• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
19°Bratislava

Ďatelina a 4 jej najsilnejšie zdravotné účinky

  • 7:59 16.05.2020
  • Bratislava
Ďatelina a 4 jej najsilnejšie zdravotné účinky

K ďateline má prístup každý – stačí vyjsť na lúku a nejakú si natrhať. Poradíme vám, čo s ňou doma robiť a s akými ťažkosťami vám pomôže.

Ďatelina lúčna, alebo Trifolium pratense, je bylina z čeľade bôbovitých rastlín. V prírodnej medicíne sa zväčša využíva na liečbu dýchacích ťažkostí (astma, dusivý kašeľ alebo zápal priedušiek), kožných problémov (ekzém a psoriáza), zápalových ochorení, ako je artritída, a problémov s ženskými pohlavnými orgánmi.

Kvety ďateliny obsahujú množstvo živín vrátane vápnika, chrómu, horčíka, niacínu, fosforu, draslíka, tiamínu a vitamínu C. Takisto sú bohatým zdrojom izoflavónov, ktoré sa používajú ako doplnok pri liečbe vysokého cholesterolu, osteoporózy a ťažkostí pri menopauze.

V prírodnej medicíne sa ďatelina využíva pri liečbe týchto ťažkostí:

Príznaky menopauzy

Ďatelina sa používa na liečbu príznakov menopauzy, a to predovšetkým nepríjemných návalov tepla.

Strata kostného tkaniva

Ďatelina podporuje zdravie kostí najmä vďaka izoflavónom. Tento účel majú aj niektoré vitamínové doplnky s obsahom ďateliny. Jej prínos ocenia najmä ženy po menopauze, ktorým rednú kosti najrýchlejšie.

Rakovina

Niektoré predbežné štúdie naznačujú, že ďatelinu sa oplatí užívať ako prevenciu pred rakovinou prostaty. Užívanie ďateliny podľa vedcov vedie k obmedzeniu množstva prostatického špecifického antigénu (PSA), ktorého majú v organizme viac najmä muži s rakovinou prostaty.

Na druhej strane treba spomenúť, že ďatelina v tele pôsobí podobne ako estrogén, preto by mohla podporiť vznik rakoviny prsníka alebo endometria.

Srdcové ochorenia

Ďatelina je prospešná aj pri starostlivosti o zdravie srdca. Opäť je najúčinnejšia v prípade žien po menopauze.

Pokiaľ si ďatelinu nechcete nazbierať na lúke, môžete si ju kúpiť vo forme čajov, tinktúr, piluliek, kapsúl aj extraktov. Ďatelina je pritom len málokedy jedinou zložkou týchto produktov, často ju možno nájsť v kombinácii s ďalšími bylinkami. Pri používaní lekárenských výrobkov dodržiavajte odporúčania uvedené na obale.

Ako si pripraviť čaj z ďateliny

Ďatelinový čaj sa pripravuje z usušených hlavičiek rastliny. Niektoré recepty dokonca odporúčajú použiť celú rastlinu. Jednoducho zalejte jednu až tri čajové lyžičky usušených byliniek horúcou (nie vriacou) vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Pre najlepšie výsledky pite jednu šálku čaju aspoň trikrát denne.

Vedľajšie účinky

Krátkodobé užívanie ďateliny je bezpečné a prospešné, no pri dlhodobom užívaní treba dať pozor na niektoré vedľajšie účinky. Podľa výskumu uverejneného v magazíne PLOS ONE môže dlhodobá konzumácia ďateliny prispieť k vzniku nádorov na sliznici maternice.

Konzumácii ďateliny by sa celkom mali vyhnúť dojčiace matky a každý, kto trpí rakovinou hormonálnej sústavy.

S ktorými liekmi ju neužívať

Ďatelina má účinky, ktoré pomáhajú spriechodniť cievy a zvyšuje účinok antikoagulantov a liekov na zamedzenie tvorby krvných doštičiek. V prípade, že vás čaká operačný zákrok, ďatelinu by ste nemali užívať aspoň 2 týždne pred ním.

Keďže izoflavóny pôsobia podobne ako lieky na reguláciu hladiny hormónov, je možné, že ďatelina pôsobí aj proti účinkom hormonálnej antikoncepcie.

Metotrexát je liek, ktorý sa využíva pri liečbe niektorých druhov rakoviny a pokročilej psoriázy alebo reumatoidnej artritídy. Tento liek by sa tiež nemal kombinovať s konzumáciou ďateliny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, verywellhealth.com, aacrjournals.org, plos.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

DNES - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

DNES - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

VČERA - 21:45Zdravie

Nová štúdia ukázala, že ochorenie COVID-19 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev.

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

VČERA - 18:05Zdravie

Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

VČERA - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.