• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Streda, 12.8.2020Meniny má Darina
24°Bratislava

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

 • 20:13 12.07.2020
 • Queensland
Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Ženy v prechode alebo po menopauze sa často stretávajú s prejavmi bujnenia hormónov, medzi ktoré patrí aj nadmerné potenie a návaly tepla. Ako však ukázala analýza 23.365 dobrovoľníčok, tieto klasické príznaky sa spájajú so zvýšeným rizikom niektorých ochorení.

Odborníci z Austrálie tvrdia, že ženy, ktoré sa v ktoromkoľvek veku (teda nie len počas menopauzy) stretávajú s návalmi tepla a nočným potením, čelia vyššiemu riziku infarktu v porovnaní so ženami, ktoré takéto problémy nemajú.

Ukázalo sa aj to, že riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení je o 70 percent vyššie u tých žien po menopauze, ktoré sa stretávajú so spomínanými príznakmi, ktoré sa tiež zvyknú označovať ako vazomotorické.

V prípade, že pociťujete vazomotorické príznaky ešte pred prechodom, riziko ochorenia srdca a ciev u vás vzrastá o 40 percent v porovnaní s inými ženami.

„Dodnes nebolo jasné, či vazomotorické symptómy súvisia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ale teraz už vieme, že to tak je,“ tvrdí expert na verejné zdravotníctvo Dongshan Zhu z Queenslandskej univerzity, ktorý stojí na čele štúdie.

Vedeckému tímu sa okrem spomínaných skutočností podarilo odhaliť, že o riziku kardiovaskulárnych ochorení rozhoduje viac intenzita návalov tepla a potenia ako ich pravidelnosť či dĺžka.

„Zistili sme, že u žien s vážnymi vazomotorickými príznakmi existuje viac ako dvakrát vyššia šanca vzniku nefatálnej kardiovaskulárnej príhody v porovnaní so ženami, u ktorých sme nepozorovali žiadne príznaky,“ vysvetlil Zhu.

Tieto zistenia by mohli pomôcť včas identifikovať ženy s vyšším rizikom srdcovo-cievnych ochorení, aby sa tak mohlo pristúpiť k preventívnym opatreniam.

Čo sú návaly tepla?

Väčšina žien sa počas menopauzy stretne s návalmi tepla, ktoré sa opisujú ako náhly pocit horúčavy, ktorý zdanlivo vzniká bez príčiny a postupne prechádza do celého tela. Môže ich sprevádzať potenie, búšenie srdca alebo začervenanie v tvári.

Návaly tepla môžu začať niekoľko mesiacov alebo rokov pred začiatkom menopauzy. Zvyčajne potom pokračujú niekoľko ďalších rokov po poslednej menštruácii.

K návalom tepla dochádza vplyvom hormónov, ktoré zodpovedajú za ovládanie telesnej teploty, ale môžu ich vyvolať aj niektoré jedlá a aktivity:

 • pikantné jedlá
 • kofeín a alkohol
 • fajčenie
 • vysoká teplota prostredia
 • hrubé, nepriepustné oblečenie
 • stres alebo úzkosť
 • niektoré druhy onkologických liečiv
 • iné druhy liekov
 • niektoré ochorenia (poruchy štítnej žľazy, cukrovka, tuberkulóza)
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ajog.org, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

VČERA - 18:33Zdravie

Pôrod sa nedostaví vždy až po uvoľnení plodovej vody či kontrakciách. Týchto 10 neštandardných príznakov ho takisto vie včas odhaliť.

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

20:19 10.08.2020Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.