• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.8.2020Meniny má Vavrinec
21°Bratislava

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

  • 21:45 01.06.2020
  • Bratislava
Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

Nová štúdia ukázala, že ochorenie COVID-19 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev.

Nový výskum publikovaný v časopise New England Journal of Medicine ukázal, že vírus SARS-CoV-2 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev. Následkom toho pri infekcii môže dôjsť ku trombóze, ktorá môže viesť ku smrti.

Štúdiu uskutočnil medzinárodný tím lekárov, ktorí porovnávali pľúca pacientov, ktorí zomreli na COVID-19, s pľúcami pacientov, ktorí zomreli na chrípku, ako aj so zdravými pľúcami vhodnými na transplantáciu.

Vedci objavili u pľúc pacientov s COVID-19 nečakaný vzorec: vírus napadol endoteliálne bunky, čo bolo sprevádzané krvnými zrazeninami. V porovnaní s chrípkou mali pľúca s COVID-19 9-násobne viac krvných zrazenín. Koronavírus poškodil cievy, čo spôsobilo neobvyklý rast krvných ciev.

U pacientov s COVID-19 dochádza k neobvyklej angiogenéze

Ako uviedol William Li, riaditeľ nadácie Angiogenesis Foundation:

"Jednou z veľkých záhad COVID-19 je dôvod, prečo sa u niektorých infikovaných pacientov tvoria krvné zrazeniny alebo trombóza. Tieto zrazeniny sa môžu stať smrteľnými, pretože vážne narušujú prietok krvi nielen v pľúcach, ale aj v iných orgánoch, ako je mozog a srdce."

Ide o prvý výskum, ktorý ukázal, že tieto zrazeniny sú spojené s poškodením ciev spôsobeným koronavírusom. Poškodenie spôsobuje jedinečnú reakciu nazývanú intususceptívna angiogenéza. U prípadov COVID-19 bola jej hladina 30-násobne vyššia, ako je bežné.

Vedci tento fenomén opísali začiatkom 90-tych rokov. Pri intususceptívnej angiogenéze krvné cievy reagujú na zranenie vytvorením novej siete liečivých krvných ciev.

V štúdii NEJM vedci zistili, že čím intezívnejšia bola angiogenéza pacienta, tým dlhší bol jeho pobyt v nemocnici. To naznačuje, že závažnosť ochorenia COVID-19 je spojená s poškodením krvných ciev. Intenzívny zápal bol tiež nájdený vo všetkých pľúcach s COVID-19.

Respiračný vírus spôsobuje cievne ochorenie

"Aj keď SARS-Cov-2 je respiračný vírus, v súčasnosti vidíme, že u COVID-19 môže spôsobovať cievne ochorenie," uviedol Li. Intususceptívna angiogenéza je spôsob, akým telo zareaguje, keď čelí trombóze a poškodeniu krvných ciev.

Poškodenie výstelky krvných ciev pomáha vysvetliť zvýšenú zrážanlivosť krvi pozorovanú u pacientov. Toto poškodenie môže byť tiež príčinou iných problémov pozorovaných pri COVID-19, ako je mozgová porážka, hlboká žilová trombóza, prejavy na prstoch na nohách, poškodenie srdca. Tiež by to mohlo znamenať, že lieky na zrážanie krvi by mohli pomôcť predchádzať závažným komplikáciám.

Iná štúdia uverejnená 6. mája v časopise Journal of American College of Cardiology ukázala, že lieky na zrážanie krvi u pacientov hospitalizovaných s COVID-19 môžu mať ochranný účinok a vedú k lepším výsledkom pri liečbe.

Súčasná štúdia zdôrazňuje potrebu ďalšieho výskumu angiogenézy a vaskulárnych účinkov COVID-19. Ako dodal Li:

"Naše krvné cievy sú záchranné laná pre všetky naše orgány. Ak COVID-19 poškodí naše cievy, dlhodobé účinky by mohli byť zničujúce aj po odstránení vírusu. Nájdenie spôsobov, ako chrániť naše krvné cievy a pomôcť im vyliečiť sa, by mohlo byť dôležitým rozmerom liečby COVID-19. Tieto zásahy by sa mohli týkať nielen liekov, ale predovšetkým faktorov výživy a životného štýlu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nejm.org, venousnews.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

VČERA - 20:09Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

20:12 06.08.2020Zdravie

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.