• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 6.8.2020Meniny má Jozefína
18°Bratislava

Trump plánuje 4. júla veľký ohňostroj, napriek obavám starostky Washingtonu

  • 11:28 02.07.2020
  • Washington
Trump plánuje 4. júla veľký ohňostroj, napriek obavám starostky Washingtonu

Napriek obavám starostky Washingtonu nebudú rúška povinné, hoci to predstavitelia zdravotníctva odporúčajú, napísala vo štvrtok tlačová agentúra AP.

Na oslavách Dňa nezávislosti 4. júla, organizovaných v sobotu prezidentom USA Donaldom Trumpom v parku National Mall v centre hlavného mesta Washington, bude aj jeden z najväčších ohňostrojov v novodobých dejinách a rozdajú tam 300.000 rúšok tým návštevníkom, ktorí ich budú chcieť.

Trump oznámil svoje plány na Deň nezávislosti v stredu v tweete, ale vôbec sa v ňom nezmienil o rúškach ani celkovo o pandémii nového druhu koronavírusu. Poďakoval sa sponzorom z rôznych spoločností za podporu „nepochybne výnimočného večera“.

Americký minister vnútra David Bernhardt uviedol, že podujatie v hlavnom meste USA 4. júla bude už druhý rok zamerané na armádu a uskutočnia sa exhibičné prelety lietadiel, ktoré budú „akousi leteckou šou“.

Pocta prezidenta Donalda Trumpa Amerike bude vlasteneckou poctou našim mužom a ženám v uniformách,“ napísal vo vyhlásení Bernhardt.

Vystrelia 10.000 rakiet ohňostroja, ktorý bude „najväčším v novodobých dejinách“, dodal minister.

Oslavy 4. júla sa budú konať v období, keď Američania zápasia s nárastom počtu prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom a zažívajú zmätok okolo toho, ktoré opatrenia sú pre verejnosť najlepšie. Polemiky sa vedú aj o rúškach. Trumpa kritizujú za to, že napriek zvýšenému riziku nákazy pokračuje vo veľkých predvolebných a ďalších verejných zhromaždeniach, akým je aj blížiaci sa štátny sviatok 4. júla.

Medzi hlboko znepokojenými predstaviteľmi je aj starostka amerického hlavného mesta Washington Muriel Bowserová, ktorá nemá právomoc zrušiť slávnosť, pretože sa bude konať na federálnej pôde, ale federálnu vládu varovala pred zrejmými rizikami takéhoto veľkého davu.

Bowserová uviedla, že si v rýchlosti prečítala oznam ministerstva vnútra o plánoch na 4. júl a je presvedčená, že nie sú v súlade s platnými zdravotnými pokynmi. Tento názor oznámila aj ministerstvu vnútra.

Washington sa v súčasnosti nachádza v druhej fáze uvoľňovania protivírusových obmedzení a Bowserová požiadala obyvateľov, aby sa vyhýbali veľkým davom ľudí a 4. júl oslavovali doma alebo v okolí svojho bydliska.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tunisko by malo zrušiť

Tunisko by malo zrušiť "krutú a neľudskú" praktiku análneho testovania

VČERA - 20:12Zahraničné

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vyzvala v stredu Tunisko, aby ukončilo "krutú, neľudskú a ponižujúcu" praktiku núteného vyšetrenia konečníka.

Francúzska prokuratúra otvorila vyšetrovanie výbuchov v Bejrúte

Francúzska prokuratúra otvorila vyšetrovanie výbuchov v Bejrúte

VČERA - 19:21Zahraničné

Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov.

Krajský štátny zástupca v Prahe podal návrh na vzatie J. Majského do väzby

Krajský štátny zástupca v Prahe podal návrh na vzatie J. Majského do väzby

VČERA - 18:51Zahraničné

Mestský štátny zástupca v Prahe podal v stredu návrh na vzatie podnikateľa Jozefa Majského do predbežnej väzby.

Počet mŕtvych po výbuchu v Bejrúte stúpol na 113

Počet mŕtvych po výbuchu v Bejrúte stúpol na 113

VČERA - 18:50Zahraničné

Na 113 stúpol počet obetí mohutných výbuchov, ku ktorým došlo v utorok večer v prístave v libanonskej metropole Bejrút, kde vybuchlo takmer 3000 ton pravdepodobne dusičnanu amónneho.

Macron údajne Merkelovú pozval na návštevu v letnom sídle na Azúrovom pobreží

Macron údajne Merkelovú pozval na návštevu v letnom sídle na Azúrovom pobreží

VČERA - 15:07Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron údajne pozval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú na návštevu svojej letnej rezidencie.