• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.3.2025Meniny má Lubica
Bratislava

Maďarský parlament nebude registrovať cirkvi, súd mení zákon

  • 15:37 26.02.2013
  • BUDAPEŠŤ
Maďarský parlament nebude registrovať cirkvi, súd mení zákon

Maďarský ústavnú súd zrušil v utorok niektoré ustanovenia zákona o cirkvách, ktoré podľa neho nie sú v súlade s ústavou.

Súdu sa nepáči najmä ustanovenie, podľa ktorého rozhoduje o registrácii cirkvi parlament. Táto časť zákona, ktorý začal platiť od minulého roku, je podľa súdu "príliš politická a netransparentná".

Zákon nevyžaduje vysvetlenie odmietnutia žiadosti o registráciu cirkvi, parlamentu nedáva žiaden termín a voči jeho rozhodnutiu sa nedá odvolať. Verdikt súdu je retroaktívny.

Na základe novej legislatívy maďarskí poslanci minulý rok znížili počet štátom registrovaných cirkví z asi 370 na 32. Sporný zákon hovorí, že automatický nárok na príspevky od štátu majú len vybrané náboženské obce, ako sú katolícka, reformovaná, evanjelická a pravoslávna cirkev alebo židovská komunita.

Organizácie zastupujúce ostatných veriacich musia dokázať, že v Maďarsku pôsobia najmenej 20 rokov. Štát ich navyše uzná len vtedy, ak s tým vyjadria súhlas najmenej dve tretiny poslancov parlamentu.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zistenia Litvy potvrdzujú podozrenia Poľska, že Rusko môže za podpaľačské útoky

Zistenia Litvy potvrdzujú podozrenia Poľska, že Rusko môže za podpaľačské útoky

DNES - 22:07Zahraničné

Tvrdenia litovskej prokuratúry, že za podpaľačský útok na obchodný dom IKEA je zodpovedná ruská vojenská tajná služba GRU, sa zhodujú s podozreniami Poľska.

Britský kráľ Karol III. prijal kanadského premiéra Carneyho

Britský kráľ Karol III. prijal kanadského premiéra Carneyho

DNES - 21:53Zahraničné

Britský kráľ Karol III. v pondelok v Buckinghamskom paláci prijal nového kanadského premiéra Marka Carneyho.

Biely dom ku kauze Sochy slobody: Bez USA by Francúzi dnes hovorili po nemecky

Biely dom ku kauze Sochy slobody: Bez USA by Francúzi dnes hovorili po nemecky

DNES - 20:29Zahraničné

Bez pomoci Spojených štátov v druhej svetovej vojne by Francúzi dnes hovorili po nemecky, reagovala odmietavo hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.

Putin bude s Trumpom hovoriť o aktuálnych otázkach, najmä o Ukrajine

Putin bude s Trumpom hovoriť o aktuálnych otázkach, najmä o Ukrajine

DNES - 19:18Zahraničné

Zoznam pripravených tém na telefonický rozhovor medzi Putinom a Trumpom zahŕňa aktuálne otázky, predovšetkým však urovnanie konfliktu na Ukrajine.

Británia: Súčasťou koalície ochotných by mohlo byť viac než 30 krajín

Británia: Súčasťou koalície ochotných by mohlo byť viac než 30 krajín

DNES - 16:50Zahraničné

Britská vláda očakáva, že súčasťou tzv. koalície ochotných by mohlo byť viac než 30 krajín, ktoré nejakým spôsobom prispejú k dohľadu nad prípadným prímerím na Ukrajine vrátane nasadenia vlastných vojakov.