• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

  • 10:17 27.05.2020
  • Bratislava
Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín

Desiatky miliónov ľudí na svete majú osteopéniu, teda zníženú hustotu kostí. Ak nie je správne liečená, môže viesť k osteoporóze.

Upozorňuje na to internista a odborník na osteoporózu Juraj Payer. Pri tejto metabolickej chorobe sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.

Viac ako 80 percent pacientov s osteoporózou tvoria ženy. Zlomeninu v dôsledku osteoporózy utrpí viac ako polovica všetkých žien nad 50 rokov. Je to spôsobené tým, že v dospelosti majú zásadný vplyv na kvalitu a hustotu kostnej hmoty pohlavné hormóny. „Estrogén má v ženskom tele priaznivý vplyv na tvorbu nového kostného tkaniva, a tak aj na zníženie jeho odbúravania. Viaže sa totiž práve na bunky, ktoré tvoria kostnú hmotu. No keď počas menopauzy dochádza k dramatickému poklesu estrogénu, jeho ochranný účinok sa stráca a kosť sa začne rýchlejšie odbúravať, preto sú ženy náchylné na vznik osteoporózy,“ vysvetľuje Payer. Rovnako nepriaznivý vplyv na riziko osteoporózy majú aj operačné zákroky, pri ktorých sa odstránia vaječníky, keďže aj vtedy sa produkcia hormónov v organizme zastavuje.

V mužskom organizme pomáha udržať hustotu kostnej hmoty pohlavný hormón testosterón, ktorý podporuje novotvorbu kosti. Jeho význam pre kostný metabolizmus však nie je rozhodujúci. Keďže u mužov sa vekom znižuje jeho hladina postupne a nie tak náhle ako hormóny u žien po menopauze, trápi osteoporóza mužov až v podstatne vyššom veku. Väčšine mužov začína podľa Payera hroziť až po 70. roku života.

Ďalšími rizikovými faktormi osteoporózy sú podľa odborníka oneskorený nástup prvej menštruácie, žiadny pôrod ani tehotenstvo či osteoporóza v rodine. Vyššie riziko spôsobujú aj poruchy stravovania či choroby obličiek a čriev, dlhodobá liečba niektorými liekmi, nedostatok vitamínu D a vápnika, nízky index telesnej hmotnosti (BMI menej ako 19), nedostatok fyzickej aktivity, fajčenie a alkohol. „Dokázalo sa, že fajčiari majú oproti nefajčiarom nižšiu hustotu kostí a vyššie riziko zlomenín. Navyše, ženy fajčiarky majú oproti nefajčiarkam nižšie hladiny estrogénu a tiež u nich často skôr začína menopauza,“ hovorí odborník.

Osteoporóza môže poškodiť kosti roky predtým, ako sa objavia akékoľvek príznaky. U mnohých ľudí je zlomená kosť prvým príznakom choroby. V začiatočných štádiách sa neobjavujú príznaky ako bolesť, tá však môže nastať po postupe choroby. Súčasťou účinnej liečby by okrem liekov malo byť aj pravidelné cvičenie, pobyt na slnku a vhodné stravovanie s dostatočným prísunom vitamínu D. Dôležité je aj skončiť s fajčením.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.