• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
29°Bratislava

6 prekvapivých spôsobov, ako nám prospievajú letné horúčavy

  • 19:15 25.06.2020
  • Bratislava
6 prekvapivých spôsobov, ako nám prospievajú letné horúčavy

Leto pre mnohých znamená prepotené tričká, znásobený pitný režim a dlhé horúce noci bez spánku. Poznáme však niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí tešiť na horúce počasie.

Úpal, poškodenie pokožky, dehydratácia a spáleniny sú len niektoré z rizík horúceho počasia. Všetko zlé je ale na niečo dobré, preto sa oplatí nezabúdať na týchto 6 výhod, ktoré vám mínusové teploty v zime sotva doprajú:

1. Doplnenie zásob vitamínu D

Najvyššie hladiny slnečného vitamínu v organizme dosahujeme v lete, keď sme častejšie na slnku. Vitamín D je nevyhnutný pre zdravie kostí a pokožky a poteší aj tých, ktorí sa snažia schudnúť.

Ak si chcete doplniť zásoby tohto vitamínu, musíte vyjsť von z domu či bytu, pretože zatvorené okná blokujú UVB lúče slnka, čím zabraňujú tvorbe vitamínu v tele.

2. Zlepšenie nálady

Slnečné lúče nepodporujú len produkciu serotonínu, ale aj endorfínov. Tieto hormóny sa spájajú s pocitom pokoja, zmiernením depresívnych príznakov a zlepšením nálady.

Nedostatok slnečného svetla je pravdepodobne hlavným spúšťačom sezónnej afektívnej poruchy (sezónnej depresie), ku ktorej dochádza predovšetkým počas jesene a zimy.

3. Rýchlejšie zaspávanie

Poznáte ten pocit, keď vás po celom dni strávenom na slnku prepadne únava, hoci ste nič náročné nerobili?

Slnečné svetlo, ktoré dopadá na oči a viečka, do mozgu vysiela signál, aby zastavil produkciu spánkového hormónu melatonínu. Ak má organizmus nadbytok melatonínu počas dňa, človeku sa v noci ťažšie zaspáva. Inak povedané, ak deň strávite na slnku, v noci skôr zaspíte.

4. Zníženie krvného tlaku

Keď pokožka zacíti dotyk slnečných lúčov, do krvi sa začne uvoľňovať oxid dusnatý, ktorý pomáha pri znižovaní krvného tlaku. Vďaka tomuto procesu tiež slnko zamedzuje vzniku porážky a infarktu.

5. Pomoc s chudnutím

Nedostatok slnka často podnecuje vznik depresie alebo depresívnej epizódy. Niekedy máme len horšiu náladu, čo však súvisí s väčším hladom.

Serotonín tiež zohráva dôležitú úlohu pri dosiahnutí pocitu sýtosti. Kontakt so slnkom ale zaručuje dostatok tohto hormónu, a teda aj menšiu chuť na jedlo.

6. Posilnenie imunity

Slnečné lúče pomáhajú spomaliť imunitný systém, ktorý je prehnane aktívny. Potláčajú preto príznaky autoimunitných ochorení, ako je aj psoriáza. Slnko okrem toho posilňuje produkciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám a iným ochoreniam.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

19:09 30.06.2020Zdravie

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

17:54 30.06.2020Zdravie

Nová štúdia naznačuje, že tehotenstvo môže zvýšiť riziko vážnych komplikácií COVID-19.