• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
30°Bratislava

Mimovládky chvália Kolíkovej reformnosť, kritickejšie sú pri voľbe generálneho prokurátora

  • 11:10 30.06.2020
  • Bratislava
Mimovládky chvália Kolíkovej reformnosť, kritickejšie sú pri voľbe generálneho prokurátora

Transparency International Slovensko, Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris hodnotili prvých 100 dní v úrade ministerky spravodlivosti.

Zákon o zaisťovaní majetku, opatrenia v justícii počas koronakrízy aj zmeny v Súdnej rade hodnotia zástupcovia neziskových organizácií z oblasti justície za pozitíva práce ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Na druhej strane niektorým vadí jej slabý politický výtlak a skrátené legislatívne konanie tam, kde ho nebolo treba. Pre TASR to uviedli v hodnotení 100 dní Kolíkovej v úrade zástupcovia Transparency International Slovensko (TIS), Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris.

Riaditeľka Zastavme korupciu Zuzana Petková poukázala napríklad návrh zaisťovacieho zákona, ktorý „umožní štátu efektívne prevziať majetok osôb podozrivých z toho, že spáchali korupciu alebo ekonomické zločiny“. Návrh zaisťovacieho zákona, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, oceňuje aj advokátka spolupracujúca s Via Iuris Kristína Babiaková.

Okrem toho sa jej páčia aj kroky rezortu súvisiace s koronakrízou ako prerušenie lehôt či dočasná ochrana podnikateľov. Oceňuje aj jej systém na určovanie voľných miest sudcov. „V čase, keď má slovenská justícia veľmi zlé renomé a vyše 70 percent ľudí jej nedôveruje, považujeme tiež za veľmi dôležité, že po pol roku bol zvolený predseda Najvyššieho súdu SR,“ skonštatovala Babiaková.

Zástupcovia neziskoviek boli však kritickejší pri voľbe nového šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Riaditeľa TIS Gabriela Šípoša prekvapuje jej nepresvedčivý postoj, prečo musí byť generálny prokurátor povolaním len prokurátor. „Nepovažujeme za vhodné, aby sa takáto zásadná zmena udiala cez poslanecký návrh, ktorý na rozdiel od tých vládnych, odborná ani laická verejnosť nemôže pripomienkovať v riadnom procese,“ dopĺňa Babiaková. V súvislosti s návrhom sa Petková obáva sily Kolíkovej politického výtlaku, keď nedokázala presvedčiť koaličných partnerov o svojej predstave voľby generálneho prokurátora.

Tiež si myslím, že jej časť programového vyhlásenia vlády obsahuje mnohé regulácie smerom k sudcom či prokurátorom, ale už menej smerom k advokátom, z ktorých radov pochádza aj Mária Kolíková,“ doplnila Petková. Nie je jej celkom jasné, prečo nevyužila svoje oprávnenie pri podávaní disciplinárnych návrhov na advokátov z Threemy, keď Slovenská advokátska komora spočiatku nekonala. Šípoš by zase privítal, keby sa začala venovať infozákonu, ktorý je podľa neho nedostatočný.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hygienici si

Hygienici si "posvietia" na zápas DAC - Slovan, hrozia sankcie i "spiatočka"

DNES - 17:45Domáce

Na duel DAC - Slovan si "posvietia" hygienici, hrozí sankcia.

Sklenkovi po policajtoch kládli otázky advokáti obvinených sudcov

Sklenkovi po policajtoch kládli otázky advokáti obvinených sudcov

DNES - 17:08Domáce

Pred vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Nitre pokračuje už druhý týždeň výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku.

Premiér: Zo zoznamu menej rizikových krajín vypadli Bulharsko a Čierna Hora

Premiér: Zo zoznamu menej rizikových krajín vypadli Bulharsko a Čierna Hora

DNES - 17:05Domáce

Zoznam menej rizikových krajín sa zúži o Bulharsko a Čiernu Horu.

Zoznam rizikových krajín sa zmenil, premiér kritizoval hromadné športové podujatia

Zoznam rizikových krajín sa zmenil, premiér kritizoval hromadné športové podujatia

DNES - 15:45Domáce

Zo zoznamu menej rizikových krajín vypadli Bulharsko a Čierna Hora.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil zatvoriť šesť prevádzok predajní zmrzliny

Regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil zatvoriť šesť prevádzok predajní zmrzliny

DNES - 15:21Domáce

Úrad sleduje vývoj epidemiologickej situácie vo svojej územnej pôsobnosti a zabezpečuje všetky potrebné protiepidemické opatrenia s cieľom zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19.