• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.8.2020Meniny má Vavrinec
21°Bratislava

Ako sa stravovať pred chemoterapiou: Táto diéta posilní jej účinky a ochráni zdravé bunky

  • 19:46 26.06.2020
  • Leiden
Ako sa stravovať pred chemoterapiou: Táto diéta posilní jej účinky a ochráni zdravé bunky

Výsledky sa zatiaľ potvrdili u pacientov s rakovinou prsníka. V budúcnosti by sa takáto diéta mohla predpisovať ako podporná liečba pri viacerých druhoch rakoviny.

Rakovina prsníka na Slovensku ročne zasiahne zhruba 3.300 žien. Podľa informácií slovenského lekárskeho časopisu Bedeker zdravia pritom u 5 až 6 percent pacientiek odhalia rakovinu v pokročilom metastatickom štádiu.

Medzi prvotné varovné príznaky rakoviny prsníka patrí opuch alebo začervenanie v oblasti prsníka alebo prsníkov, zmena tvaru prsníka alebo bradavky, výtok z bradavky, bolesť a hrčky v oblasti prsníkov. Hoci sa rakovina prsníka vyskytuje prevažne u žien, môžu ňou trpieť aj muži, pričom príznaky u nich sú veľmi podobné.

Ako pri väčšine druhov rakoviny, aj rakovina prsníka sa najčastejšie lieči tromi spôsobmi – chirurgickým zákrokom, rádioterapiou a chemoterapiou. Práve chemoterapia je pri liečbe rakoviny prsníka účinnejšia v prípade, že jej predchádza konkrétny typ stravovania.

Univerzitné medicínske centrum v holandskom meste Leiden zverejnilo štúdiu, podľa ktorej by stravovanie podobné pôstu mohlo posilniť účinky chemoterapie. Štúdie sa zúčastnilo 129 náhodne vybratých pacientov s rakovinou prsníka, pričom tí, ktorých ochorenie sa nachádzalo v druhom až treťom štádiu, zaznamenali najpozitívnejšie výsledky.

Podstatou pôstnej stravy je konzumácia jedál s nízkym kalorickým a bielkovinovým obsahom. Metabolizmus na ňu reaguje podobne ako na úplný pôst (počas ktorého sa môže piť len voda), no telo pritom neprichádza o dôležité živiny.

Vďaka tejto diéte sú nádorové bunky menej odolné voči chemoterapii a zdravé bunky tela sú zas silnejšie.

Pacienti, ktorí sa zúčastnili štúdie, tri dni pred začiatkom chemoterapie a počas nej jedli buď to, čo jedia obvykle, alebo im pripravili pôstnu stravu. Práve ľudia s obmedzenou stravou lepšie reagovali na chemoterapiu a výsledky ich liečby boli markantnejšie. Okrem toho u nich neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky z jedenia takýchto jedál, ktoré pozostávali najmä z nízkokalorických čajov, vývarov a polievok.

Pôstna strava dokázala u onkologických pacientov zamedziť poškodeniu T-lymfocytov, ktoré vzniká ako vedľajší účinok chemoterapie.

Pred pokusmi s ľuďmi vedci vykonali pokusy na myšiach, ktoré svedčili o rovnakých výsledkoch pôstneho stravovania pred podávaním chemoterapie. Napriek tomu sa Holanďania domnievajú, že výskum vplyvu stravy na účinok liečby je ešte len v plienkach.

„Ide o prvý kontrolovaný výskum, ktorý hodnotí vplyv pôstnej stravy na toxickosť a účinnosť chemoterapie u pacientov s rakovinou,“ uvádzajú autori štúdie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, dailymail.co.uk, bedekerzdravia.sk, cancercenter.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

VČERA - 20:09Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

20:12 06.08.2020Zdravie

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.