• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.8.2020Meniny má Dominik(a)
20°Bratislava

Belgický kráľ Filip sa ospravedlnil za násilné činy počas kolonizácie Konga

  • 10:13 30.06.2020
  • Brusel
Belgický kráľ Filip sa ospravedlnil za násilné činy počas kolonizácie Konga

Kráľ Filip sa ako prvý belgický panovník ospravedlnil Kongu za ujmu spôsobenú počas belgickej koloniálnej nadvlády na prelome 19. a 20. storočia.

Chcem vyjadriť svoje hlboké poľutovanie nad ranami minulosti, ktorých bolesť dnes znova ožíva pre diskrimináciu, ktorá je stále prítomná v našich spoločnostiach,“ uviedol Filip v utorok v liste adresovanom prezidentovi Konžskej demokratickej republiky (KDR) Felixovi Tshisekedimu pri príležitosti 60. výročia nezávislosti jeho krajiny.

Agentúra AFP pripomenula, že v Belgicku debatu o koloniálnej minulosti krajiny vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda v USA, ktorý zomrel po zásahu policajtov bielej pleti.

Leopold II., najdlhšie vládnuci belgický kráľ (1865 - 1909), sa stal zakladateľom a jediným vlastníkom Slobodného štátu Kongo. Počas jeho vlády Belgické kráľovstvo zbohatlo na ťažbe ebenu, diamantov a najmä kaučuku v Kongu a na vykorisťovaní domáceho obyvateľstva, pričom brutalita Belgičanov z tohto obdobia vošla do histórie. Historici sa zhodujú, že počas jeho vlády zahynulo okolo desať miliónov obyvateľov Konga, do čoho však treba zarátať aj medzikmeňové boje a epidémie.

Filip bez toho, aby menoval Leopolda II., uviedol, že počas tohto obdobia boli spáchané „činy násilia a krutosti, ktoré majú vplyv na našu kolektívnu pamäť“. „Aj nasledujúce koloniálne obdobie (1908 - 1960) spôsobilo utrpenie a poníženie,“ povedal.

Filip v liste uviedol, že bude bojovať proti všetkým formám rasizmu, a dodal, že chce podporiť debatu o tejto problematike, ktorú začal belgický parlament.

Demonštranti v Belgicku v posledných týždňoch poškodili alebo strhli niekoľko sôch kráľa Leopolda II.

Niektoré inštitúcie odstránili jeho busty alebo sochy v snahe zmierniť hnev verejnosti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
OSN: Zatvorenie škôl pre koronavírus môže vyústiť do

OSN: Zatvorenie škôl pre koronavírus môže vyústiť do "generačnej katastrofy"

DNES - 10:06Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok varoval pred "generačnou katastrofou," ktorej čelí celý svet pre uzatvorenie škôl v dôsledku koronavírusovej pandémie.

USA zaznamenali vyše 46.300 nových prípadov COVID-19

USA zaznamenali vyše 46.300 nových prípadov COVID-19

DNES - 8:49Zahraničné

Spojené štáty zaznamenali v pondelok 46.321 nových prípadov ochorenia COVID-19, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

DNES - 7:33Zahraničné

V posledných troch dňoch sa do Belgicka vrátili tisíce ľudí z krajín, v ktorých existujú takzvané červené zóny, čiže oblasti s vysokým výskytom nových prípadov ochorenia COVID-19.

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

DNES - 7:06Zahraničné

v minulom roku došlo v holandských utečeneckých centrách k 590 „samodeštruktívnym činom“