• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
20°Bratislava

Video: Na Antarktíde našli "zelený sneh". Podľa vedcov sa bude rozširovať

  • 21:10 20.05.2020
  • Londýn
Video: Na Antarktíde našli

Klimatické zmeny "zafarbia" pobrežie Antarktídy na zeleno.

Tím vedcov z Univerzity v Cambridgei a výskumného programu British Antarctic Survey (BAS) vytvoril prvú mapu výskytu mikroskopických rias kvitnúcich na zasneženom pobreží Antarktídy. Výsledky výskumu, na ktorom sa podieľala aj slovenská vedkyňa Monika Mendelová pôsobiaca na univerzite v Edinburghu a zverejnili ho v stredu vo vedeckom časopise Nature Communications, naznačujú, že tento "zelený sneh" sa bude s rastúcimi globálnymi teplotami pravdepodobne ďalej rozširovať.

Výskumníci skombinovali údaje získané zo satelitu Sentinel 2 s terénnym pozorovaním v Antarktíde, ktoré uskutočnili v rokoch 2017 - 2019 v období tamojšieho leta trvajúceho od novembra do februára. Aj keď má každá riasa iba mikroskopickú veľkosť, ak ich je veľa pokope, sfarbia sneh do zelena, čo môže byť viditeľné až z vesmíru.

Snehové riasy sú kľúčovou súčasťou schopnosti kontinentu zachytiť oxid uhličitý z atmosféry prostredníctvom fotosyntézy. Tento výskum je významným pokrokom v chápaní spôsobu života organizmov v Antarktíde a tiež v tom, ako sa môže zmeniť v nasledujúcich rokoch, keď sa bude klíma otepľovať,“ uviedol Matt Davey z Univerzity v Cambridgei, ktorý výskum viedol.

Na zasneženom povrchu vedci identifikovali 1679 miest so zelenými riasami, ktoré pokrývali plochu 1,9 štvorcového kilometra. „Takéto množstvo dokáže zachytiť približne 479 ton oxidu uhličitého za rok,“ uviedol Davey. Rovnaké množstvo oxidu uhličitého sa vyprodukuje vo Veľkej Británii počas približne 875.000 priemerne dlhých jázd autom na benzínový pohon.

Výskuníci predpokladajú, že celkové množstvo CO2 zachyteného v antarktickými snehovými riasami bude pravdepodobne oveľa väčšie, pretože ho absorbujú aj červené a oranžové riasy, ktorými sa táto štúdia nezaoberala.

Vedci okrem toho zistili, že rozširovanie zelených snehových rias výrazne ovplyvňujú morské vtáky a cicavce, ktorých exkrementy pôsobia ako výživné prírodné hnojivo. To pomáha urýchliť ich rast.

Tieto riasy sa našli pri pobreží Antarktídy, najmä na ostrovoch ležiacich pri západnom pobreží Antarktického polostrova. Vyskytujú sa v teplejších oblastiach, kde sa priemerné teploty počas leta držia tesne nad nulou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Policajt sa zo zabitia Floyda nepoučil, po kriku svedkov musel zasiahnuť kolega

Video: Policajt sa zo zabitia Floyda nepoučil, po kriku svedkov musel zasiahnuť kolega

DNES - 18:56Zaujímavosti

Keď svedkovia videli čo sa deje, začali na policajta kričať.

Video: Tisícky prasiat uvarili zaživa, kvôli pandémii nešli na odbyt

Video: Tisícky prasiat uvarili zaživa, kvôli pandémii nešli na odbyt

VČERA - 22:22Zaujímavosti

Prasatá, ktoré kvôli ekonomickej kríze spôsobenej pandémiou COVID-19 nemohli prijať ani na bitúnkoch, vyvraždili nehumánnym spôsobom.

Deň detí slávime už 70 rokov

Deň detí slávime už 70 rokov

VČERA - 6:41Zaujímavosti

Deň detí, ktorý v roku 2020 pripadá na pondelok 1. júna, budú niektoré mestá sláviť verejne aj napriek pandémii koronavírusu.

Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

17:53 31.05.2020Zaujímavosti

Takto si pripravíte cestoviny od Gordona Ramsayho, ktoré schvaľujú aj Michelinskí kuchári.

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

8:51 31.05.2020Zaujímavosti

Mama sa podelila o recept na lahodné kuracie mäso s kolou a medom pripravené v hrnci.