• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
21°Bratislava

Týmto ženám sa najčastejšie rodia dvojičky

  • 18:03 17.05.2020
  • Bratislava
Týmto ženám sa najčastejšie rodia dvojičky

Evolúcia sa postarala o to, aby vyrovnala všetky chyby, ktorých sa človek môže nevedomky alebo vedome dopustiť. Pozrite sa, ako to súvisí s pôrodom dvojičiek.

Ak máte po 30-ke a uvažujete nad počatím, pripravte sa na to, že máte najlepšiu šancu na dvojčatá. O túto výhodu alebo nevýhodu (záleží na vás, ako to prijmete) sa postarala evolúcia. Tá si totiž otehotnenie v neskoršom veku vysvetľuje tak, že treba dohnať zameškané, a ženám tak dáva príležitosť vynosiť viac detí naraz aj napriek neskoršiemu veku.

Dvojvaječné dvojičky sú dvojčatá, ktoré sa v maternici vyvinuli súčasne, no pochádzajú z dvoch rôznych oplodnených vajíčok a po narodení sú na pohľad rozdielne. Naproti tomu jednovaječné dvojčatá sú tie, ktoré pochádzajú z jedného oplodneného vajíčka, ktoré sa neskôr rozdvojí. Takéto dvojičky majú rovnaké pohlavie a gény.

Dvojvaječné dvojičky sa často opisujú ako „evolučný paradox“, pričom najčastejšie sa rodia práve starším rodičkám. Tie totiž počas cyklu väčšinou uvoľňujú dve vajíčka, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť oplodnenia a vynosenia aspoň jedného z nich.

„Táto podmienečná stratégia, ktorú ovplyvňuje aj oslabenie ženskej plodnosti postupom veku, maximalizuje úspešnosť reprodukcie a vysvetľuje zvyšovanie a znižovanie počtu narodených dvojičiek v danej populácii.“

Až 90 percent pôrodov dvojičiek sa podľa vedcov dá vysvetliť dvojitou ovuláciou žien v staršom veku, no zároveň treba zdôrazniť, že s vekom rastie aj riziko potratu. „Zvýšený počet dvojitých ovulácií si netreba hneď vysvetľovať ako nárast počtu pôrodov dvojičiek,“ udávajú vedci v správe zo žurnálu Nature Ecology & Evolution.

„Naša práca vysvetľuje, že pravdepodobnosť uvoľnenia dvoch vajíčok sa s pribúdajúcim vekom ženy zvyšuje ako evolučná odpoveď na pokles životaschopnosti embrya v dôsledku vyššieho veku,“ uvádza docent na Univerzite Západoaustrálskej školy biológie Joseph Tomkins v stanovisku k výskumu.

Podľa Tomkinsa sa výskumom podarilo dokázať, že dvojvaječné dvojičky sú „vedľajším produktom“ evolúcie plodnosti, a nie spôsobom, ako zvýšiť reprodukčnú schopnosť žien. Výskum je veľkým prínosom najmä v súčasnosti, keď si čoraz viac rodín volí možnosť počať až po dosiahnutí kariérnych cieľov a finančného zabezpečenia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, iflscience.com, news.uwa.edu.au
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

DNES - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

DNES - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

VČERA - 21:45Zdravie

Nová štúdia ukázala, že ochorenie COVID-19 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev.

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

VČERA - 18:05Zdravie

Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

VČERA - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.