Astronómovia spozorovali veľký asteroid. Vyzerá, akoby reagoval na pandémiu

Vedcov zaujal vzhľad asteroidu, ktorý preletí blízko Zeme.
Vedcom sa podarilo vytvoriť snímky asteroidu, ktorý tento týždeň preletí okolo Zeme. Observatórium Arecibo v Portoriku zachytilo radarový obraz asteroidu 1998 OR2, ktorý sa 29. apríla priblíži na vzdialenosť 6,3 milióna kilometrov od našej planéty. Vedci zdôrazňujú, že sa preletu asteroidu 1998 OR2 nemusíme obávať.
Asteroid s rúškom
Členovia tímu na pracovisku v Arecibo nosia rúška, aby minimalizovali šírenie nového koronavírusu a zjavne niečo podobné zazreli aj pri asteroide. Ako uviedli na sociálnej sieti:
"#TeamRadar a pracovníci @NAICobservatory prijímajú náležité bezpečnostné opatrenia, kým pokračujeme v pozorovaní. Tento týždeň sme pozorovali asteroid 1998 OR2 blízko Zeme, ktorý vyzerá, že má rúško!“
#TeamRadar and the @NAICobservatory staff are taking the proper safety measures as we continue observations. This week we have been observing near-Earth asteroid 1998 OR2, which looks like it's wearing a mask! It's at least 1.5 km across and is passing 16 lunar distances away! pic.twitter.com/X2mQJCT2Qg
— Arecibo Radar (@AreciboRadar) April 18, 2020
Vedci z Arecibo nie sú jediní, ktorí skúmajú 1998 OR2. Sleduje ho aj aj taliansky astrofyzik Gianluca Masi, ktorý realizuje online projekt Virtual Telescope.
Masi bude od 28. apríla naživo vysielať teleskopické zábery asteroidu 1998 OR2. Astronómovia odhadujú, že asteroid je široký medzi 1,8 až 4,1 km, čo je dosť na to, aby po náraze mohol ohroziť ľudskú civilizáciu. Našťastie, podľa vedcov nie je čoho sa báť. 29. apríla okolo nás len preletí.
NASA pozoruje veľkú väčšinu obrovských asteroidov blízko Zeme a žiaden z nich nepredstavuje hrozbu v dohľadnej budúcnosti.

Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19
Hormón, ktorý je voľne dostupný vo forme doplnkov, môže pomôcť v boji s ochorením COVID-19.

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ
Drobné aerosóly s vírusom, ktoré sa uvoľnia pri hovorení, pretrvávajú vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky z kašľa.

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť
Seniori majú až 16-násobne vyššiu vírusovú nálož, ako malé deti. Antigénové rýchlotesty nemusia byť tak efektívne, ako u dospelých.

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je
Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus
Vedci odhalili ďalší spôsob diagnostiky ochorenia COVID-19.