• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.7.2020Meniny má Berta
30°Bratislava

Z čoho vyrobiť rúško: Tento materiál je lepší ako chirurgická maska

  • 18:48 10.06.2020
  • Illinois
Z čoho vyrobiť rúško: Tento materiál je lepší ako chirurgická maska

Vedci testovali viaceré druhy materiálov a ich schopnosť chrániť pred vírusmi.

Ak chcete chrániť seba aj ostatných pred vírusmi, vaše rúško by malo byť vyrobené z priedušného materiálu, cez ktorý nepreletia respiračné kvapôčky pri nízkej ani vysokej rýchlosti. Experti na Science and Engineering University v Illinois testovali rôzne bežné domáce textílie, aby zistili, ktorý materiál je na výrobu rúška najlepší.

Z ich štúdie vyplýva, že na výrobu vám stačí aj tričko, pretože je vyrobené z priedušných látok, ktoré sú schopné blokovať kvapôčky. Vedci tiež zistili, že dvojvrstvové rúško ​​vyrobené z novej tkaniny, ktorá je zmesou bavlny a polyesteru, funguje rovnako ako lekárske ochranné rúško.

Koronavírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapiek, ktoré vznikajú pri kašli, kýchaní, rozprávaní alebo dokonca aj pri dychu.

Dve vrstvy zmesi z bavlny a polyesteru sú najúčinnejšie

Kým rúško je dobrým spôsobom na zabránenie šírenia kvapôčok, dôležitý je aj typ tkaniny a počet vrstiev v rúšku. Uvoľnené kvapky sa vylučujú v rôznych veľkostiach a rôznych rýchlostiach, a preto musí byť tkanina odolná.

Na druhej strane, cez vysoko nepriepustné materiály je všeobecne ťažšie dýchať. Maska so zlou priedušnosťou núti vzduch unikať po stranách a pritom dodáva falošný pocit bezpečia.

Profesor Taher Saif a jeho tím testovali 10 bežných domácich textílií, aby zistili, ktorá látka má schopnosť blokovať kvapky a zároveň je priedušná. Skúšali polyester, bavlnu, hodváb a zmiešané textílie.

Porovnali vlastnosti týchto textílií s kvalitnými maskami, ktoré dosahujú lekárske alebo stomatologické normy. Zistili, že napríklad v prípade bežných domácich textílií môže jedna vrstva trička blokovať 40 percent kvapiek.

Keď použili nové tričko vyrobené zo 60% bavlny a 40% polyesteru v dvoch vrstvách, prekvapivo sa blokovanie kvapiek zvýšilo na 98%.

Dýchanie cez takéto rúško bolo ľahké, zatiaľ čo účinnosť bola vyššia ako u chirurgického rúška. Dvojvrstvové bavlnené rúško ​​môže maximalizovať priedušnosť aj odolnosť voči kvapôčkam. Autori štúdie uviedli:

„Zistili sme, že väčšina domácich textílií v podstate blokuje kvapôčky, dokonca aj pri jednej vrstve. S dvoma vrstvami môže účinnosť blokovania dosiahnuť výkon chirurgickej masky bez toho, aby sa výrazne zhoršila priedušnosť.“

Rozdiel medzi lekárskymi rúškami a domácimi textíliami je v tom, že chirurgické masky sú vyrobené z hydrofóbneho materiálu a bavlnené rúška sú hydrofilné.

Hydrofóbne materiály odpudzujú vodu, zatiaľ čo hydrofilné látky nasávajú vodu.Ako vysvetľujú autori štúdie:

„Ďalej sme zistili, že domáce tkaniny sú v rôznej miere hydrofilné, a preto nasiaknu vodu. Naproti tomu lekárske masky sú hydrofóbne a majú tendenciu odpudzovať vodu. Domáce textílie tak prichádzajúce kvapôčky nasiaknu a “zadržia”, vďaka čomu by textilné rúška mohli ponúkať zatiaľ nevyužitú a podceňovanú výhodu. Celkovo naša štúdia naznačuje, že väčšina druhov dvojvrstvovej textilnej ochrany tváre môže pomôcť znížiť prenos kvapiek respiračných infekcií.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, medicalxpress.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Ako fungujú rúška proti koronavírusu. Mikrobiológ ukázal jasné porovnanie

Foto: Ako fungujú rúška proti koronavírusu. Mikrobiológ ukázal jasné porovnanie

19:47 30.06.2020Veda

Mikrobiológ ukázal výsledky testov rúšok v boji proti šíreniu nového koronavírusu.

Slovenská vedkyňa skúma lávové tunely, na Mesiaci by z nich mohli byť základne pre ľudí

Slovenská vedkyňa skúma lávové tunely, na Mesiaci by z nich mohli byť základne pre ľudí

8:04 18.06.2020Veda

Michaela Musilová je momentálne riaditeľkou stanice HI-SEAS na Havaji a misie vedie v spolupráci s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a ďalšími organizáciami z celého sveta.

Kto vlastne šíri nový koronavírus? Títo ľudia sú zodpovední za väčšinu prípadov

Kto vlastne šíri nový koronavírus? Títo ľudia sú zodpovední za väčšinu prípadov

20:39 12.06.2020Veda

Títo ľudia majú na svedomí najviac prípadov prenosu vírusu SARS-CoV-2.

Vedci overili účinnosť rúšok a lockdownu na šírenie nového koronavírusu

Vedci overili účinnosť rúšok a lockdownu na šírenie nového koronavírusu

6:53 11.06.2020Veda

Nosenie rúšok môže znížiť šírenie nového koronavírusu.