• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.8.2020Meniny má Ľubomír
31°Bratislava

Čo sa deje s vaším telom, keď pijete alkohol na prázdny žalúdok

  • 19:32 25.07.2020
  • Bratislava
Čo sa deje s vaším telom, keď pijete alkohol na prázdny žalúdok

V ojedinelých prípadoch môže pri konzumácii alkoholu na prázdny žalúdok dôjsť až k smrteľnému nebezpečenstvu.

Väčšina z nás sa v živote nevyhne poháriku alebo dvom na prázdny žalúdok. Všetci sme už počuli o tom, že sa to robiť nemá, no nik si nevie celkom predstaviť, čo by po tom mohlo nasledovať.

Po vypití alkoholu sa látky z neho vstrebávajú do krvi v tenkom čreve – tu sa odohráva asi 80 percent absorpcie alkoholu, pričom rýchlosť tohto procesu závisí aj od žalúdka. Ak je žalúdok v čase konzumácie alkoholu prázdny, alkohol preniká do čreva rýchlejšie, a teda sa aj rýchlejšie vstrebáva. Pri plnom žalúdku sa alkohol vstrebáva pomalšie – a väčšinou aj bezpečnejšie.

Konzumácia jedla u väčšiny z nás „obalí“ steny žalúdka, vďaka čomu sa spomaľuje trávenie alkoholu. Neplatí to ale vždy – výnimkou sú napríklad mastné jedlá, ktoré absorpciu alkoholu do takej miery nespomaľujú.

Vstrebávanie alkoholu do krvi okrem toho závisí aj od rýchlosti, akou sa žalúdok vyprázdňuje. Tá sa zrýchľuje pri častej konzumácii nezdravých mastných jedál, čo platí aj okamžite. Ak teda vypijete pohárik po hranolčekoch alebo kebabe, vstrebe sa do krvi skôr ako napríklad po vypití mlieka.

Rýchlosť vyprázdňovania žalúdka ovplyvňuje aj druh alkoholického nápoja. Žalúdok vo všeobecnosti najrýchlejšie opúšťajú liehoviny a šumivé alkoholické nápoje. Spomaliť rýchlosť vyprázdňovania žalúdka dokážete napríklad pitím sladkých nápojov alebo kávy.

Prečo by ste to mali robiť? Ak vám na rýchlosti vstrebávania alkoholu nezáleží a chcete sa len rýchlo opiť, mali by ste vedieť, že ľudia, u ktorých dochádza k pomalšej absorpcii, majú miernejšie príznaky opitosti aj opice, pretože telo má viac času na to, aby si poradilo s prijímaným alkoholom, keďže sa vstrebáva pomalšie.

Piť na prázdny žalúdok sa neoplatí najmä vtedy, keď máte v pláne piť väčšie množstvo alkoholu. Vtedy sa totiž znásobujú jeho toxické účinky na mozog. Okrem toho po zmiešaní s kyselinou môže dôjsť k podráždeniu sliznice žalúdka.

V prípade dlhodobého pôstu alebo hladovania môže príjem alkoholu viesť k alkoholovej ketoacidóze, pri ktorej je narušený chod telesného metabolizmu, čo spôsobuje zvracanie, bolesť brucha a bolesť žalúdka. Táto porucha si vyžaduje lekárske vyšetrenie.

V prípade, že si doprajete značné množstvo alkoholu a zabudnete na jedlo, lekári radia, aby ste aspoň nepili silné alkoholické nápoje, pričom by ste ich mali piť len pomaly alebo spolu s nealkoholickým nápojom. Ak sa dá, jedzte pritom aspoň oriešky, čipsy alebo inú drobnosť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

18:33 11.08.2020Zdravie

Pôrod sa nedostaví vždy až po uvoľnení plodovej vody či kontrakciách. Týchto 10 neštandardných príznakov ho takisto vie včas odhaliť.

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

20:19 10.08.2020Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.