• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
20°Bratislava

Svetoznáma modelka Naomi Campbellová jubiluje

  • 7:07 22.05.2020
  • Londýn/Bratislava
Svetoznáma modelka Naomi Campbellová jubiluje

Topmodelka, ale aj herečka, speváčka či spisovateľka Naomi Campbellová patrila v rokoch 1990 - 2000 k najžiadanejším modelkám na svete.

Legenda svetového modelingu, ktorá si pre čiernu farbu pleti a ladný pohyb na predvádzacom móle vyslúžila prezývku "Čierna gazela", bude mať v piatok 22. mája 50 rokov.

Exotická krásavica patrila v časoch svojej najväčšej slávy k najžiadanejším supermodelkám, ku ktorým v tom čase patrili Linda Evangelista, Cindy Crawfordová, Christy Turlingtonová, Tatjana Patitzová a Claudia Schifferová. Spolu s Turlingtonovou, Patitzovou, Crawfordovou a Evangelistou sa objavila aj v legendárnom klipe k piesni Georgea Michaela Freedom.

Naomi Elaine Campbellová sa narodila 22. mája 1970 v Londýne. Jej matka Valeria bola profesionálna tanečnica a modelka s afro-jamajskými predkami. V krvi Naomi kolujú aj čínske gény, ktoré zdedila po babičke, ktorá mala čínsko-jamajské korene.

S oboma ženami, bez otca, prežila svoje detstvo v Ríme a Londýne. Matka si veľmi priala, aby sa jej dcéra venovala scénickému umeniu a všemožne ju v tom podporovala. A tak od troch rokov navštevovala budúca topmodelka divadelnú školu Barbara Speake Stage School v Londýne.

Prvý raz sa pred kameru Campbellová postavila v roku 1978 pri nakrúcaní videoklipu Boba Marleyho „Is this love“. Objavila sa aj v dvoch epizódach televízneho filmu pre deti Snehulienka. V desiatich rokoch ju prijali na umeleckú školu Italia Conti Academy of Theatre Arts v Londýne, kde študovala balet. Svoje pohybové danosti zúročila pred kamerou v roku 1982 vo videoklipe k piesni britskej skupiny Culture Club I'll Tumble 4 Ya.

Ešte pred šestnástimi narodeninami sa objavila na obálke časopisu Elle a jej kariéra modelky sa začala rýchlo rozbiehať. Od jesene 1987 bola modelkou spoločnosti Elite Model Management. Campbellovú v 80. a 90. rokoch uplynulého storočia do svojich modelov obliekali módni návrhári Gianni Versace, Azzedine Alaia či Isaac Mizrahi. Stala sa múzou módnych fotografov Petra Lindbergha, Herba Rittsa a Brucea Webera.

V roku 1987 sa objavila na obálke britského vydania časopisu Vogue. O rok neskôr sa stala prvou černošskou modelkou, ktorej patrila obálka francúzskeho vydania časopisu Vogue. V roku 1989 zaznamenala dovtedy najväčší úspech svojej kariéry, keď sa objavila na titulke amerického vydania časopisu Vogue, ktorý je vo svete módy považovaný za najprestížnejší.

Campbellová sa v roku 1991 zahrala aj vo videoklipe speváka Michaela Jacksona a v tom istom roku sa ako prvá černošská modelka dostala na obálku časopisu Time. V roku 1992 sa jej fotky objavili v kontroverznej knihe „Sex“ speváčky Madonny.

V roku 1994 publikovala novelu Labuť, v ktorej vykreslila život supermodeliek, ktoré sa často stretávali s vydieraním. Kniha však u kritikov prepadla. Naspievala aj album Baby Woman, ale úspech dosiahol iba v Japonsku.

Od začiatku 90. rokov sa objavovala aj pred televíznou a filmovou kamerou. Zahrala si v televíznych seriáloch ako Absolutely Fabulous (1996), American Horror Story (2016), Star (2017), alebo vo filmoch Cool as Ice (Studený ako ľad, 1991), Pret-A-Porter (1994), Burn Hollywood Burn (Ako dobyť Hollywood, 1997), The Call (2006), Zoolander No. 2 (2016).

Medzi rokmi 1998 a 2008 bola však aj desaťkrát obvinená zo spáchania násilných činov. V roku 2007 pre americký pánsky magazín GQ hovorila o svojom boji s drogami. Päť rokov bola závislá od kokaínu a v roku 2001 podstúpila odvykacie liečenie.

V roku 2005 založila charitatívnu organizáciu My Love Brazilia, ktorá zhromažďuje finančné prostriedky na boj proti chudobe v Brazílii. Dlhé roky podporuje Detský fond Nelsona Mandelu. Angažuje sa v charitatívnych organizáciách, ktoré podporujú výskum rakoviny prsníka.

Od roku 2007 je čestnou predsedníčkou talianskej organizácie Athla Onlus, ktorá pomáha s integráciou mentálne postihnutých mladých ľudí. Ako najznámejšia čierna modelka vystupovala počas celej svojej kariéry proti rasizmu v módnom priemysle.

Po jej boku sa objavili viacerí známi muži ako napríklad Mike Tyson, Flavio Briatore, Robert De Niro, či Louis C. Camilleri.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Policajt sa zo zabitia Floyda nepoučil, po kriku svedkov musel zasiahnuť kolega

Video: Policajt sa zo zabitia Floyda nepoučil, po kriku svedkov musel zasiahnuť kolega

DNES - 18:56Zaujímavosti

Keď svedkovia videli čo sa deje, začali na policajta kričať.

Video: Tisícky prasiat uvarili zaživa, kvôli pandémii nešli na odbyt

Video: Tisícky prasiat uvarili zaživa, kvôli pandémii nešli na odbyt

VČERA - 22:22Zaujímavosti

Prasatá, ktoré kvôli ekonomickej kríze spôsobenej pandémiou COVID-19 nemohli prijať ani na bitúnkoch, vyvraždili nehumánnym spôsobom.

Deň detí slávime už 70 rokov

Deň detí slávime už 70 rokov

VČERA - 6:41Zaujímavosti

Deň detí, ktorý v roku 2020 pripadá na pondelok 1. júna, budú niektoré mestá sláviť verejne aj napriek pandémii koronavírusu.

Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

17:53 31.05.2020Zaujímavosti

Takto si pripravíte cestoviny od Gordona Ramsayho, ktoré schvaľujú aj Michelinskí kuchári.

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

8:51 31.05.2020Zaujímavosti

Mama sa podelila o recept na lahodné kuracie mäso s kolou a medom pripravené v hrnci.