• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
30°Bratislava

Ako sa stravovať pred chemoterapiou: Táto diéta posilní jej účinky a ochráni zdravé bunky

  • 19:46 26.06.2020
  • Leiden
Ako sa stravovať pred chemoterapiou: Táto diéta posilní jej účinky a ochráni zdravé bunky

Výsledky sa zatiaľ potvrdili u pacientov s rakovinou prsníka. V budúcnosti by sa takáto diéta mohla predpisovať ako podporná liečba pri viacerých druhoch rakoviny.

Rakovina prsníka na Slovensku ročne zasiahne zhruba 3.300 žien. Podľa informácií slovenského lekárskeho časopisu Bedeker zdravia pritom u 5 až 6 percent pacientiek odhalia rakovinu v pokročilom metastatickom štádiu.

Medzi prvotné varovné príznaky rakoviny prsníka patrí opuch alebo začervenanie v oblasti prsníka alebo prsníkov, zmena tvaru prsníka alebo bradavky, výtok z bradavky, bolesť a hrčky v oblasti prsníkov. Hoci sa rakovina prsníka vyskytuje prevažne u žien, môžu ňou trpieť aj muži, pričom príznaky u nich sú veľmi podobné.

Ako pri väčšine druhov rakoviny, aj rakovina prsníka sa najčastejšie lieči tromi spôsobmi – chirurgickým zákrokom, rádioterapiou a chemoterapiou. Práve chemoterapia je pri liečbe rakoviny prsníka účinnejšia v prípade, že jej predchádza konkrétny typ stravovania.

Univerzitné medicínske centrum v holandskom meste Leiden zverejnilo štúdiu, podľa ktorej by stravovanie podobné pôstu mohlo posilniť účinky chemoterapie. Štúdie sa zúčastnilo 129 náhodne vybratých pacientov s rakovinou prsníka, pričom tí, ktorých ochorenie sa nachádzalo v druhom až treťom štádiu, zaznamenali najpozitívnejšie výsledky.

Podstatou pôstnej stravy je konzumácia jedál s nízkym kalorickým a bielkovinovým obsahom. Metabolizmus na ňu reaguje podobne ako na úplný pôst (počas ktorého sa môže piť len voda), no telo pritom neprichádza o dôležité živiny.

Vďaka tejto diéte sú nádorové bunky menej odolné voči chemoterapii a zdravé bunky tela sú zas silnejšie.

Pacienti, ktorí sa zúčastnili štúdie, tri dni pred začiatkom chemoterapie a počas nej jedli buď to, čo jedia obvykle, alebo im pripravili pôstnu stravu. Práve ľudia s obmedzenou stravou lepšie reagovali na chemoterapiu a výsledky ich liečby boli markantnejšie. Okrem toho u nich neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky z jedenia takýchto jedál, ktoré pozostávali najmä z nízkokalorických čajov, vývarov a polievok.

Pôstna strava dokázala u onkologických pacientov zamedziť poškodeniu T-lymfocytov, ktoré vzniká ako vedľajší účinok chemoterapie.

Pred pokusmi s ľuďmi vedci vykonali pokusy na myšiach, ktoré svedčili o rovnakých výsledkoch pôstneho stravovania pred podávaním chemoterapie. Napriek tomu sa Holanďania domnievajú, že výskum vplyvu stravy na účinok liečby je ešte len v plienkach.

„Ide o prvý kontrolovaný výskum, ktorý hodnotí vplyv pôstnej stravy na toxickosť a účinnosť chemoterapie u pacientov s rakovinou,“ uvádzajú autori štúdie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, dailymail.co.uk, bedekerzdravia.sk, cancercenter.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

19:09 30.06.2020Zdravie

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

17:54 30.06.2020Zdravie

Nová štúdia naznačuje, že tehotenstvo môže zvýšiť riziko vážnych komplikácií COVID-19.