• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.8.2020Meniny má Dominik(a)
20°Bratislava

Taiwan varuje občanov pred návštevou Hongkongu po schválení zákona o bezpečnosti

  • 8:48 30.06.2020
  • Taipei
Taiwan varuje občanov pred návštevou Hongkongu po schválení zákona o bezpečnosti

Prezidentka Taiwanu Cchaj Jing-wen sa vyjadrila, že je z postupu čínskych orgánov sklamaná, uviedla agentúra Reuters.

Taiwan v utorok upozornil svojich občanov na riziká pred návštevou Hongkongu, pre ktorý čínsky parlament schválil kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti.

Zákon, ktorý bol v utorok uvalený na Hongkong, pripravuje pôdu pre najradikálnejšie zmeny spôsobu života bývalej britskej kolónie, odkedy sa pred 23 rokmi dostala pod čínsku správu.

Nová právna norma by „výrazne ovplyvnila“ slobodu, demokraciu a ľudské práva v Hongkongu, uviedol vo vyhlásení taiwanský kabinet a dodal, že demokratický ostrov bude naďalej poskytovať pomoc pre hongkonských obyvateľov.

Predstavitelia Pekingu a Hongkongu niekoľkokrát zdôraznili, že zákon v skutočnosti posilní autonómnu oblasť a zameriava sa iba na malý počet „problémových ľudí“, ktorí ohrozujú národnú bezpečnosť, zatiaľ čo práva občanov či investorov zostanú nedotknuté.

Napriek tomu Taiwan vo svetle nového zákona varoval občanov pred „možnými rizikami“ pri návšteve Hongkongu, aj keď viac túto tému nerozvinul.

Vlaňajšie niekoľkomesačné protivládne, prodemokratické protesty v Hongkongu si získali sympatie u občanov Taiwanu, ktorí Hongkončanov privítali s otvorenou náručou. Taiwan teraz očakáva ešte väčší prílev hongkonských obyvateľov.

Prezidentka Cchaj Jing-wen uviedla, že je „veľmi sklamaná“, že sa Čína rozhodla schváliť takúto právnu normu.

Taiwan plánuje v stredu zriadiť špecializovaný úrad, ktorý má pomôcť prichádzajúcim Hongkončanom. V ten istý deň, 1. júla, bude aj výročie dňa, keď Čína v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu s prísľubom, že bude dodržiavať princíp „jedna krajina, dva systémy“.

Prezidentka však uviedla, že tento princíp už viac „nie je uskutočniteľný“ a Taiwan preto ponúkne „konkrétnu“ humanitárnu pomoc pre hongkonských migrantov.

Peking popiera potláčanie hongkonských slobôd a prezidentkinu ponuku kritizoval.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA zaznamenali vyše 46.300 nových prípadov COVID-19

USA zaznamenali vyše 46.300 nových prípadov COVID-19

DNES - 8:49Zahraničné

Spojené štáty zaznamenali v pondelok 46.321 nových prípadov ochorenia COVID-19, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

DNES - 7:33Zahraničné

V posledných troch dňoch sa do Belgicka vrátili tisíce ľudí z krajín, v ktorých existujú takzvané červené zóny, čiže oblasti s vysokým výskytom nových prípadov ochorenia COVID-19.

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

DNES - 7:06Zahraničné

v minulom roku došlo v holandských utečeneckých centrách k 590 „samodeštruktívnym činom“

Británia mala druhý najvyšší denný nárast počtu prípadov COVID-19 od júna

Británia mala druhý najvyšší denný nárast počtu prípadov COVID-19 od júna

VČERA - 21:59Zahraničné

Británia zaznamenala z posledných 24 hodín 938 prípadov ochorenia spôsobeného novým koronavírusom, čo je druhý najvyšší denný prírastok od 16. júna. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.