• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.6.2021Meniny má Alfréd
33°Bratislava

Čo sa stane, ak sa prestanete sprchovať: Skúsenosť mladého lekára mnohých prekvapí

  • 20:14 26.07.2020
  • Svet
Čo sa stane, ak sa prestanete sprchovať: Skúsenosť mladého lekára mnohých prekvapí

James Hamblin sa pred niekoľkými rokmi rozhodol, že si celkom prestane kupovať kozmetiku. Vo svojej knihe tvrdí, že takéto rozhodnutie mu celkom zmenilo život.

Pred niekoľkými rokmi sa James Hamblin rozhodol pre život bez sprchy. Vyhodil do koša mydlo, šampón aj kondicionér, spoločnosť v kúpeľni mu robilo len mydlo na ruky. Zbavil sa aj deodorantu, krémov, pílingu a všetkých ďalších kozmetických prípravkov, bez ktorých si nevieme predstaviť bežný deň.

Hamblin sa stále sprchuje – vodou sa opláchne napríklad po behu a občas si namočí aj vlasy. Väčšinu dní sa však medzi ostatnými pohybuje ako „nečistý“ muž.

Zmenu v Hamblinovom živote naštartovalo sťahovanie z New Yorku do Los Angeles. Prvé roky života v novom meste trávil v drobnom byte, kde sa musel uskromniť, aby mal čo vložiť do úst. Lekár, ktorý sa živí publikovaním článkov a kníh, preto vyškrtal z nákupného zoznamu všetko, čo by mu pomohlo ušetriť pár dolárov navyše.

Vyhodením mydla a šampónu, ktorý pokožku oberá o vlahu, a krému, ktorý ju zas dopĺňa, Hamblin sledoval aj ďalší zámer – chcel zistiť, či tieto produkty nekupujeme len preto, aby sme ich mali. Čo ak sú navrhnuté tak, aby z nás len dolovali peniaze, pričom si celkom bezpečne dokážeme poradiť aj bez nich? Poznatky zo svojho pokusu lekár zhrnul v knihe Clean: The New Science of Skin.

Naozaj je sprcha potrebná?

V knihe autor polemizuje nad tým, že kozmetické prípravky sú v skutočnosti len nástrojom na zničenie prirodzenej ochrannej membrány na pokožke. Hamblin kožu prirovnáva k tráviacej sústave, ktorá je domovom triliónov prospešných baktérií. Denným drhnutím pokožky sa podľa neho zbavujeme mikrobiómu na nej, čo by mohlo viesť až k zhoršeniu zdravia.

Pokožke nepomáha ani čoraz sterilnejší život, ktorý počíta s pravidelným umývaním, trávením času v interiéri a konzumáciou sterilných spracovaných jedál. „Človek si vo veľkej časti dejín trénoval imunitu tým, že prichádzal do kontaktu s mikróbmi,“ píše Hamblin.

Podľa autora sú aj také ochorenia, ako je ekzém, alergia alebo astma len následkom toho, že sa málo vystavujeme vplyvu patogénov v životnom prostredí – najmä počas detstva.

Veda o živote na pokožke je ešte len v plienkach, no Hamblin už teraz hovorí, že jej prijatie v rámci širokej verejnosti nás zbaví stáročí dohadov o tom, čo znamená „čistota“. Autor argumentuje aj poznatkami z minulosti, keď sa mydlo vyrábalo z lúhu a používalo len vo výnimočných prípadoch.

Na začiatku 19. storočia už kúpanie nepredstavovalo žiaden luxus a začiatkom 20. storočia reklamy „predefinovali pojmy zdravie, krása a čistota“. V súčasnosti je to, čo u človeka považujeme za nečisté, celkom tabu.

Hamblin na záver hovorí, že jeho cieľom nie je odradiť všetkých od sprchovania. Od ľudí len očakáva, že začnú viac premýšľať nad tým, čo považujú za „potrebné“. „Ak sa jeden deň neosprchujete, nebudete mastní a ani nebudete páchnuť ako cibuľa,“ myslí si Hamblin. „Ani ja nevylučujem prenikavý pach a netopím sa v mastnote. Voniam ako človek.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com, twitter.com/jameshamblin
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento doplnok by ste vždy mali užívať s antibiotikami. Dokáže zastaviť „supervirózy“

Tento doplnok by ste vždy mali užívať s antibiotikami. Dokáže zastaviť „supervirózy“

VČERA - 21:06Zdravie

Posilnite účinky antibiotík vďaka lacnému doplnku stravy, ktorý je vždy poruke. Jeho účinky pri eliminácii „superviróz“ už potvrdila aj veda.

6 dôvodov, prečo ráno nebývate hladní

6 dôvodov, prečo ráno nebývate hladní

7:54 16.06.2021Zdravie

Patríte medzi ľudí, ktorí málokedy jedia raňajky, hoci vám to narúša každodenný rytmus? Za vašou nechuťou k jedlu sa môže skrývať jedna zo šiestich častých príčin. Zistite, ktorá to je.

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

19:35 13.06.2021Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.