• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
24°Bratislava

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

  • 16:02 02.06.2020
  • Hamilton
Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.

Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje asi 355.000 slovenských pacientov s cukrovkou, pričom každoročne toto číslo rastie zhruba o 20.000. Vysoký krvný tlak zas trápi asi 200.000 zaznamenaných pacientov, pričom ročne k nim pribúda ďalších 30.000.

Rastúci trend ochorení súvisiacich s vysokým krvným tlakom a cukrovkou zaznamenávame najmä v západných krajinách, z čoho vyplýva, že na vzniku týchto ochorení sa v značnej miere podieľa životný štýl.

Azda najväčším rizikovým faktorom cukrovky aj vysokého tlaku je nezdravé stravovanie. Veda sa niekoľkokrát pokúsila o určenie postavenia mlieka a mliečnych výrobkov pri liečbe a prevencii cukrovky a vysokého tlaku, no všetky doterajšie štúdie boli len čiastkové a prebiehali za účasti nízkeho počtu ľudí.

Ako zabrániť cukrovke: Tento vitamín vám nesmie chýbať

Najnovší výskum, publikovaný na stránkach BMJ Open Diabetes Research & Care, skúmal až 150.000 účastníkov, pričom sa potvrdilo, že príjem vysokých dávok mliečnych výrobkov, najmä plnotučných, znižuje riziko vzniku cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Častá konzumácia plnotučného mlieka okrem toho slúži aj ako prevencia pred metabolickým syndrómom (ide o súhrnný názov niekoľkých príznakov vedúcich k zvýšenému riziku vzniku srdcových ochorení).

Univerzálny nález

Ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá sa zaoberala dopadom mliečnych výrobkov na zdravie občanov z až 21 krajín. Išlo o ľudí z Ázie, Severnej a Južnej Ameriky, Afriky aj Európy. Všetkých 147.812 účastníkov spadalo do vekovej skupiny 35 až 70 rokov.

Prvým krokom bolo pomocou dotazníka zistiť, ako sa účastníci bežne stravujú. V priebehu nasledovných 9 rokov sa monitorovala ich konzumácia konkrétnych vedcami určených potravín, ako sú mlieko, jogurt, syr a jedlá s obsahom mliečnych výrobkov. Maslo a smotana z tohto zoznamu vynechali, pretože nie každý k nim mal rovnaký prístup.

Výskum bral do úvahy aj zdravotný stav každého účastníka, jeho vzdelanie, hodnoty krvného tlaku, obvod pása a hladinu glukózy a tuku v krvi. Posledné ukazovatele sú podstatné pre určenie cukrovky a metabolického syndrómu.

Výsledky ukázali, že ľudia v priemere skonzumujú 179 gramov mliečnych výrobkov denne. Toto množstvo by sa dalo prirovnať k menšiemu poháru mlieka alebo k tégliku jogurtu.

Európania a obyvatelia Severnej a Južnej Ameriky v priemere skonzumujú viac mliečnych výrobkov ako Aziati a Afričania, no najčastejšie siahajú po nízkotučných variantoch, čo neplatí pre iné regióny.

Z výsledkov výskumu vyplýva, že konzumácia minimálne dvoch porcií mliečnych výrobkov za deň sa spája s 24-percentným poklesom rizika metabolického syndrómu. V prípade 2 porcií plnotučných mliečnych výrobkov toto riziko klesá o 28 percent.

Prečo sa netreba báť tukov

Pokiaľ ide o vysoký krvný tlak a cukrovku, riziko obidvoch ochorení klesá o 11-12 percent v prípade konzumácie minimálne 2 porcií mliečnych výrobkov denne. Silnejšia spojitosť sa opäť potvrdila u tých, ktorí uprednostňujú plnotučné výrobky.

Spoluautor štúdie Andrew Mente z Výskumného inštitútu populačného zdravia v Hamiltone (Kanada) takto zhrnul výsledky:

„Vyšší príjem mliečnych výrobkov, ako je mlieko, jogurt a syr, a to zvlášť v prípade plnotučných výrobkov, sa spája s nižším rizikom metabolického syndrómu a vzniku vysokého krvného tlaku a cukrovky.“

Zatiaľ síce nie je jasné, prečo práve mliečne výrobky pomáhajú v boji proti zmieneným poruchám, no vedci sa to pokúsia objasniť pomocou ďalších pokusov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, drc.bmj.com, medicalnewstoday.com, nczisk.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.