• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
12°Bratislava

Bacheletová: Pandémia odhalila rasovú nerovnosť voči menšinám

  • 17:30 02.06.2020
  • Ženeva
Bacheletová: Pandémia odhalila rasovú nerovnosť voči menšinám

Krajiny ako Spojené štáty, Brazília, Británia či Francúzsko nemôžu poraziť pandémiu nového koronavírusu, pokiaľ nebudú bojovať proti rasovej nerovnosti, ktorá je aj spúsťačom aktuálnych protestov v USA.

Uviedla to v utorok v Ženeve vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová, píše agentúra DPA.

Úmrtnosť na ochorenie COVID-19 v USA je viac než dva razy vyššia u Afroameričanov než u iných skupín obyvateľstva, povedala Bacheletová.

V Anglicku a vo Walese zomrie na chorobu spôsobenú novým koronavírusom SARS-CoV-2 takmer dvakrát viac ľudí s čiernou pleťou, Pakistancov a Bangladéšanov než iných etnických či národnostných skupín.

Viac úmrtí než iné regióny zaznamenal aj francúzsky department Saint-Denis ležiaci severne od Paríža, kde žije množstvo národnostných menšín. Pravdepodobnosť, že ochoreniu COVID-19 podľahnú v brazílskom štáte Sao Paulo nebelošské osoby je o 62 percent vyššia než to, že naň zomrú belosi, menovala Bacheletová.

Etnické menšiny môžu byť viac ohrozené, pretože trpia viacerými formami nerovného zaobchádzania, spresnila. Dôvodom je aj to, že vysokorizikové sektory, ako napríklad doprava, upratovacie práce a zdravotníctvo zamestnávajú veľké množstvo pracovníkov práve z radov národnostných menšín.

Protesty v Spojených štátoch, ktoré vyvolalo zabitie Georgea Floyda, neupozorňujú len na policajné násilie voči ľuďom s farebnou pleťou, ale aj na nerovnosti čo sa týka zdravia, vzdelávania, zamestnania a zakorenenú rasovú diskrimináciu,“ povedala Bacheletová.

Štáty musia podniknúť bezodkladné kroky, ako je priorizácia zdravotného monitorovania a testovania, zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti a poskytovanie cielených informácií pre tieto komunity,“ vyzvala vysoká komisárka OSN, ktorú citovala agentúra AFP.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
WHO hlási rekordný globálny prírastok v počte nakazených

WHO hlási rekordný globálny prírastok v počte nakazených

VČERA - 20:42Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlásila v nedeľu rekordný globálny prírastok počtu nakazených koronavírusom.

Bulharsko opäť otvorí nočné kluby a diskotéky

Bulharsko opäť otvorí nočné kluby a diskotéky

VČERA - 19:36Zahraničné

Bulharské úrady opätovne povolia otvorenie nočných klubov, barov a diskoték, ktoré len pred troma dňami uzavreli po náraste počtu prípadov nákazy koronavírusom.

Pápež vyjadril znepokojenie nad premenou Hagie Sofie na mešitu

Pápež vyjadril znepokojenie nad premenou Hagie Sofie na mešitu

VČERA - 16:29Zahraničné

Pápeža Františka "hlboko zarmútilo" rozhodnutie Turecka premeniť bývalý byzantský chrám Hagia Sofia v Istanbule na moslimskú mešitu.

Korčok: Je smutné, že Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí

Korčok: Je smutné, že Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí

VČERA - 15:55Zahraničné

Je smutné, že Robert Fico (Smer-SD) politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí.

Maďarsko sprísňuje kontrolu štátnych hraníc

Maďarsko sprísňuje kontrolu štátnych hraníc

VČERA - 13:16Zahraničné

Maďarská vláda sprísňuje kontrolu štátnych hraníc a od polnoci z nedele na pondelok zavádza kategorizáciu krajín podľa epidemiologického rizika.