• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
29°Bratislava

Trpíte poruchou osobnosti? Stačí si odpovedať na tieto dve otázky

  • 8:44 25.06.2020
  • Bratislava
Trpíte poruchou osobnosti? Stačí si odpovedať na tieto dve otázky

Len dve jednoduché otázky vám môžu pomôcť odhaliť skrytú osobnostnú poruchu. Aká bude vaša odpoveď?

Termín porucha osobnosti sa v súčasnosti často skloňuje aj v každodenných konverzáciách. Mnohí ľudia premýšľajú nad tým, či ňou trpia, a sami si na internete vyhľadávajú jej príznaky.

Podľa odborníkov je porucha osobnosti „pretrvávajúci vzor vnútornej skúsenosti alebo správania, ktorý vedie ku klinickej poruche alebo nefunkčnosti sociálnej, pracovnej alebo inej dôležitej zložky života.“

Problémy s poruchou osobnosti sa zvyknú neustále vracať a jediný spôsob, ako ich odstrániť, je samostatne sa o to pokúsiť. Vo väčšine prípadov je však problém samotné spoznanie príznakov, ktoré ľuďom s poruchou osobnosti nepripadajú podozrivo.

Mnohí ľudia s poruchou osobnosti vinia za svoje chyby niekoho iného, čo tiež vedie k pokračovaniu ochorenia bez liečby. Neraz obhajujú svoje správanie aj napriek oprávnenej kritike a snahe pomôcť zo strany najbližších.

Ochorenie má okrem toho dopad aj na ich pracovný život. Ľudia s poruchou osobnosti často striedajú zamestnania aj priateľov, hoci sami si to nevedia rozumne zdôvodniť. Nikdy sa nepokúšajú zmeniť niečo na sebe, čo je jedným z hlavných príznakov poruchy osobnosti.

Ak chcete zistiť, či poruchou osobnosti trpíte aj vy, položte si tieto dve otázky:

1. Akú časť problému tvorím ja?

Ak si viete bez irónie položiť túto otázku, ste na dobrej ceste k náprave. Znamená to, že pri konflikte si viete priznať, že vina môže byť rovnako vo vás ako v niekom inom. Ľudia s poruchou osobnosti sa na problémy väčšinou takto dívať nedokážu.

Samozrejme, netreba hneď predpokladať, že vy ste všetkému na vine – stačí len predpokladať, že problém mohol vzniknúť čiastočne aj kvôli vám. Keď správne pochopíte, čo ste mali spraviť inak, bude to pre vás slúžiť ako pripomienka do budúcnosti.

2. Čo môžem nabudúce spraviť inak?

K druhej otázke logicky dospejete až po zodpovedaní tej prvej. Keď raz pochopíte, že ste mali čo i len malý podiel na vzniku problému, môžete do budúcna uskutočniť plány, ako sa mu vyhnúť. Zmena správania je často kľúčom k zlepšeniu súčasnej situácie.

Ľudia s poruchou osobnosti vkladajú všetko svoje úsilie do pocitu bezmocnosti alebo snahy zmeniť ostatných, preto im neostáva čas na to, aby niečo spravili sami so sebou. Môže ich zachvátiť hnev alebo sa celkom vyhnú situácii, vyriešia ju pasívne-agresívne alebo si nájdu výhovorky. Na vine bude vždy niekto iný.

Niektorí ľudia majú typické črty poruchy osobnosti, ale napriek tomu dokážu vyvinúť snahu na zmenu seba samého. Pomôže im pravidelné kladenie si týchto dvoch otázok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

19:09 30.06.2020Zdravie

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

17:54 30.06.2020Zdravie

Nová štúdia naznačuje, že tehotenstvo môže zvýšiť riziko vážnych komplikácií COVID-19.