• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.4.2024Meniny má Marek
Bratislava

Kto vlastne šíri nový koronavírus? Títo ľudia sú zodpovední za väčšinu prípadov

  • 20:39 12.06.2020
  • Bratislava
Kto vlastne šíri nový koronavírus? Títo ľudia sú zodpovední za väčšinu prípadov

Títo ľudia majú na svedomí najviac prípadov prenosu vírusu SARS-CoV-2.

Koronavírus cestuje po celom svete a mnohokrát nevieme, od ktorých ľudí sa ďalej šíri. Niektorí ľudia, ktorí sa nakazia, nemusia vírus ďalej prenášať. No sú aj ľudia, ktorých nazývame superprenášači.

Na začiatku epidémie vedci odhadli, že jedna osoba s vírusom SARS-CoV-2 v priemere infikovala ďalších dvoch až troch ľudí. Najnovšie štúdie však tvrdia, že tento počet môže byť v skutočnosti vyšší.

Už v januári sa však z Wu-chanu v Číne objavili správy o jedinom pacientovi, ktorý infikoval 14 zdravotníckych pracovníkov. To ho kvalifikuje ako superprenášača, človeka, ktorý je zodpovedný za infikovanie obzvlášť veľkého počtu ďalších ľudí.

Odvtedy epidemiológovia sledujú množstvo ďalších prípadov šírenia SARS-CoV-2. V Južnej Kórei bolo infikovaných súčasne približne 40 ľudí, ktorí sa zúčastnili jednej omše. V Chicagu, pred zavedením sociálneho dištancovania, jedna osoba, ktorá išla na večeru, pohreb a narodeninovú oslavu, bola zodpovedná za 15 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Aké sú vlastnosti superprenášača?

To, či je niekto superprenášač závisí od určitej kombinácie patogénu, biológie pacienta a jeho prostredia alebo správania. Niektorí infikovaní jedinci môžu do prostredia dostať viac vírusu ako iní, ak ich imunitný systém má problémy s tlmením vírusu.

Okrem toho asymptomatickí jedinci, ktorí tvoria až 50% všetkých prípadov COVID-19, môžu pokračovať vo svojich bežných činnostiach a neúmyselne infikovať viac ľudí. Dokonca aj ľudia, ktorí nakoniec prejavia príznaky, sú schopní prenášať vírus počas fázy, kedy ešte symptómy nemali.

Správanie človeka, spôsoby cestovania a stupeň kontaktu s ostatnými môžu tiež prispieť k šíreniu. Infikovaný obchodník môže každý deň prísť do kontaktu s veľkým počtom ľudí a tovaru. Človek, ktorý služobne veľa cestuje, môže v krátkom čase prejsť zemeguľu. Zdravotnícky pracovník môže prísť do kontaktu s veľkým počtom ľudí, ktorí sú obzvlášť zraniteľní vzhľadom na prítomnosť iných základných chorôb.

Verejné protesty, kde je náročné udržiavať dištanc, kde ľudia kričia alebo kašlú, môžu byť tiež ideálnou príležitosťou na šírenie vírusu aj od jedného nakazeného človeka.

Akú veľkú úlohu zohrávajú superprenášači?

Niekoľko nedávnych štúdií objasnilo úlohu superprenášačov COVID-19 po celom svete. Vedci v Hongkongu preskúmali niekoľko ohnísk pomocou sledovania kontaktov na vypátranie všetkých, s ktorými interagovali jednotliví pacienti s COVID-19. Identifikovali viaceré situácie, kedy jedna osoba bola zodpovedná až za šesť alebo osem nových infekcií.

Vedci odhadli, že iba 20% všetkých infikovaných SARS-CoV-2 bolo zodpovedných za 80% všetkých miestnych prenosov. Dôležité je, že tiež ukázali, že tieto udalosti boli spojené s ľuďmi, ktorí mali viac sociálnych kontaktov, nielen s členmi rodiny. Vedci preto zdôraznili potrebu rýchlej izolácie ľudí, akonáhle majú pozitívny test alebo vykazujú príznaky.

Ďalšia štúdia vedcov z Izraela odhadla, že za 80% komunitných prenosov bolo zodpovedných iba 1-10% nakazených.

Počas posledných dvoch desaťročí sa v Spojených štátoch rozšírili osýpky. Dôvodom boli nakazení nezaočkovaní jedinci, ktorí navštevovali husto preplnené miesta, ako sú školy, nemocnice, lietadlá a zábavné parky, kde infikovali mnoho ďalších.

Superprenášači tiež zohrali kľúčovú úlohu pri prepuknutí iných koronavírusov, vrátane SARS v roku 2003 a MERS v roku 2015. V prípade SARS a MERS šírenie vírusu prebiehalo hlavne v nemocniciach, pričom v rovnakom čase bolo infikovaných mnoho ľudí.

Dobrou správou je, že preventívne opatrenia, ako je umývanie rúk, rúška, karanténa, sociálne dištancovanie a podobne, môžu spomaliť šírenie a zastaviť pandémiu.

Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, icjournal.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

20:47 23.04.2024Veda

NASA varuje, čo sa stane s Mesiacom, keď na ňom pristanú čínski astronauti.

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.