• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

  • 18:01 23.05.2020
  • Medford
Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

Ak sa nedostatočne zásobujete jedlami s obsahom tejto látky, spadáte do rizikovej skupiny.

Populácia Slovenska celkovo starne, a jedným z následkov takéhoto vývoja je aj vyšší počet ochorení spojených s vekom. Jedným z nich je aj Alzheimerova choroba, ktorá je hlavnou príčinou demencie.

Presná príčina vzniku Alzheimerovej choroby dosiaľ nie je známa, ale čoraz viac výskumov ukazuje prstom na stravu. Mnohí vedci majú za to, že takzvaná stredomorská diéta je kľúčom k tomu, ako sa v starobe vyhnúť problémom s pamäťou, a teda aj ochoreniam ako je Alzheimerova choroba.

Jednou zo zložiek, ktorými stredomorská diéta prekypuje, sú flavonoidy. Sú to prírodné chemikálie, ktoré možno nájsť v ovocí a zelenine a niektorých nápojoch, ako je čaj alebo víno. Štúdia Výskumného centra ľudskej výživy na Tuftsovej uninverzite v Medforde (štát Maryland) naznačuje, že dlhodobá konzumácia jedál bohatých na flavonoidy predpovedá znížené riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Štúdia pozorovala konzumáciu 6 rozličných typov flavonoidov u 2.801 ľudí po dobu viac ako 20 rokov. Účastníci každé 4 roky sami uviedli, ako často jedia jedlá bohaté na flavonoidy, ako je bobuľovité ovocie, jablko a čaj.

V rámci skupiny účastníkov sa sledovalo ich celkové zdravie, pričom vedci kládli dôraz na príznaky Alzheimerovej choroby a s ňou spojených demencií.

„Naša štúdia poskytuje obraz o tom, ako sa stravovanie podpisuje na oslabení kognitívnych funkcií,“ vysvetľuje nutričný epidemiológ a autor štúdie doktor Paul Jacques.

Z 2.801 účastníkov u 193 po čase došlo k vzniku rôznych typov demencií, pričom u ďalších 158 sa vyvinula samotná Alzheimerova choroba. Z analýzy výsledkov vyplýva, že ľudia, ktorí konzumujú nízke dávky flavonoidov, sú 2- až 4-krát náchylnejší na vznik rôznych typov demencií spojených s Alzheimerovou chorobou.

4-násobné riziko vzniku demencie hrozí podľa výskumníkom ľuďom, ktorí jedia málo jedál s obsahom antokyánov (napríklad bobuľovité ovocie), zatiaľ čo dvojnásobné riziko hrozí tým, ktorí prijímajú málo flavonolov, napríklad vo forme jabĺk, hrušiek a čaju.

O nízkej dávke v týchto prípadoch možno hovoriť v prípade konzumácie asi jedného jablka, žiadneho čaju a žiadneho bobuľovitého ovocia za mesiac. Vysoké dávky zas reprezentujú asi 7,5 šálky bobuľovitého ovocia, 8 jabĺk alebo hrušiek a 19 šálok čaju za mesiac.

„Keďže v súčasnosti neexistujú lieky na liečbu Alzheimerovej choroby, prevencia vo forme zdravej stravy je dôležitá,“ hovorí Jacques, podľa ktorého je zmena stravovania efektívnou prevenciou aj v prípade, že sa pre ňu rozhodnete vo vyššom veku.

„Riziko demencie sa reálne zvyšuje po dovŕšení 70-ky. Výskum hovorí, že ak sa blížite k 50-ke alebo máte menej rokov, mali by ste začať uvažovať o zdravšom stravovaní,“ uvádza Jacques. Zmena pritom nemusí byť náročná – stačí denne vypiť jednu šálku čaju alebo si párkrát do týždňa dopriať bobuľovité ovocie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, academic.oup.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?