• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.8.2020Meniny má Dominik(a)
20°Bratislava

Developer víta diskusiu o električke pred SND, upozorňuje na nepravdy

  • 12:31 14.07.2020
  • Bratislava
Developer víta diskusiu o električke pred SND, upozorňuje na nepravdy

Budovanie električkovej trasy v novom centre Bratislavy je podľa developera potrebný rozvoj nosného dopravného systému.

Je dobré, že sa spustila verejná diskusia o rozvoji MHD v novom centre Bratislavy, v debate o navrhovanej električkovej trati pred novou budovou Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici však zaznievajú aj zavádzajúce a nepravdivé argumenty. Tvrdí to developer J&T Real Estate (JTRE), ktorý má v okolí Pribinovej vybudovaných a plánovaných viacero investícií.

Práve JTRE navrhoval hlavnému mestu v roku 2018 nový električkový okruh, ktorého trasa by mala viesť aj popred nové SND a v roku 2019 pre TASR uviedol, že plánuje významne prispieť na projekt novej električkovej trate v zóne Chalupkova.

Budovanie električkovej trasy v novom centre Bratislavy je podľa developera potrebný rozvoj nosného dopravného systému, ktorý do najprudšie sa rozvíjajúcej lokality hlavného mesta prinesie najkapacitnejší systém verejnej hromadnej dopravy. „Navyše, Bratislava získa doteraz chýbajúci centrálny električkový okruh, ktorý zníži súčasnú prevádzkovú zraniteľnosť električkových tratí,“ tvrdí JTRE.

Správne umiestnená električková trasa, ktorá bude čo najviac oddelená od automobilovej dopravy a nebude kolidovať s trasami iných druhov verejnej dopravy, môže byť podľa neho riešením pre vznikajúce nové centrum Bratislavy. „Električková trať na Pribinovej ulici nie je v rozpore s územným plánom mesta ani s územným generelom dopravy mesta a bola overená viacerými odbornými štúdiami,“ deklaruje JTRE.

Výhodou trasy od Šafárikovho námestia a z petržalskej radiály cez Pribinovu, popod Most Apollo, po Košickej a Miletičovej ulici s napojením na ružinovskú radiálu a Trnavské mýto je podľa investora fakt, že je na 86 percent segregovaná. Trasa po Landererovej je segregovaná na 62 percent. „Segregácia trate znamená, že električková doprava je oddelená od cestnej dopravy. Vďaka tomu nie je závislá od dopravných zápch, dosahuje vyššiu prepravnú rýchlosť a presne dodržiava grafikon, čo zásadne zvyšuje komfort cestujúcich,“ poznamenal developer. S Pribinovou ulicou sa, ako tvrdí, dlhodobo uvažuje ako s mestským bulvárom a má najlepšie priestorové predpoklady na umiestnenie obojsmernej električkovej trate. S Landererovou ulicou sa podľa JTRE dlhodobo uvažuje ako s hlavnou tepnou zásobujúcou a vyprázdňujúcou centrum mesta dopravou.

Developer deklaruje, že nástupný verejný priestor SND s fontánou Tanečnica nebude výstavbou električkovej trate dotknutý. Trať nebude mať podľa JTRE ani vplyv na kultúrne, spoločenské či športové podujatia v priestore medzi SND a nábrežím. Zaručené má byť aj bezproblémové fungovanie divadla.

Primátor Vallo koncom októbra 2019 oznámil, že budúca električková trať v prudko rozvíjajúcej sa bratislavskej zóne Chalupkova povedie popred novú budovu SND po Pribinovej ulici. „Je to najlepší a najvýhodnejší variant,“ vyhlásil.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) však osobne nesúhlasí s trasovaním električky v pešej zóne pred novou budovou SND. Hlavné mesto tvrdí, že ministerkin postoj môže mať vážne dôsledky na dopravu v meste, keďže rezort kultúry je správcom pozemkov, po ktorých má električka prechádzať, a disponuje teda možnosťami, ako pripravovanú stavbu pred divadlom zastaviť. Proti plánovanému trasovaniu je i hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad. Slovenská komora architektov, naopak, nezdieľa názor, že by došlo k významnému narušeniu verejného priestoru.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na homeoffice nabehlo 91 % firiem regiónu strednej a východnej Európy

Na homeoffice nabehlo 91 % firiem regiónu strednej a východnej Európy

DNES - 9:35Ekonomické

Počas pandémie nového koronavírusu nabehlo na systém práce na diaľku zhruba 91 % nájomcov - firiem v regióne strednej a východnej Európy (CEE) vrátane Slovenska.

Väčšina turistov by radšej zrušila dovolenku, ako išla do karantény či na testy

Väčšina turistov by radšej zrušila dovolenku, ako išla do karantény či na testy

VČERA - 20:05Ekonomické

Minimálne polovica nemeckých, britských a francúzskych turistov by radšej zrušila dovolenku, ak by museli ísť po návrate do karantény, absolvovať test na nový koronavírus, prípadne počas pobytu nosiť vonku rúško.

EÚ je ochotná urobiť kompromis, aby zachránila stagnujúce rokovania s Britániou

EÚ je ochotná urobiť kompromis, aby zachránila stagnujúce rokovania s Britániou

VČERA - 19:39Ekonomické

EÚ je ochotná zmierniť požiadavku, aby sa Británia v budúcnosti riadila európskymi pravidlami o štátnej pomoci.

Čaputová podpísala zmeny v štátnom rozpočte na tento rok

Čaputová podpísala zmeny v štátnom rozpočte na tento rok

VČERA - 18:07Ekonomické

Štátny rozpočet na tento rok sa upraví. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok podpísala novelu zákona so zmenami, ktoré prijal začiatkom júla parlament. O návrhu rozpočtu rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Ľudia by mali byť obozretní pri inzerátoch rakúskej spoločnosti

Ľudia by mali byť obozretní pri inzerátoch rakúskej spoločnosti

VČERA - 17:29Ekonomické

O podozrivom konaní neexistujúcej spoločnosti informuje Ústredie práce.