• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Varovné znaky na chodidlách prezrádzajú o zdraví celého tela

  • 19:35 17.05.2020
  • Bratislava
Varovné znaky na chodidlách prezrádzajú o zdraví celého tela

Na svoje chodidlá by ste sa mali pozerať častejšie, pretože dokážu veľa prezradiť o vašom celkovom zdravotnom stave.

Aj keď si pravidelne dávate ponožky a obúvate topánky, málokedy si pri tom skontrolujete stav vašich nôh. Nohám nevenujeme pohľad, až kým nás nezačnú bolieť. Chodidlá pritom dokážu veľa prezradiť aj o zvyšku tela. Naše nohy často naznačujú, že niečo nie je úplne v poriadku.

Podiatri sú často prvými lekármi, ktorí diagnostikujú určité choroby. Toto by ste si podľa nich mali začať všímať na vašich chodidlách:

Zmeny sfarbenia

Jedným z ochorení, ktoré spôsobuje problémy s chodidlami, je diabetes. Cukrovka môže mať za následok zmenu sfarbenia chodidel, stratu citu v nohách a niekedy nevysvetliteľné bolesti. Dôvodom je zmena krvného obehu. Ak sú vaše chodilá a prsty modrasté, môže to naznačovať problém s cirkuláciou.

Teplota

Ak sú vaše chodidlá vždy studené, môže to tiež znamenať problém s cirkuláciou. Najmä ženy môžu trpieť studenými nohami. „Vo všeobecnosti sa tým netreba trápiť, ale v niektorých prípadoch to môže znamenať systémový problém,“ uviedol podiater Tony Gavin pre Metro Online.

Opuch

Podiatrička Dina Gohilová hovorí, že opuch nôh môže byť príznakom vysokého krvného tlaku alebo srdcových chorôb. Opuch v jednom členku môže súvisieť so srdcovými poruchami. Ak sú opuchnuté obe nohy, pravdepodobne to skôr súvisí s poruchami obličiek.

Nechty

Dokonca aj stav nechtov môže naznačovať problémy. “Špecifické typy sfarbenia nechtov a zmeny rýchlosti rastu môžu signalizovať rôzne ochorenia pľúc, srdca, obličiek a pečene, ako aj cukrovku a anémiu,“ hovorí Gavin.

Zdravé nechty sú hladké a rovnako zafarbené. Ak vám na nechtoch vzniknú ryhy alebo menia farbu, musíte navštíviť lekára, aby ste vylúčili akékoľvek základné zdravotné problémy. Zmeny vo farbe nechtov môžu byť tiež príznakom bakteriálnej alebo plesňovej infekcie, ktorú môže pomôcť liečiť pedikér.

Suchosť

Extrémna suchosť alebo spotené chodidlá môžu byť spojené so stavom štítnej žľazy. Ak si všimnete, že vaše chodidlá sú buď omnoho suchšie alebo naopak, je lepšie sa obrátiť na svojho lekára, aby overil funkciu štítnej žľazy. Môžete trpieť nedostatkom alebo prebytkom hormónov štítnej žľazy.

Strata ochlpenia

Ak si všimnete, že vám chlpy na prstoch na nohách odpadávajú, zvyčajne to nie je dobrý signál. Strata ochlpenia môže byť znakom slabého prietoku krvi. Môže to súvisieť s cukrovkou alebo hormonálnymi problémami.

Strata citu

Ak strácate cit v nohách je to tiež príznak zlého prietoku krvi. Ak vám chodidlo pravidelne tŕpne, aj keď ste aktívny a pohybujete sa, môže to byť príznakom arteriálneho ochorenia alebo cukrovky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?