• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.8.2020Meniny má Dominik(a)
21°Bratislava

India zakázala používanie 59 čínskych aplikácií pre obavy o národnú bezpečnosť

  • 6:07 30.06.2020
  • Naí Dillí
India zakázala používanie 59 čínskych aplikácií pre obavy o národnú bezpečnosť

India oznámila, že v dôsledku obáv o národnú bezpečnosť a ochranu súkromia zakáže používanie 59 čínskych mobilných aplikácií. V pondelok o tom informovala agentúra AFP.

Tento zákaz prichádza v čase napätia medzi oboma krajinami, ktoré v polovici júna vyústilo do incidentu v kašmírskom regióne Ladákh, pri ktorom zahynulo 20 indických vojakov. Podľa agentúry AP išlo o najnásilnejšiu konfrontáciu medzi oboma veľmocami za posledné desaťročia.

Podľa indického ministerstva informačných technológií sa aplikácie podieľali na aktivitách, ktoré „poškodzujú suverenitu a integritu Indie, bezpečnosť štátu a verejný poriadok“. Zákaz sa týka aj populárnych aplikácií TikTok a WeChat.

Ministerstvo ďalej uvádza, že cieľom tohto rozhodnutia je „zaistiť bezpečnosť a suverenitu indického kybernetického priestoru“. Tento krok bol prijatý po tom, čo ministerstvo dostalo niekoľko sťažností týkajúcich sa odcudzenia osobných údajov používateľov a narušenia ich súkromia. Kedy zákaz nadobudne účinnosť však zatiaľ nie je známe.

Čínski výrobcovia majú takmer 65 percentný podiel na indickom trhu so smartfónmi, zatiaľ čo aplikácie na zdieľanie videa ako TikTok či Helo sú populárne najmä medzi indickou mládežou. Odhaduje sa, že v Indii je približne 120 miliónov používateľov TikToku, čo z tejto krajiny robí najväčší medzinárodný trh pre túto aplikáciu.

Spoločná 3500-kilometrová hranica medzi Čínou a Indiou, ktorá však nikdy nebola poriadne vymedzená, už dlhé roky spôsobuje spory medzi oboma nukleárnymi veľmocami. Minulý týždeň India priznala, že zvýšila počet svojich vojsk na spornej himalájskej hranici s Čínou, ktorá v tejto oblasti takisto zhromažďuje ozbrojené sily.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
OSN: Zatvorenie škôl pre koronavírus môže vyústiť do

OSN: Zatvorenie škôl pre koronavírus môže vyústiť do "generačnej katastrofy"

DNES - 10:06Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok varoval pred "generačnou katastrofou," ktorej čelí celý svet pre uzatvorenie škôl v dôsledku koronavírusovej pandémie.

USA zaznamenali vyše 46.300 nových prípadov COVID-19

USA zaznamenali vyše 46.300 nových prípadov COVID-19

DNES - 8:49Zahraničné

Spojené štáty zaznamenali v pondelok 46.321 nových prípadov ochorenia COVID-19, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

DNES - 7:33Zahraničné

V posledných troch dňoch sa do Belgicka vrátili tisíce ľudí z krajín, v ktorých existujú takzvané červené zóny, čiže oblasti s vysokým výskytom nových prípadov ochorenia COVID-19.

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

DNES - 7:06Zahraničné

v minulom roku došlo v holandských utečeneckých centrách k 590 „samodeštruktívnym činom“