• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.1.2021Meniny má Alfonz
-1°Bratislava

Toto sa stane, keď sa ku koronavírusu pridá chrípková sezóna

  • 20:31 05.06.2020
  • Illinois‎
Toto sa stane, keď sa ku koronavírusu pridá chrípková sezóna

Pneumológ priblížil štyri faktory, na ktoré by sme sa mali dobre pripraviť.

Kým svet sužuje pandémia nového koronavírusu, vo vzduchu stále visí niekoľko otázok ohľadne jej priebehu. Zmierni sa nákaza vplyvom počasia? Bude pandémia horšia, keď sa k nej pripojí chrípková sezóna? Ako sa na to dokážeme pripraviť?

Benjamin Singer, pneumológ na Northwestern Medicine, ktorý lieči pacientov s COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti, načrtol najlepšiu obranu proti chrípke, ktorá môže tiež chrániť pred koronavírusom.

V editoriale časopisu Science Advances sa Singer zameral na epidemiológiu a biológiu vírusu SARS-CoV-2 a chrípky. Priblížil stratégie, ako sa pripraviť na nadchádzajúcu chrípkovú sezónu. Singer načrtol štyri faktory, ktoré by mohli určiť závažnosť nadchádzajúcej chrípkovej sezóny:

1. Prenos: Dodržiavanie odstupov je rovnako účinné pri obmedzení šírenia COVID-19 aj chrípky. Ak začnú na jeseň roku 2020 prípady COVID-19 prudko narastať, opätovné sprísnenie opatrení zameraných na sociálne dištancovanie by mohlo pomôcť zmierniť skoré šírenie chrípky. Znovuzavedenie opatrení by mohlo pomôcť vyrovnať krivky šírenia oboch vírusov.

2. Očkovanie: Kým čakáme na výsledky klinických skúšok vakcíny na COVID-19, mali by sme naplánovať zvýšenie miery očkovania proti chrípke, najmä u starších dospelých, ktorí sú náchylnejší na chrípku aj na COVID-19.

3. Koinfekcia: Je možné, že človek sa nakazí súčasne chrípkou aj novým koronavírusom. Preto potrebujeme rozsiahlu dostupnosť rýchlej diagnostiky COVID-19 a ďalších respiračných patogénov. Koinfekcia iným respiračným patogénom vrátane chrípky sa vyskytla u viac ako 20% pacientov pozitívnych na COVID-19, u ktorých sa prejavil respiračný vírusový syndróm na začiatku pandémie.

4. Nerovnosť: Pandémia COVID-19 zvýraznila nerovnosti medzi rôznymi sociálnymi a vekovými skupinami, rasami a etnikami. Preto sa musíme v oblasti verejného zdravia zamerať na obmedzenie šírenia vírusov, zvýšenie miery očkovania, nasadenie rýchlej diagnostiky a rozšírenie ďalších zdravotníckych služieb pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, vrátane chudobných a starších dospelých.

Singer pripomína, že aj v rokoch bez pandémie mala chrípková sezóna na svedomí množstvo úmrtí. Respiračné vírusy sú najčastejšie sa vyskytujúcimi patogénmi medzi hospitalizovanými pacientmi, ktorí trpia na zápal pľúc z komunitného prenosu.

Teraz, keď máme isté informácie o novom koronavíruse, musíme sa lepšie pripraviť na prípadnú kombináciu s chrípkovou sezónou, aby nedošlo k omnoho horšej druhej vlne, podobne ako u španielskej chrípky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, advances.sciencemag.org, northwestern.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prelomový liek na COVID-19: Nosový sprej by mohol blokovať koronavírus až dva dni

Prelomový liek na COVID-19: Nosový sprej by mohol blokovať koronavírus až dva dni

19:45 26.01.2021Veda

Podľa vedcov by sprej mohol znamenať koniec lockdownu a návrat detí do škôl.

Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

19:40 23.01.2021Veda

Hormón, ktorý je voľne dostupný vo forme doplnkov, môže pomôcť v boji s ochorením COVID-19.

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

20:42 20.01.2021Veda

Drobné aerosóly s vírusom, ktoré sa uvoľnia pri hovorení, pretrvávajú vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky z kašľa.

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

21:20 19.01.2021Veda

Seniori majú až 16-násobne vyššiu vírusovú nálož, ako malé deti. Antigénové rýchlotesty nemusia byť tak efektívne, ako u dospelých.

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

18:04 19.12.2020Veda

Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.