• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
21°Bratislava

Toto je pravý dôvod, prečo sa u mužov vyvinuli chlpy na brade

  • 18:48 22.05.2020
  • Bratislava
Toto je pravý dôvod, prečo sa u mužov vyvinuli chlpy na brade

Ochlpenie na tvári má praktický účel.

Pestovanie brady u mužov je síce populárnym módnym trendom, no husté ochlpenie na tvári môže mať aj praktický účel. Podľa vedcov môže mužom brada slúžiť na zmiernenie úderov do tváre. V rôznych kultúrach celého sveta sa hustá brada považuje za symbol spoločenskej dominancie a mužnosti, podobne ako objemná hriva leva.

Levia hriva však tiež chráni mačkovité šelmy pred pazúrmi a zubami ich súperov, uviedli vedci. A hustá brada môže poskytnúť podobnú ochranu tlmením a absorbovaním úderov do čeľuste, ktorá sa počas súboja najčastejšie láme, uvádzajú vedci v štúdii.

V článku publikovanom v časopise Integrative Organismal Biology vedci uvádzajú, že chlpy na brade kolektívne rozptyľujú silu úderu, a tak sa mohli vyvinúť v reakcii na potrebu vyhrať bitky medzi mužmi. Narastajúci počet dôkazov naznačuje, že ľudské kostry a svaly sa vyvinuli na podporu ľudí v boji. Podľa novej štúdie sa aj tvar tváre vyvinul tak, aby vydržala viac v boji. Je preto možné, že brady sa vyvinuli z rovnakého dôvodu, uviedli autori.

Na overenie tejto myšlienky vedci zostavili modely, ktoré napodobnili štruktúru kosti v ľudskej lebke. Rozrezali kostný materiál na kúsky a zabalili ich do ovčieho rúna, „pretože nebolo praktické obstarať ochlpené vzorky kože z ľudských mŕtvol,“ píšu vedci. Zatiaľ čo ovčie rúno nebolo dokonalou náhradou fúzou, „objem folikulov v našich vzorkách z rúna sa približuje objemu plnej brady,“ uviedli vedci.

Na experimenty sa použili tri typy ovčej kože. Vzorky s kožušinou, kde sa ovčia vlna nechala v plnej dĺžke, testovali účinnosť hustej brady pri tlmení nárazu. Ostrihané vzorky overili, či vlasové korienky poskytovali akúkoľvek ochranu, zatiaľ čo bezchlpé vzorky predstavovali čeľusť bez brady.

Vedci potom vykonali záťažové testy, pri ktorých na vzorky nechali padať kovové tyče. Vzorky s vlnou absorbovali takmer o 30% viac energie ako ostrihané či bezsrsté. Všetky bezsrsté a 95% ostrihaných vzoriek prasklo alebo sa rozbilo. U kožušinových vzoriek sa rozbilo len 45%.

„Výsledky tejto štúdie naznačujú, že vlasy sú skutočne schopné významne znížiť silu nárazu tupým úderom a absorbovať energiu,“ uviedli vedci. Dospeli tak k záveru, že brada môže pomôcť chrániť čeľusť a znižovať pravdepodobnosť poranení, tržných rán a pomliaždenín na koži a v svaloch tváre.

Ako presne to funguje? Vedci tvrdia, že jednotlivé vlasové vlákna pravdepodobne absorbujú energiu z úderu a distribuujú prichádzajúcu silu na väčšiu plochu. Na presné vysvetlenie mechanizmov, by bolo potrebných viac experimentov. Ochlpenie sa tiež môže líšiť v hrúbke vlasov, ich krútení a hustote. Preto môžu byť niektoré typy brady v boji efektívnejšie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Policajt sa zo zabitia Floyda nepoučil, po kriku svedkov musel zasiahnuť kolega

Video: Policajt sa zo zabitia Floyda nepoučil, po kriku svedkov musel zasiahnuť kolega

DNES - 18:56Zaujímavosti

Keď svedkovia videli čo sa deje, začali na policajta kričať.

Video: Tisícky prasiat uvarili zaživa, kvôli pandémii nešli na odbyt

Video: Tisícky prasiat uvarili zaživa, kvôli pandémii nešli na odbyt

VČERA - 22:22Zaujímavosti

Prasatá, ktoré kvôli ekonomickej kríze spôsobenej pandémiou COVID-19 nemohli prijať ani na bitúnkoch, vyvraždili nehumánnym spôsobom.

Deň detí slávime už 70 rokov

Deň detí slávime už 70 rokov

VČERA - 6:41Zaujímavosti

Deň detí, ktorý v roku 2020 pripadá na pondelok 1. júna, budú niektoré mestá sláviť verejne aj napriek pandémii koronavírusu.

Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

17:53 31.05.2020Zaujímavosti

Takto si pripravíte cestoviny od Gordona Ramsayho, ktoré schvaľujú aj Michelinskí kuchári.

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

8:51 31.05.2020Zaujímavosti

Mama sa podelila o recept na lahodné kuracie mäso s kolou a medom pripravené v hrnci.