• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 26.1.2021Meniny má Tamara
Bratislava

Rok 2020 bude najteplejší v histórii, zhodujú sa klimatológovia

  • 19:29 29.04.2020
  • Svet
Rok 2020 bude najteplejší v histórii, zhodujú sa klimatológovia

Pandémia koronavírusu síce zmiernila množstvo emisií na Zemi, no na návrat k miernejšiemu podnebiu by bola potrebná dlhodobá zmena, ktorá zatiaľ nie je na dohľad.

Rok 2020 bude zrejme rokom rekordov. Okrem toho, že sme sa už počas prvých mesiacov stali svedkami a obeťami pandémie COVID-19, tiež hrozí 50-75-percentná šanca, že prepíšeme rekord o najteplejšom roku v dejinách, ktorý bol naposledy zaznamenaný v roku 2016.

Podľa odborníkov svetové karanténne opatrenia síce zmiernili množstvo a dopad emisií na ovzdušie, ale celková klíma by na zmenu potrebovala oveľa dlhodobejšie opatrenia.

Rekordy roku 2020

Počas prvých mesiacov roka 2020 už došlo k prelomeniu niekoľkých teplotných rekordov na celom svete – od Antarktídy až po Grónsko. Stalo sa tak aj napriek tomu, že v tomto roku nedošlo k odchýlke morského prúdenia v Tichom oceáne, známej aj ako El Niño.

Americká Národná správa oceánov a atmosféry vyrátala, že existuje 75-percentná pravdepodobnosť, že rok 2020 bude najteplejším v histórii od počiatku meraní. K poslednému prekročeniu rekordu došlo v roku 2016, keď boli začiatkom roka namerané neobvykle vysoké teploty ovzdušia vyvolané práve vplyvom El Niña. Tie neskôr počas roka postupne klesli.

Šanca, že rok 2020 bude jedným z pätice najteplejších v histórii, je podľa amerických úradov až 99,9-percentná.

Vedúci Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie v NASA Gavin Schmidt sa svojím vlastným výpočtom priblížil k podobnému záveru. Podľa Schmidta hrozí 60-percentná šanca, že rok 2020 bude najteplejší v dejinách.

Britská meteorologická služba Met Office bola vo svojich výpočtoch o čosi opatrnejšia a odhadla, že šanca na prekonanie rekordu dosahuje len 50 percent. Na druhej strane priznáva, že od roku 2015 prebieha séria nadpriemerne teplých rokov, ktorú považujeme za najdlhšiu v histórii.

Príležitosť na záchranu

Abnormálne počasie sa na zemi stáva normou a teploty lámu rekordy pomaly rok čo rok. Január 2020 bol napríklad najteplejší v dejinách merania, následkom čoho mnohé polárne oblasti ostali bez snehovej prikrývky. Vedecká základňa na Antarktíde vo februári na kontinente vôbec prvýkrát namerala teplotu vyššiu ako 20 stupňov Celzia. V grónskom meste Qaanaaq zas v apríli prekonali rekord a namerali tu 6 stupňov.

V prvom štvrťroku boli teploty najvyššie vo východnej Európe a Ázii, kde bolo o 3 stupne teplejšie ako je priemer. Rekordné teplá už tohto roku poznačili aj Spojené štáty a Austráliu.

Napriek tomu že pandémia sa postarala o pokles emisií v ovzduší, globálne otepľovanie je stále značný problém. „Klimatická kríza pokračuje v pôvodnom rozsahu,“ uviedol klimatológ z Oxfordskej univerzity Karsten Haustein.

„Tohto roku klesnú emisie, ale ich koncentrácia sa naďalej zvyšuje. Je veľmi nepravdepodobné, že zaznamenáme spomalenie v hromadení skleníkových plynov v atmosfére. Zároveň však máme úžasnú príležitosť využiť korona-krízu ako katalyzátor využitia šetrnejších dopravných prostriedkov a energie (cez stimuly, dane, ceny uhlíka atď.)“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theguardian.com, noaa.gov, twitter,com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

19:40 23.01.2021Veda

Hormón, ktorý je voľne dostupný vo forme doplnkov, môže pomôcť v boji s ochorením COVID-19.

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

20:42 20.01.2021Veda

Drobné aerosóly s vírusom, ktoré sa uvoľnia pri hovorení, pretrvávajú vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky z kašľa.

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

21:20 19.01.2021Veda

Seniori majú až 16-násobne vyššiu vírusovú nálož, ako malé deti. Antigénové rýchlotesty nemusia byť tak efektívne, ako u dospelých.

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

18:04 19.12.2020Veda

Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

8:19 18.12.2020Veda

Vedci odhalili ďalší spôsob diagnostiky ochorenia COVID-19.