• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
30°Bratislava

Nová liečba depresie bez liekov je rýchlejšia ako KBT

  • 20:32 24.06.2020
  • Svet
Nová liečba depresie bez liekov je rýchlejšia ako KBT

Nový typ terapie je rýchlejší a efektívnejší ako kognitívno behaviorálna terapia.

Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) sa často považuje za zlatý štandard liečby depresie. Nová štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Psychology však ukázala, že lepšie a rýchlejšie výsledky prináša nová „metakognitívna terapia“.

Výsledky výskumu ukázali, že vďaka metakognitívnej terapii sa z depresie vyliečili až tri štvrtiny pacientov v porovnaní s iba polovicou pacientov, ktorý podstúpili KBT.

Metakognitívna terapia využíva zmenu základných procesov myslenia. Zameriava sa na to, ako ľudia myslia, na rozdiel od KBT, ktorá sa zameriava na obsah myšlienok.

Metakognitívna terapia bojuje s rumináciou

Jednoduchým príkladom metakognície je uvedomiť si, že ste náchylný na opakované depresívne myšlienky, čo psychológovia nazývajú rumináciou. Ruminácia znamená, že človek neustále premýšľa o emóciách, pocitoch a myšlienkach, ktoré sú spojené s negatívnym zážitkom.

Metakognitívna terapia (MKT) má pacientov naučiť efektívnejšie zvládať rumináciu. Jednou zo stratégií je naučiť sa, že myšlienky sú iba myšlienkami a neodrážajú realitu. Rovnako ako akékoľvek iné myšlienky aj tie depresívne sa môžu rozplynúť bez toho, aby spôsobovali úzkosť.

Autor štúdie Adrian Wells, uviedol, že KBT bola po mnoho rokov uprednostňovanou formou liečby pacientov so silnou depresiou, no úspech nebol jednoznačný. MKT by mohla byť efektívnejšia metóda, ktorá má solídny vedecký základ a vychádza z najnovšej kognitívnej psychológie.

Ako dodal profesor Wells, ktorý terapiu vyvinul:

„Z výsledkov sme veľmi nadšení. Tieto dva typy liečby majú rozdielne zameranie: cieľom MKT je zmeniť základné procesy mentálnej regulácie, ktoré sa stali neobjektívnymi, zatiaľ čo cieľom KBT je zmeniť obsah myšlienky a je oveľa viac založená na klinickom pozorovaní.“

Menej sedení a rýchlejšie výsledky

Štúdia skúmala 174 ľudí s ťažkou depresiou, z ktorých 85 dostalo metakognitívnu liečbu a 89 dostalo KBT.

Šesť mesiacov po liečbe sa zotavilo 74 percent pacientov, ktorí dostávali metakognitívnu liečbu, v porovnaní s iba 52 percentami pacientov, ktorí dostávali KBT.

Metakognitívna terapia bola tiež rýchlejšia. Pacienti potrebovali v priemere 5,5 sedení v porovnaní so 6,7 pri KBT. Wells a jeho kolegovia si myslia, že nová terapia má svetlú budúcnosť:

„Myslíme si, že MKT môže stáť menej ako KBT, ale doteraz sa nevykonali žiadne formálne analýzy. Zdá sa však, že MKT poskytuje výsledky rýchlejšie, takže môže byť potrebných menej sedení.

Myslíme si, že použitie MKT môže byť jednoduchšie, pretože obsahuje základný súbor princípov, ktoré je možné aplikovať na mnohé typy porúch a nezávisí od testovania reality rôznych negatívnych myšlienok. Namiesto toho pacientom pomáha znižovať proces opakovaného negatívneho myslenia a obáv. “

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, practicalhealthpsychology.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

Laureát Nobelovej ceny: Správny postup pri dýchaní vás môže ochrániť aj pred vírusmi

19:09 30.06.2020Zdravie

Louis Ignarro je jedným z držiteľov Nobelovej ceny za opísanie spôsobu, akým funguje oxid dusnatý v tele človeka. Ignarro dnes ponúka návod, ako správne dýchať a zamedziť tak šíreniu patogénov.

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

Ako vplýva koronavírus na tehotné ženy: Lekári majú dobré aj zlé správy

17:54 30.06.2020Zdravie

Nová štúdia naznačuje, že tehotenstvo môže zvýšiť riziko vážnych komplikácií COVID-19.