• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Rok 2020 bude najteplejší v histórii, zhodujú sa klimatológovia

  • 19:29 29.04.2020
  • Svet
Rok 2020 bude najteplejší v histórii, zhodujú sa klimatológovia

Pandémia koronavírusu síce zmiernila množstvo emisií na Zemi, no na návrat k miernejšiemu podnebiu by bola potrebná dlhodobá zmena, ktorá zatiaľ nie je na dohľad.

Rok 2020 bude zrejme rokom rekordov. Okrem toho, že sme sa už počas prvých mesiacov stali svedkami a obeťami pandémie COVID-19, tiež hrozí 50-75-percentná šanca, že prepíšeme rekord o najteplejšom roku v dejinách, ktorý bol naposledy zaznamenaný v roku 2016.

Podľa odborníkov svetové karanténne opatrenia síce zmiernili množstvo a dopad emisií na ovzdušie, ale celková klíma by na zmenu potrebovala oveľa dlhodobejšie opatrenia.

Rekordy roku 2020

Počas prvých mesiacov roka 2020 už došlo k prelomeniu niekoľkých teplotných rekordov na celom svete – od Antarktídy až po Grónsko. Stalo sa tak aj napriek tomu, že v tomto roku nedošlo k odchýlke morského prúdenia v Tichom oceáne, známej aj ako El Niño.

Americká Národná správa oceánov a atmosféry vyrátala, že existuje 75-percentná pravdepodobnosť, že rok 2020 bude najteplejším v histórii od počiatku meraní. K poslednému prekročeniu rekordu došlo v roku 2016, keď boli začiatkom roka namerané neobvykle vysoké teploty ovzdušia vyvolané práve vplyvom El Niña. Tie neskôr počas roka postupne klesli.

Šanca, že rok 2020 bude jedným z pätice najteplejších v histórii, je podľa amerických úradov až 99,9-percentná.

Vedúci Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie v NASA Gavin Schmidt sa svojím vlastným výpočtom priblížil k podobnému záveru. Podľa Schmidta hrozí 60-percentná šanca, že rok 2020 bude najteplejší v dejinách.

Britská meteorologická služba Met Office bola vo svojich výpočtoch o čosi opatrnejšia a odhadla, že šanca na prekonanie rekordu dosahuje len 50 percent. Na druhej strane priznáva, že od roku 2015 prebieha séria nadpriemerne teplých rokov, ktorú považujeme za najdlhšiu v histórii.

Príležitosť na záchranu

Abnormálne počasie sa na zemi stáva normou a teploty lámu rekordy pomaly rok čo rok. Január 2020 bol napríklad najteplejší v dejinách merania, následkom čoho mnohé polárne oblasti ostali bez snehovej prikrývky. Vedecká základňa na Antarktíde vo februári na kontinente vôbec prvýkrát namerala teplotu vyššiu ako 20 stupňov Celzia. V grónskom meste Qaanaaq zas v apríli prekonali rekord a namerali tu 6 stupňov.

V prvom štvrťroku boli teploty najvyššie vo východnej Európe a Ázii, kde bolo o 3 stupne teplejšie ako je priemer. Rekordné teplá už tohto roku poznačili aj Spojené štáty a Austráliu.

Napriek tomu že pandémia sa postarala o pokles emisií v ovzduší, globálne otepľovanie je stále značný problém. „Klimatická kríza pokračuje v pôvodnom rozsahu,“ uviedol klimatológ z Oxfordskej univerzity Karsten Haustein.

„Tohto roku klesnú emisie, ale ich koncentrácia sa naďalej zvyšuje. Je veľmi nepravdepodobné, že zaznamenáme spomalenie v hromadení skleníkových plynov v atmosfére. Zároveň však máme úžasnú príležitosť využiť korona-krízu ako katalyzátor využitia šetrnejších dopravných prostriedkov a energie (cez stimuly, dane, ceny uhlíka atď.)“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theguardian.com, noaa.gov, twitter,com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

15:02 30.05.2020Veda

Spoločnosť SpaceX pokračuje v prípravách na plánovaný sobotňajší štart rakety Falcon 9.

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

20:42 15.05.2020Veda

Podľa vedcov by sa pri ochrane pred následkami koronavírusu mohli využiť lieky na depresiu.

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

20:42 13.05.2020Veda

Zábery porovnávajú kašeľ s rôznymi typmi ochrany tváre.

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

19:58 11.05.2020Veda

Experti odhadli tri možné verzie toho, ako sa bude pandémia vyvíjať najbližšie dva roky.

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

20:04 30.04.2020Veda

Vizualizácia ukazuje, ako môžu kvapôčky z jedného kašľa infikovať celé lietadlo.