• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.8.2020Meniny má Dominik(a)
20°Bratislava

Mimovládky chvália Kolíkovej reformnosť, kritickejšie sú pri voľbe generálneho prokurátora

  • 11:10 30.06.2020
  • Bratislava
Mimovládky chvália Kolíkovej reformnosť, kritickejšie sú pri voľbe generálneho prokurátora

Transparency International Slovensko, Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris hodnotili prvých 100 dní v úrade ministerky spravodlivosti.

Zákon o zaisťovaní majetku, opatrenia v justícii počas koronakrízy aj zmeny v Súdnej rade hodnotia zástupcovia neziskových organizácií z oblasti justície za pozitíva práce ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Na druhej strane niektorým vadí jej slabý politický výtlak a skrátené legislatívne konanie tam, kde ho nebolo treba. Pre TASR to uviedli v hodnotení 100 dní Kolíkovej v úrade zástupcovia Transparency International Slovensko (TIS), Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris.

Riaditeľka Zastavme korupciu Zuzana Petková poukázala napríklad návrh zaisťovacieho zákona, ktorý „umožní štátu efektívne prevziať majetok osôb podozrivých z toho, že spáchali korupciu alebo ekonomické zločiny“. Návrh zaisťovacieho zákona, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, oceňuje aj advokátka spolupracujúca s Via Iuris Kristína Babiaková.

Okrem toho sa jej páčia aj kroky rezortu súvisiace s koronakrízou ako prerušenie lehôt či dočasná ochrana podnikateľov. Oceňuje aj jej systém na určovanie voľných miest sudcov. „V čase, keď má slovenská justícia veľmi zlé renomé a vyše 70 percent ľudí jej nedôveruje, považujeme tiež za veľmi dôležité, že po pol roku bol zvolený predseda Najvyššieho súdu SR,“ skonštatovala Babiaková.

Zástupcovia neziskoviek boli však kritickejší pri voľbe nového šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Riaditeľa TIS Gabriela Šípoša prekvapuje jej nepresvedčivý postoj, prečo musí byť generálny prokurátor povolaním len prokurátor. „Nepovažujeme za vhodné, aby sa takáto zásadná zmena udiala cez poslanecký návrh, ktorý na rozdiel od tých vládnych, odborná ani laická verejnosť nemôže pripomienkovať v riadnom procese,“ dopĺňa Babiaková. V súvislosti s návrhom sa Petková obáva sily Kolíkovej politického výtlaku, keď nedokázala presvedčiť koaličných partnerov o svojej predstave voľby generálneho prokurátora.

Tiež si myslím, že jej časť programového vyhlásenia vlády obsahuje mnohé regulácie smerom k sudcom či prokurátorom, ale už menej smerom k advokátom, z ktorých radov pochádza aj Mária Kolíková,“ doplnila Petková. Nie je jej celkom jasné, prečo nevyužila svoje oprávnenie pri podávaní disciplinárnych návrhov na advokátov z Threemy, keď Slovenská advokátska komora spočiatku nekonala. Šípoš by zase privítal, keby sa začala venovať infozákonu, ktorý je podľa neho nedostatočný.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Festival Cinematik sa uskutoční v tradičnom termíne

Festival Cinematik sa uskutoční v tradičnom termíne

DNES - 9:49Domáce

Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2368 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Koronavírus na Slovensku: Pribudli nové prípady nákazy, najviac v Bratislave

Koronavírus na Slovensku: Pribudli nové prípady nákazy, najviac v Bratislave

DNES - 9:24Domáce

Na Slovensku pribudli nové prípady nákazy koronavírusom.

Maťašová: Dojčenie je pre dieťa nenahraditeľné, ovplyvňuje jeho zdravie

Maťašová: Dojčenie je pre dieťa nenahraditeľné, ovplyvňuje jeho zdravie

DNES - 8:42Domáce

Dojčenie je pre dieťa nenahraditeľné, poskytuje mu všetky potrebné látky pre optimálny rast, vývoj a ovplyvňuje jeho zdravie nielen v detstve, ale po celý život.

Rezník: Som za hybridný systém financovania RTVS

Rezník: Som za hybridný systém financovania RTVS

DNES - 8:04Domáce

Koncesionársky poplatok sa všeobecne považuje za najdemokratickejšie nastavený systém financovania verejnoprávnych médií, a to nielen na Slovensku, ale v celej Európskej vysielacej únii (EBU). Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovensk

Pripomíname si Deň Matice slovenskej

Pripomíname si Deň Matice slovenskej

DNES - 7:30Domáce

Slovensko si každý rok 4. augusta pripomína Deň Matice slovenskej, zákonom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) z októbra 1993 je pamätným dňom.