• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Ak máte strach a trpíte úzkosťou, potrebujete počuť túto vetu. Takto sa človek upokojí

  • 19:37 23.05.2020
  • Saint Louis
Ak máte strach a trpíte úzkosťou, potrebujete počuť túto vetu. Takto sa človek upokojí

Toto je najviac upokojujúca vec, ktorú môžete povedať človeku trpiacemu strachom a úzkosťou.

Čoraz viac ľudí sužuje úzkosť a fóbie, ktoré sa môžu rozvinúť v iracionálnu paniku. Aj keď sa to môže zo začiatku zdať náročné, väčšina ľudí sa môže naučiť ovládať úzkosť a strach a dokonca ho prekonať.

Suma Chandová, docentka psychiatrie na Univerzite v Saint Louis a klinická psychologička pomáha pacientom, u ktorých strach a fóbie prebrali kontrolu nad ich životom. Psychologička zistila, že najúčinnejšia veta, ktorú pacientom opakuje, je:

“Všetky emócie sa menia. V panickom stave nedokážeš zostať po zvyšok života. Vytrvaj a strach sa rozplynie.”

Ako Chandová uviedla pre Science Daily, čím viac svoj strach živíte, tým je silnejší a ľudí dokáže uväzniť. Podľa psychologičky ľudia nechcú čeliť svojmu strachu: “Váš svet sa zmenšuje a zmenšuje. Po čase sa vyhýbate nepohodliu zo samotného strachu, než tomu, čoho sa bojíte.” Ľudia sa vyhýbajú nepríjemným situáciám, no cena za to je vysoká. Nemôžu žiť svoj život tak, ako by chceli.

Strachu je potrebné čeliť postupne

Chandová popísala jeden zo svojich prípadov: "Videla som staršiu dámu, ktorá spadla a zlomila si bedro. Bolo to pre ňu veľmi traumatické. Keď sa zotavila, nechcela, aby sa táto skúsenosť opakovala. Bola veľmi opatrná a vyhýbala sa chôdzi kdekoľvek, kde bola možnosť pádu.”

Aj keď bola žena najprv racionálne opatrná, začala sa chôdzi vyhýbať, aby sa cítila bezpečne, čím sa nakoniec obmedzila. Prestala chodiť do obchodu, do nákupného centra a na jogu, všetko činnosti, ktoré mala rada. Zostala viac doma, obmedzila kontakty a izolovala sa.

Aj keď liečba má čeliť strachu, robí sa pomaly a postupne, aby bol pacient ochotnejší v terapii pokračovať. Akonáhle jej pacientka dosiahla úspech, uvedomila si, že to, čoho sa obávala, sa nestalo a v liečbe napredovala rýchlejšie. Čoskoro sa jej psychický stav zlepšil a vrátila sa k svojim starým činnostiam.

Ak strach obmedzuje váš život, je na čase ho riešiť

Chandová tiež uviedla, že strachu by sme mali čeliť vtedy, keď nám spôsobuje veľa utrpenia a ovplyvňuje náš život výrazne negatívnym spôsobom. Je rozdiel, keď máte strach z hadov, u ktorých je malá šanca, že s nimi prídete do kontaktu a strach zo psov, kvôli ktorému nechcete navštevovať priateľov.

Aj sociálne fóbie sú mimoriadne bežné a ľudia, ktorí ich zažívajú, sa často cítia veľmi znepokojení všetkými druhmi sociálnych situácií. Chandová znova opísala jednu z pacientiek: "Mala som pacientku, ktorá mala sociálnu fóbiu. Požiadala som ju, aby sa pozrela na svoje možnosti. Ak by sa rozhodla po etapách vstúpiť do situácií, ktorých sa obávala, existuje šanca, že sa jej splnia sny. Ak by sa však rozhodla sa im vyhnúť, bolo by isté, že sa nič nezmení."

Dobrou správou je, že pacientka sa rozhodla čeliť svojim obavám a teraz má dlhodobý vzťah, ktorý bol pre ňu kvôli sociálnej fóbii predtým nedosiahnuteľný.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, sciencedaily.com, slu.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Nemecký ovčiak dojal majiteľov. Toto robí, keď nie sú doma

Video: Nemecký ovčiak dojal majiteľov. Toto robí, keď nie sú doma

VČERA - 21:56Zaujímavosti

Majiteľov prekvapilo, čo robí ich pes, keď nie sú doma.

Video: Úkaz na oblohe pripomínal UFO. O čo v skutočnosti ide?

Video: Úkaz na oblohe pripomínal UFO. O čo v skutočnosti ide?

VČERA - 21:39Zaujímavosti

Po filipínskej oblohe sa prehnal obrovský farebný úkaz, ktorý sa mnohým podobal na mimozemskú vesmírnu loď. V skutočnosti ide o jedinečný prírodný fenomén.

Video: Takto sa zbavíte mravcov v dome, stačia dve zložky

Video: Takto sa zbavíte mravcov v dome, stačia dve zložky

VČERA - 20:20Zaujímavosti

Žena našla spôsob, ako sa jednoducho a pritom účinne zbaviť mravcov.

Video: Pri španielskom pobreží spozorovali živočíchy, ktoré tam doteraz neboli

Video: Pri španielskom pobreží spozorovali živočíchy, ktoré tam doteraz neboli

VČERA - 18:58Zaujímavosti

Do Benátok sa z mora presťahovali medúzy aj chobotnice. Čo netradičné môžu v mori vidieť v týchto dňoch obyvatelia Španielska?

Video: Slováci usporiadali divokú párty, takto si poradili so sociálnym odstupom

Video: Slováci usporiadali divokú párty, takto si poradili so sociálnym odstupom

21:44 03.06.2020Zaujímavosti

Je toto budúcnosť diskoték na Slovensku? Kríza mladých donútila pristúpiť k bizarným opatreniam.