• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
30°Bratislava

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

  • 17:54 30.06.2020
  • Svet
Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

Nová štúdia naznačuje, že tehotenstvo môže zvýšiť riziko vážnych komplikácií COVID-19.

Tehotné ženy pozitívne na ochorenie COVID-19 boli s väčšou pravdepodobnosťou prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) alebo potrebovali umelú pľúcnu ventiláciu. Zdá sa však, že tehotné ženy nie sú vystavené zvýšenému riziku úmrtia na chorobu v porovnaní so ženami, ktoré nie sú tehotné. Uvádza to štúdia Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Nové zistenia viedli agentúru k aktualizácii varovaní o tehotenstve a COVID-19. Vládna agentúra teraz hovorí, že „tehotné ženy môžu byť vystavené zvýšenému riziku vážneho ochorenia spôsobeného COVID-19 v porovnaní s netehotnými ľuďmi.“

Vyššie riziko komplikácií

Nová štúdia analyzovala informácie od viac ako 8 200 tehotných žien a 83 200 netehotných žien v USA vo veku od 15 do 44 rokov, ktoré boli testované pozitívne na COVID-19 v období od januára do júna.

Štúdia zistila, že takmer jedna tretina tehotných žien s COVID-19 bola hospitalizovaná v porovnaní so šiestimi percentami netehotných žien. Kriticky však táto štúdia nedokázala rozlíšiť medzi tehotnými ženami, ktoré boli hospitalizované kvôli pôrodom a tými, ktoré boli hospitalizované špecificky pre COVID-19.

Štúdia však tiež zistila, že tehotné ženy s COVID-19 mali vyššiu pravdepodobnosť prijatia na JIS a potrebu umelej pľúcnej ventilácie. Konkrétne 1,5% tehotných žien bolo prijatých na JIS v porovnaní s 0,9% žien, ktoré neboli tehotné; a 0,5% tehotných žien vyžadovalo ventiláciu, v porovnaní s 0,3% ostatných žien.

Riziko úmrtia na COVID-19 bolo rovnaké pre tehotné aj ostatné ženy - miera úmrtnosti v oboch skupinách bola 0,2%.

Tehotné ženy by mali byť opatrnejšie

Dobrá správa je, že sa zdá, že tehotné ženy s väčšou pravdepodobnosťou nezomrú na COVID-19, ale zlá správa je, že majú vyššie riziko prijatia na JIS a potrebu umelej pľúcnej ventiálcie.

Štúdia sa však nezaoberala tým, ako sa riziko infekcie COVID-19 menilo v konkrétnych trimestroch alebo či ovplyvňuje zdravie detí. Autori budú potrebovať ďalšie údaje na túto tému, aby úplne pochopili riziko COVID-19 u tehotných žien.

Z nových zistení však vyplýva, že tehotné ženy by mali prijať preventívne opatrenia, aby sa chránili pred COVID-19. CDC odporúča, aby tehotné ženy počas pandémie čo najviac obmedzili interakcie s inými ľuďmi, mali by si držať odstup od ostatných a nosiť rúška. Tehotné ženy by nemali zanedbávať konzultácie s lekárom a uistiť sa, že budú mať dostatok liekov, ktoré užívajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cdc.gov, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

19:09 30.06.2020Zdravie

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.