• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
24°Bratislava

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

  • 20:14 03.06.2020
  • Svet
Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Na jeseň nás môže zasiahnuť omnoho silnejšia vlna koronavírusu, varoval popredný odborník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Pre krajiny, ktoré pandémia nezasiahla, môže byť druhá vlna osudnou.

Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge zdôraznil, že zatiaľ čo prípady COVID-19 klesajú, neznamená to, že pandémia skončila.

Kluge uviedol, že krajiny by sa mali pripraviť na prudký nárast infekcií. Čas, ktorý máme, by mali vlády využiť na prípravu zdravotníckych služieb.

Obáva sa, že druhá vlna by mohla prepuknúť v tú istú dobu, kedy sa budú šíriť iné choroby. Ako uviedol Kluge pre The Telegraph:

„Veľmi sa obávam dvojitej vlny - na jeseň by sme mohli mať druhú vlnu Covidu a ďalšiu vlnu sezónnej chrípky alebo osýpok.“

Iní experti tiež varovali, že už v minulosti sa ukázalo, že druhá vlna pandémie môže byť dokonca smrteľnejšia ako prvá.

Pre niektoré krajiny bude druhá vlna fatálnejšia

Pandémia španielskej chrípky prepukla v marci 1918. Neskôr na jeseň zmutovala a vrátila sa v ešte smrteľnejšej forme, pričom zabila približne 50 miliónov ľudí.

Predpokladá sa, že pohyb vojsk počas prvej svetovej vojny spôsobil, že sa choroba rozšírila rýchlejšie. Dokonca to vyvolalo tretiu a štvrtú vlnu, hoci tie neboli také smrteľné. Kluge povedal:

„Z histórie vieme, že krajiny, ktoré neboli prvotne zasiahnuté pandémiou, môže zasiahnuť druhá vlna. Čo sa bude diať v Afrike a východnej Európe? Bohužiaľ, môže byť zasiahnutá druhou vlnou, takže musíme byť veľmi opatrní."

Lekári sa tiež obávajú, že na konci tohto roka príde druhá vlna nákazy novým koronavírusom, pričom by sa ochorenie mohlo stať sezónne podobne ako prechladnutie a chrípka.

Ľudia môžu časom stratiť disciplínu

Ako uviedla doktorka Katrina Herrenová pre denník The Sun, COVID-19 nezmizne a pravdepodobne s nami bude žiť dlhodobo. Dôvodov je podľa nej niekoľko:

„Po prvé, väčšina populácie sa vírusom ešte nenakazila, čo znamená, že tisíce ľudí sú stále náchylní na infekciu. Predchádzajúce pandémie, ako napríklad pandémia španielskej chrípky v roku 1918, mali viac ako jednu vlnu kvôli nedostatku kolektívnej imunity - tento spoločný model infekčných chorôb sa môže replikovať s COVID-19.

Po druhé, do jesene bude populácia pravdepodobne unavená z opatrení, ako je izolácia a sociálne dištancovanie, a keď ľudia trávia viac času v interiéri, kde je pravdepodobnosť infekcie oveľa vyššia, riziko druhej vlny sa prirodzene zvýši."

Herrenová pripomenula, že jednou z najväčších komplikácií pri COVID-19 je relatívne dlhá inkubačná doba:

„Ľudia sú často infekční skôr, ako sú symptomatickí, a existuje výrazný počet ľudí, ktorí nikdy nevykazovali príznaky, ale sú v skutočnosti infekční.“

Podľa Herrenovej by sme sa teraz počas uvoľňovania opatrení mali zamerať na lepšie pochopenie vírusu. Nemali by sme zanedbať súčasné opatrenia a pomohli predchádzať a zmierniť závažnosť druhej vlny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, telegraph.co.uk, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.