• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
21°Bratislava

Súkromné zdravotné poisťovne: Pluralitný systém prináša výhody pre poistencov

  • 14:21 22.05.2020
  • Bratislava
Súkromné zdravotné poisťovne: Pluralitný systém prináša výhody pre poistencov

Súkromné zdravotné poisťovne (ZP) tvrdia, že pluralitný systém, ktorý im umožňuje fungovať v systéme slovenského zdravotníctva, prináša pacientom výhody.

Uviedli to pre TASR v súvislosti s programovým vyhlásením vlády (PVV) pre zdravotníctvo. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) mieni, že funkčnosť akéhokoľvek systému spočíva v dobre nastavených pravidlách.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa štátnej ZP Slávka Gáborová, na základe skúseností z iných krajín je možné konštatovať, že unitárny alebo pluralitný systém ako taký nie je zárukou poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre všetkým pacientov.

Poznáme dobre fungujúce unitárne aj dobre fungujúce pluralitné systémy a ich kvalita závisí od úrovne odbornosti nastavených pravidiel a ich realizácie v prax,“ komentovala s tým, že VšZP je pripravená pri zavádzaní prípadných zmien zadefinovaných v rámci štátnej zdravotnej politiky postupovať pružne a s odbornou náležitosťou ich aj realizovať.

Najväčšia súkromná ZP Dôvera vidí negatívum PVV práve v deklaratórnom posilňovaní úlohy štátu, väčšej vlastníckej prítomnosti a posilňovaní na trhu poskytovania zdravotnej starostlivosti, poistenia, distribúcie. „Toho štátu, ktorý v týchto oblastiach opakovane zlyháva, opakovane vytvára prostredie pre korupciu, posilňovanie moci, potláča konkurenciu, a tým pádom aj benefity pre občanov, pacientov,“ komentovala.

Podľa nej by bolo dobré, aby sa štát zameral na dobrú reguláciu a prísnu a férovú kontrolu. Ak by to dokázal, podľa súkromnej ZP tak výrazne pomôže slovenskému zdravotníctvu a slovenskému pacientovi.

Existencia viacerých zdravotných poisťovní prináša jednoznačné výhody pre poistencov, ale aj pre celý systém. Konkurenčné prostredie prináša so sebou pre poistencov aj kvalitnejšie služby,“ tvrdí v reakcii na PVV súkromná ZP Union. Poukázala na to, že v rámci konkurencie je taktiež možné sa porovnávať, a tým sa zlepšovať v jednotlivých činnostiach, z čoho má benefit celý zdravotný systém.

Mieni, že monopol v každom odvetví prináša zhoršenie poskytovaných služieb a ich kvality, respektíve nemá motiváciu poskytovať viac.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v minulosti vysvetlil, že v prípade, ak zdravotné poisťovne nebudú napríklad podnikať na slovenskom trhu, tak zváži prechod alebo správu verejného zdravotného poistenia pod unitárny systém. Takémuto kroku by však určite musela predchádzať analýza. Dodal, že žiadne vyvlastňovanie sa nechystá, čo by podľa jeho slov bolo aj protiústavné. „Chceme jasne politicky deklarovať, že štát je pripravený na zváženie unitárneho systému,“ komentoval.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koalícia nie je dohodnutá na mene generálneho prokurátora, deklaruje SaS a OĽaNO

Koalícia nie je dohodnutá na mene generálneho prokurátora, deklaruje SaS a OĽaNO

DNES - 17:47Domáce

Vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora a hlasovanie v pléne Národnej rady SR môže ukázať, či boli obavy z účelovosti novely zákona o prokuratúre v prospech jedného kandidáta namieste.

SHMÚ varuje: Tieto časti Slovenska potrápi mráz

SHMÚ varuje: Tieto časti Slovenska potrápi mráz

DNES - 17:10Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred prízemným mrazom v okolí Liptova, Tatier a Oravy.

Ľudia sa boja žiadať o kompenzačné príspevky, aby nestratili už priznané

Ľudia sa boja žiadať o kompenzačné príspevky, aby nestratili už priznané

DNES - 15:09Domáce

Uviedla to vo svojej Správe o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2019 komisárka Zuzana Stavrovská.

Korčok: Trianon sa nesmie stať balvanom brániacim pohľadu do budúcna

Korčok: Trianon sa nesmie stať balvanom brániacim pohľadu do budúcna

DNES - 15:05Domáce

Trianon sa nesmie stať balvanom, ktorý by bránil Slovákom a Maďarom pozerať sa do budúcnosti, povedal v utorok v Budapešti minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Obhajoba Trnku spochybňuje pravosť nahrávky s Marianom Kočnerom

Obhajoba Trnku spochybňuje pravosť nahrávky s Marianom Kočnerom

DNES - 14:23Domáce

Advokátka Dobroslava Trnku navrhuje jeho oslobodenie, z konania vylúčili verejnosť.