• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
30°Bratislava

Šťavnatý muchovník skrášli záhradu a skvalitní zdravie

  • 11:49 25.06.2020
  • Bratislava
Šťavnatý muchovník skrášli záhradu a skvalitní zdravie

Muchovník je rastlina, ktorá sa v svojej šľachtenej podobe využíva na okrasné účely aj u nás. Netreba však zabúdať na šťavnaté plody, ktoré poskytujú mnohé zdravotné benefity.

Ak milujete chuť šťavnatých lesných plodov, nejde o náhodu. V skutočnosti je za to zodpovedná evolúcia, ktorá sa postarala o to, aby sme ich konzumáciou šírili semiačka a nepriamo tak zabránili vyhynutiu ich materských rastlín. Inštinkt nám okrem toho správne našepkáva, že tým pomáhame aj vlastnému zdraviu.

Muchovník, alebo Amelanchier, je divo žijúci krík alebo menší stromček, ktorý sa kultivuje pre okrasné účely. Patrí do čeľade ružovitých a vyskytuje sa v mnohých druhoch s rozličnými požiadavkami na pestovanie. Jeho pôvod treba hľadať v Severnej Amerike, no vyskytuje sa aj na Slovensku.

Muchovník v záhrade

Foto: alfotokunst/Shutterstock.com

Muchovník obvykle dorastá do výšky 2 až 4 metrov, pričom najlepšie sa mu darí na priamom slnku. Znesie väčšinu druhov pôdy a kvitne približne od apríla do mája.

Rastlina sa sadí na jar alebo na jeseň. Aby rodila čo najviac kvetov, zasaďte ju na slnečné stanovište, znesie však aj polotieň. Ak ich chcete zasadiť viac, medzi každou rastlinou by mal byť rozostup okolo 2 metrov. V prípade, že muchovník vysádzate na jar, v suchšom období mu doprajte dostatok vlahy pravidelným zalievaním.

Muchovník je jedna z prvých rastlín, ktoré na jar zakvitnú. Má hviezdicovité kvety, ktoré sú lákadlom pre včely, a ich listy žiaria celou škálou farieb od jari až do jesene. Jeho fialové plody okrem človeka lákajú aj vtáky.

Muchovník by ste nemali vysádzať vedľa borievky. Často z nej totiž ochorie na pleseň, a tá môže zničiť jeho lístky aj plody.

Prečo sa oplatí jesť plody muchovníka

Foto: lbrix/Shutterstock.com

Fialové guľaté plody muchovníka sú celkom jedlé a dozrievajú v polke leta. Ich chuť je podobná čučoriedkam a dajú sa jesť aj surové. Okrem toho ich môžete pokojne využiť pri príprave ovocných koláčov a džemu. Listy muchovníka sa niekedy využívajú pri príprave čaju.

Plody muchovníka sa oplatí jesť preto, že sú mimoriadne výživné, za čo môžu dva dôvody:

  • Obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, pričom niektoré v jednej porcii spĺňajú odporúčanú dennú dávku dospelého človeka. Nutričným obsahom sa tak vyrovnávajú multivitamínovým doplnkom. V plodoch muchovníka napríklad nájdete vlákninu, riboflavín, mangán, vápnik, horčík, železo, vitamín C, vitamín E a biotín.
  • V muchovníku tiež možno nájsť podobné polyfenoly ako v čučoriedkach a iných podobných druhoch ovocia.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature-and-garden.com, eattheplanet.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

19:09 30.06.2020Zdravie

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

17:54 30.06.2020Zdravie

Nová štúdia naznačuje, že tehotenstvo môže zvýšiť riziko vážnych komplikácií COVID-19.