• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Splachovanie toalety môže šíriť legionársku chorobu, takto sa nakazili dvaja pacienti

  • 21:13 12.06.2020
  • Bratislava
Splachovanie toalety môže šíriť legionársku chorobu, takto sa nakazili dvaja pacienti

Dvaja pacienti v nemocnici sa pravdepodobne nakazili chorobu vdýchnutím kontaminovanej toaletnej vody, ktorá sa dostala do vzduchu počas splachovania.

Podľa nových zistení by sa legionárska choroba mohla potenciálne rozšíriť aj splachovaním toaliet, pri ktorom sa do vzduchu uvoľňujú neviditeľné čiastočky kontaminovanej vody.

Štúdia uverejnená v časopise Emerging Infectious Diseases opisuje prípady dvoch pacientov v nemocnici vo Francúzsku, ktorí sa pravdepodobne nakazili legionárskou chorobou inhaláciou kontaminovanej vody, ktorá sa dostala do vzduchu počas splachovania. Pacienti boli hospitalizovaní v tej istej nemocničnej izbe, ale s odstupom piatich mesiacov.

Vedci sa už predtým domnievali, že toalety môžu šíriť legionársku chorobu, je to však prvýkrát, čo genetická analýza spojila infekciu pacienta s kontaminovanou toaletnou vodou, „čo silne naznačuje, že voda z toalety je zdrojom prenosu,“ uviedla vedúca autorka štúdie Jeanne Couturierová pre Live Science.

Legionárska choroba je závažnou pľúcnou infekciou spôsobenou baktériami Legionella. Baktéria žije vo vodnom prostredí a predstavuje riziko, keď sa šíri sa vo vodovodných systémoch v interiéri, napríklad vo vírivke, sprchovej hlavici, umývadle či dekoratívnej fontáne. Ľudia sa nakazia, keď vdýchnu kvapôčky vody obsahujúce baktérie vo vzduchu. Toto ochorenie sa všeobecne neprenáša z človeka na človeka.

Čistenie toalety a zatváranie veka pred spláchnutím je nutnosť

Mnoho ľudí vystavených baktériám Legionella neochorie, ale medzi ľudí so zvýšeným rizikom nákazy patria starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom alebo chronickým ochorením pľúc.

Obaja pacienti v štúdii mali oslabený imunitný systém. Jeden z nich bol 18-ročný, ktorému bola transplantovaná kostná dreň a užíval imunosupresíva. V decembri 2015 bol hospitalizovaný kvôli komplikáciám súvisiacim s transplantáciou. Druhým bol 51-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný v tej istej miestnosti v máji roku 2016 počas liečby Hodgkinovho lymfómu, typu rakoviny imunitného systému.

U pacientov sa vyvinula legionárska choroba počas pobytu v nemocnici alebo krátko po prepustení. Obaja pacienti sa zotavili po liečbe antibiotikami. Pri vyšetrovaní zdroja infekcie sa zistilo, že baktérie Legionella sa nachádzajú vo vode v toaletnej mise, ale nie v sprche či umývadle kúpeľne.

Genetická analýza zistila, že kmene baktérií vo vode v toalete boli buď identické alebo úzko spojené s kmeňmi, ktoré infikovali pacientov. Neboli identifikované žiadne ďalšie potenciálne zdroje infekcie.

Kontaminovaná toaleta bola dezinfikovaná denne bielidlom, čo sa ukázalo ako účinný spôsob prevencie rastu Legionelly. Ďalšie vzorky z toalety boli v priebehu nasledujúceho roku a pol negatívne.

Ďalším spôsobom, ako zabrániť možnému prenosu Legionelly je zatváranie poklopu na toalete predtým, ako spláchnete. Ako uviedla Couturierová:

"Zdá sa, že je dôležité naučiť pacientov, aby zatvorili záchodové veko pred spláchnutím, najmä pacientov s potlačenou imunitou alebo pacientov s komorbiditami, ktorí sú viac ohrození legionárskou chorobou.”

Zdroj: info.sk, TM, livescience.com, cdc.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

DNES - 7:15Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

Ako dosiahnuť, aby bolo biele pečivo zdravšie? Trik lekára vám zachráni zdravie

6:29 15.04.2024Zdravie

Z bieleho pečiva netreba hneď robiť strašiaka. Takéto podávanie mu zaručí nižší glykemický index.

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

Gynekológovia o nohavičkách: 6 pravidiel, ktoré musíte ovládať

21:42 08.04.2024Zdravie

Na čo treba dbať pri nákupe dámskej spodnej bielizne? Odborníci na reprodukčné zdravie žien prezradili 6 princípov, ktorými sa treba riadiť.