• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.8.2020Meniny má Darina
24°Bratislava

Streľba v kostole si vyžiadala najmenej päť mŕtvych, 40 ľudí zatkli

  • 6:02 12.07.2020
  • Johannesburg
Streľba v kostole si vyžiadala najmenej päť mŕtvych, 40 ľudí zatkli

Najmenej päť mŕtvych si vyžiadal sobotňajší útok ozbrojencov na kostol v Johannesburgu, najväčšom meste Juhoafrickej republiky.

Polícia pri následnom zásahu zatkla 40 podozrivých a zaistila desiatky strelných zbraní, informovala agentúra AFP.

Terčom útoku skupiny ozbrojených mužov sa stal areál cirkevného megazboru IPHC v meste Zuurbekom na západnom predmestí Johannesburgu. Predpokladá sa, že ozbrojenci sa pokúsili kostola zmocniť v rámci sporov o vedenie cirkevného zboru. Útočníkom sa údajne podarilo nakrátko zajať aj niekoľko rukojemníkov.

Štyroch ľudí našli zastrelených a zhorených v aute. Piatou obeťou bol príslušník bezpečnostnej služby, ktorého páchatelia zastrelili. Rýchly zásah bezpečnostných síl zrejme zabránil krviprelievaniu oveľa väčšieho rozsahu.

Policajti zatkli viac ako 40 podozrivých osôb; šesť z nich utrpelo zranenia a muselo byť prevezených do nemocnice. Medzi zadržanými je aj viacero príslušníkov polície, údajne členov cirkevného zboru, ktorí v čase útoku neboli v službe.

Zasahujúci policajti zhabali viac ako 60 pušiek, pištolí a ďalších strelných zbraní.

Vyšetrovatelia predpokladajú, že za útokom stál spor znepriatelených frakcií IPHC, druhej najväčšej cirkvi v JAR, ktorá má podľa odhadov minimálne 1,5 milióna členov.

Kostol v Zuurbekome je hlavným sídlom letničnej cirkvi IPHC, ktorej členovia sa v posledných rokoch dostali do viacerých ostrých konfliktov. Už pred dvoma rokmi došlo pred kostolom k prestrelke, pri ktorej utrpeli zranenia traja ľudia. Členovia cirkvi svoje finančné spory riešili aj súdnou cestou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Nemecku opäť rastie počet prípadov nákazy; miister zdravotníctva vyzýva na opatrnosť

V Nemecku opäť rastie počet prípadov nákazy; miister zdravotníctva vyzýva na opatrnosť

DNES - 10:12Zahraničné

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn je znepokojený nárastom prípadov nákazy koronavírusom v krajine. Občanov vyzval, aby dodržiavali epidemiologické opatrenia a boli opatrní, informovala agentúra AP.

Štát Mississippi odmietol vlajku s vyobrazením komára

Štát Mississippi odmietol vlajku s vyobrazením komára

DNES - 9:46Zahraničné

Americký štát Mississippi neumiestni do svojej novej vlajky obrovského komára. Mississippský úrad pre archívy a históriu (MDAH) totiž vyhlásil, že predmetný návrh sa dostal do druhého výberového kola omylom.

Sankcie EÚ na Bielorusko by mohli posilniť ruský vplyv v krajine, tvrdí odborník

Sankcie EÚ na Bielorusko by mohli posilniť ruský vplyv v krajine, tvrdí odborník

DNES - 9:36Zahraničné

Uvalenie sankcií Európskej únie na Bielorusko za manipuláciu s výsledkami prezidentských volieb a za policajné násilie voči protestujúcim by mohlo využiť Rusko na obmedzenie nezávislosti Minska.

Bolsonaro tvrdí, že požiare v amazonskom pralese sú

Bolsonaro tvrdí, že požiare v amazonskom pralese sú "klamstvo"

DNES - 9:31Zahraničné

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro označil za "klamstvo" tvrdenie, že požiare pustošia amazonský dažďový prales. Vyjadril sa tak napriek tomu, že údaje jeho vlastnej vlády ukazujú, že počet požiarov stúpa.

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach

DNES - 9:18Zahraničné

Regionálna vláda v Bruselskom regióne nariadila v stredu povinné nosenie rúšok na všetkých verejných miestach, informovala verejnoprávna televízia RTBF.