• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.6.2021Meniny má Alfréd
33°Bratislava

Kto vlastne šíri nový koronavírus? Títo ľudia sú zodpovední za väčšinu prípadov

  • 20:39 12.06.2020
  • Bratislava
Kto vlastne šíri nový koronavírus? Títo ľudia sú zodpovední za väčšinu prípadov

Títo ľudia majú na svedomí najviac prípadov prenosu vírusu SARS-CoV-2.

Koronavírus cestuje po celom svete a mnohokrát nevieme, od ktorých ľudí sa ďalej šíri. Niektorí ľudia, ktorí sa nakazia, nemusia vírus ďalej prenášať. No sú aj ľudia, ktorých nazývame superprenášači.

Na začiatku epidémie vedci odhadli, že jedna osoba s vírusom SARS-CoV-2 v priemere infikovala ďalších dvoch až troch ľudí. Najnovšie štúdie však tvrdia, že tento počet môže byť v skutočnosti vyšší.

Už v januári sa však z Wu-chanu v Číne objavili správy o jedinom pacientovi, ktorý infikoval 14 zdravotníckych pracovníkov. To ho kvalifikuje ako superprenášača, človeka, ktorý je zodpovedný za infikovanie obzvlášť veľkého počtu ďalších ľudí.

Odvtedy epidemiológovia sledujú množstvo ďalších prípadov šírenia SARS-CoV-2. V Južnej Kórei bolo infikovaných súčasne približne 40 ľudí, ktorí sa zúčastnili jednej omše. V Chicagu, pred zavedením sociálneho dištancovania, jedna osoba, ktorá išla na večeru, pohreb a narodeninovú oslavu, bola zodpovedná za 15 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Aké sú vlastnosti superprenášača?

To, či je niekto superprenášač závisí od určitej kombinácie patogénu, biológie pacienta a jeho prostredia alebo správania. Niektorí infikovaní jedinci môžu do prostredia dostať viac vírusu ako iní, ak ich imunitný systém má problémy s tlmením vírusu.

Okrem toho asymptomatickí jedinci, ktorí tvoria až 50% všetkých prípadov COVID-19, môžu pokračovať vo svojich bežných činnostiach a neúmyselne infikovať viac ľudí. Dokonca aj ľudia, ktorí nakoniec prejavia príznaky, sú schopní prenášať vírus počas fázy, kedy ešte symptómy nemali.

Správanie človeka, spôsoby cestovania a stupeň kontaktu s ostatnými môžu tiež prispieť k šíreniu. Infikovaný obchodník môže každý deň prísť do kontaktu s veľkým počtom ľudí a tovaru. Človek, ktorý služobne veľa cestuje, môže v krátkom čase prejsť zemeguľu. Zdravotnícky pracovník môže prísť do kontaktu s veľkým počtom ľudí, ktorí sú obzvlášť zraniteľní vzhľadom na prítomnosť iných základných chorôb.

Verejné protesty, kde je náročné udržiavať dištanc, kde ľudia kričia alebo kašlú, môžu byť tiež ideálnou príležitosťou na šírenie vírusu aj od jedného nakazeného človeka.

Akú veľkú úlohu zohrávajú superprenášači?

Niekoľko nedávnych štúdií objasnilo úlohu superprenášačov COVID-19 po celom svete. Vedci v Hongkongu preskúmali niekoľko ohnísk pomocou sledovania kontaktov na vypátranie všetkých, s ktorými interagovali jednotliví pacienti s COVID-19. Identifikovali viaceré situácie, kedy jedna osoba bola zodpovedná až za šesť alebo osem nových infekcií.

Vedci odhadli, že iba 20% všetkých infikovaných SARS-CoV-2 bolo zodpovedných za 80% všetkých miestnych prenosov. Dôležité je, že tiež ukázali, že tieto udalosti boli spojené s ľuďmi, ktorí mali viac sociálnych kontaktov, nielen s členmi rodiny. Vedci preto zdôraznili potrebu rýchlej izolácie ľudí, akonáhle majú pozitívny test alebo vykazujú príznaky.

Ďalšia štúdia vedcov z Izraela odhadla, že za 80% komunitných prenosov bolo zodpovedných iba 1-10% nakazených.

Počas posledných dvoch desaťročí sa v Spojených štátoch rozšírili osýpky. Dôvodom boli nakazení nezaočkovaní jedinci, ktorí navštevovali husto preplnené miesta, ako sú školy, nemocnice, lietadlá a zábavné parky, kde infikovali mnoho ďalších.

Superprenášači tiež zohrali kľúčovú úlohu pri prepuknutí iných koronavírusov, vrátane SARS v roku 2003 a MERS v roku 2015. V prípade SARS a MERS šírenie vírusu prebiehalo hlavne v nemocniciach, pričom v rovnakom čase bolo infikovaných mnoho ľudí.

Dobrou správou je, že preventívne opatrenia, ako je umývanie rúk, rúška, karanténa, sociálne dištancovanie a podobne, môžu spomaliť šírenie a zastaviť pandémiu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, icjournal.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekári hovoria o novom príznaku variantu delta, postihuje ďalší zmysel

Lekári hovoria o novom príznaku variantu delta, postihuje ďalší zmysel

19:37 16.06.2021Veda

Lekári hovoria o novom príznaku variantu delta, postihuje ďalší zmysel

Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

9:50 05.06.2021Veda

Počet ransomvérových útokov za 1. kvartál tohto roka sa medziročne zvýšil o 107 %. Prvenstvo si drží malvér zameraný na operačný systém Windows.

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

19:11 04.06.2021Veda

Očkovanie je najefektívnejší spôsob, ako zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 a dostať ekonomiku späť do normálu. Čo robiť, ak užívate niektoré z liekov, ktoré oslabujú jeho účinky?

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

6:00 30.05.2021Veda

Čínska nákladná vesmírna loď s vybavením a zásobami sa úspešne spojila s hlavným modulom budúcej čínskej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme.

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

19:37 29.05.2021Veda

U mladých dospelých s miernym priebehom COVID-19 sa môžu neskôr prejaviť srdcové problémy.