• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.1.2021Meniny má Alfonz
-1°Bratislava

Z čoho vyrobiť rúško: Tento materiál je lepší ako chirurgická maska

  • 18:48 10.06.2020
  • Illinois
Z čoho vyrobiť rúško: Tento materiál je lepší ako chirurgická maska

Vedci testovali viaceré druhy materiálov a ich schopnosť chrániť pred vírusmi.

Ak chcete chrániť seba aj ostatných pred vírusmi, vaše rúško by malo byť vyrobené z priedušného materiálu, cez ktorý nepreletia respiračné kvapôčky pri nízkej ani vysokej rýchlosti. Experti na Science and Engineering University v Illinois testovali rôzne bežné domáce textílie, aby zistili, ktorý materiál je na výrobu rúška najlepší.

Z ich štúdie vyplýva, že na výrobu vám stačí aj tričko, pretože je vyrobené z priedušných látok, ktoré sú schopné blokovať kvapôčky. Vedci tiež zistili, že dvojvrstvové rúško ​​vyrobené z novej tkaniny, ktorá je zmesou bavlny a polyesteru, funguje rovnako ako lekárske ochranné rúško.

Koronavírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapiek, ktoré vznikajú pri kašli, kýchaní, rozprávaní alebo dokonca aj pri dychu.

Dve vrstvy zmesi z bavlny a polyesteru sú najúčinnejšie

Kým rúško je dobrým spôsobom na zabránenie šírenia kvapôčok, dôležitý je aj typ tkaniny a počet vrstiev v rúšku. Uvoľnené kvapky sa vylučujú v rôznych veľkostiach a rôznych rýchlostiach, a preto musí byť tkanina odolná.

Na druhej strane, cez vysoko nepriepustné materiály je všeobecne ťažšie dýchať. Maska so zlou priedušnosťou núti vzduch unikať po stranách a pritom dodáva falošný pocit bezpečia.

Profesor Taher Saif a jeho tím testovali 10 bežných domácich textílií, aby zistili, ktorá látka má schopnosť blokovať kvapky a zároveň je priedušná. Skúšali polyester, bavlnu, hodváb a zmiešané textílie.

Porovnali vlastnosti týchto textílií s kvalitnými maskami, ktoré dosahujú lekárske alebo stomatologické normy. Zistili, že napríklad v prípade bežných domácich textílií môže jedna vrstva trička blokovať 40 percent kvapiek.

Keď použili nové tričko vyrobené zo 60% bavlny a 40% polyesteru v dvoch vrstvách, prekvapivo sa blokovanie kvapiek zvýšilo na 98%.

Dýchanie cez takéto rúško bolo ľahké, zatiaľ čo účinnosť bola vyššia ako u chirurgického rúška. Dvojvrstvové bavlnené rúško ​​môže maximalizovať priedušnosť aj odolnosť voči kvapôčkam. Autori štúdie uviedli:

„Zistili sme, že väčšina domácich textílií v podstate blokuje kvapôčky, dokonca aj pri jednej vrstve. S dvoma vrstvami môže účinnosť blokovania dosiahnuť výkon chirurgickej masky bez toho, aby sa výrazne zhoršila priedušnosť.“

Rozdiel medzi lekárskymi rúškami a domácimi textíliami je v tom, že chirurgické masky sú vyrobené z hydrofóbneho materiálu a bavlnené rúška sú hydrofilné.

Hydrofóbne materiály odpudzujú vodu, zatiaľ čo hydrofilné látky nasávajú vodu.Ako vysvetľujú autori štúdie:

„Ďalej sme zistili, že domáce tkaniny sú v rôznej miere hydrofilné, a preto nasiaknu vodu. Naproti tomu lekárske masky sú hydrofóbne a majú tendenciu odpudzovať vodu. Domáce textílie tak prichádzajúce kvapôčky nasiaknu a “zadržia”, vďaka čomu by textilné rúška mohli ponúkať zatiaľ nevyužitú a podceňovanú výhodu. Celkovo naša štúdia naznačuje, že väčšina druhov dvojvrstvovej textilnej ochrany tváre môže pomôcť znížiť prenos kvapiek respiračných infekcií.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, medicalxpress.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prelomový liek na COVID-19: Nosový sprej by mohol blokovať koronavírus až dva dni

Prelomový liek na COVID-19: Nosový sprej by mohol blokovať koronavírus až dva dni

19:45 26.01.2021Veda

Podľa vedcov by sprej mohol znamenať koniec lockdownu a návrat detí do škôl.

Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

19:40 23.01.2021Veda

Hormón, ktorý je voľne dostupný vo forme doplnkov, môže pomôcť v boji s ochorením COVID-19.

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

20:42 20.01.2021Veda

Drobné aerosóly s vírusom, ktoré sa uvoľnia pri hovorení, pretrvávajú vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky z kašľa.

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

21:20 19.01.2021Veda

Seniori majú až 16-násobne vyššiu vírusovú nálož, ako malé deti. Antigénové rýchlotesty nemusia byť tak efektívne, ako u dospelých.

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

18:04 19.12.2020Veda

Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.