• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.8.2020Meniny má Darina
26°Bratislava

Čo sa stane, ak sa prestanete sprchovať: Skúsenosť mladého lekára mnohých prekvapí

  • 20:14 26.07.2020
  • Svet
Čo sa stane, ak sa prestanete sprchovať: Skúsenosť mladého lekára mnohých prekvapí

James Hamblin sa pred niekoľkými rokmi rozhodol, že si celkom prestane kupovať kozmetiku. Vo svojej knihe tvrdí, že takéto rozhodnutie mu celkom zmenilo život.

Pred niekoľkými rokmi sa James Hamblin rozhodol pre život bez sprchy. Vyhodil do koša mydlo, šampón aj kondicionér, spoločnosť v kúpeľni mu robilo len mydlo na ruky. Zbavil sa aj deodorantu, krémov, pílingu a všetkých ďalších kozmetických prípravkov, bez ktorých si nevieme predstaviť bežný deň.

Hamblin sa stále sprchuje – vodou sa opláchne napríklad po behu a občas si namočí aj vlasy. Väčšinu dní sa však medzi ostatnými pohybuje ako „nečistý“ muž.

Zmenu v Hamblinovom živote naštartovalo sťahovanie z New Yorku do Los Angeles. Prvé roky života v novom meste trávil v drobnom byte, kde sa musel uskromniť, aby mal čo vložiť do úst. Lekár, ktorý sa živí publikovaním článkov a kníh, preto vyškrtal z nákupného zoznamu všetko, čo by mu pomohlo ušetriť pár dolárov navyše.

Vyhodením mydla a šampónu, ktorý pokožku oberá o vlahu, a krému, ktorý ju zas dopĺňa, Hamblin sledoval aj ďalší zámer – chcel zistiť, či tieto produkty nekupujeme len preto, aby sme ich mali. Čo ak sú navrhnuté tak, aby z nás len dolovali peniaze, pričom si celkom bezpečne dokážeme poradiť aj bez nich? Poznatky zo svojho pokusu lekár zhrnul v knihe Clean: The New Science of Skin.

Naozaj je sprcha potrebná?

V knihe autor polemizuje nad tým, že kozmetické prípravky sú v skutočnosti len nástrojom na zničenie prirodzenej ochrannej membrány na pokožke. Hamblin kožu prirovnáva k tráviacej sústave, ktorá je domovom triliónov prospešných baktérií. Denným drhnutím pokožky sa podľa neho zbavujeme mikrobiómu na nej, čo by mohlo viesť až k zhoršeniu zdravia.

Pokožke nepomáha ani čoraz sterilnejší život, ktorý počíta s pravidelným umývaním, trávením času v interiéri a konzumáciou sterilných spracovaných jedál. „Človek si vo veľkej časti dejín trénoval imunitu tým, že prichádzal do kontaktu s mikróbmi,“ píše Hamblin.

Podľa autora sú aj také ochorenia, ako je ekzém, alergia alebo astma len následkom toho, že sa málo vystavujeme vplyvu patogénov v životnom prostredí – najmä počas detstva.

Veda o živote na pokožke je ešte len v plienkach, no Hamblin už teraz hovorí, že jej prijatie v rámci širokej verejnosti nás zbaví stáročí dohadov o tom, čo znamená „čistota“. Autor argumentuje aj poznatkami z minulosti, keď sa mydlo vyrábalo z lúhu a používalo len vo výnimočných prípadoch.

Na začiatku 19. storočia už kúpanie nepredstavovalo žiaden luxus a začiatkom 20. storočia reklamy „predefinovali pojmy zdravie, krása a čistota“. V súčasnosti je to, čo u človeka považujeme za nečisté, celkom tabu.

Hamblin na záver hovorí, že jeho cieľom nie je odradiť všetkých od sprchovania. Od ľudí len očakáva, že začnú viac premýšľať nad tým, čo považujú za „potrebné“. „Ak sa jeden deň neosprchujete, nebudete mastní a ani nebudete páchnuť ako cibuľa,“ myslí si Hamblin. „Ani ja nevylučujem prenikavý pach a netopím sa v mastnote. Voniam ako človek.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com, twitter.com/jameshamblin
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

VČERA - 18:33Zdravie

Pôrod sa nedostaví vždy až po uvoľnení plodovej vody či kontrakciách. Týchto 10 neštandardných príznakov ho takisto vie včas odhaliť.

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

20:19 10.08.2020Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.