• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.8.2020Meniny má Vavrinec
21°Bratislava

Lekárov desia u mladých pacientov s novým koronavírusom záhadné zrazeniny

  • 18:20 26.04.2020
  • New York
Lekárov desia u mladých pacientov s novým koronavírusom záhadné zrazeniny

Niektoré nemocnice začali všetkým pacientom s ochorením COVID-19 podávať nízke dávky liekov na riedenie krvi.

Lekári sa postupne dozvedajú o všetkých prejavoch ochorenia COVID-19, pričom nedávno objavili záhadnú a potenciálne smrteľnú komplikáciu choroby: krvné zrazeniny.

Mnoho lekárov uvádza znepokojivý počet pacientov s COVID-19 s krvnými zrazeninami. Tie môžu spôsobiť vážne problémy, ako sú srdcový infarkt a mozgová príhoda.

„Počet problémov so zrážaním krvi, ktoré vidím na jednotke intenzívnej starostlivosti, je bezprecedentný,“ povedal pre CNN Jeffrey Laurence, hematológ Weill Cornell Medicine v New Yorku.

Niektorí lekári si začali všímať, že u pacientov s COVID-19 sa tvoria zrazeniny na nohách, aj keď užívali lieky na riedenie krvi, uvádza Washington Post. Iní hlásili problém s dialýzou u pacientov s COVID-19, pretože zrazeniny v krvi pacientov upchali hadičky prístroja. Okrem toho niektoré pitvy pacientov s COVID-19 našli aj v pľúcach malé krvné zrazeniny.

Mladí ľudia s Covid-19 náhle dostali mŕtvicu

Podľa CNN sa objavujú aj správy o relatívne mladých ľuďoch vo veku 30 a 40 rokov, ktorí po infikovaní novým koronavírusom dostali mŕtvicu. Je známe, že mozgové mŕtvice sú často zapríčinené zrazeninami, ktoré sa uvoľnia a cestujú do ciev v mozgu.

Spojenie medzi COVID-19 a zrazeninami viedlo niektoré nemocnice k tomu, že všetkým pacientom s COVID-19 začali podávať nízke dávky liekov na riedenie krvi. U pacientov na JIS často dochádza k zrazeninám, ale úroveň zrážanlivosti u COVID-19 sa zdá byť neobvyklá, uvádza sa CNN.

Nedávna štúdia z Holandska, uverejnená v časopise Thrombosis Research, zistila, že zo 184 pacientov s COVID-19 na JIS zaznamenali u viac ako 30% problém so zrážaním krvi. Toto číslo je „alarmujúce“, povedal pre CNN Behnood Bikdeli z Columbia University Irving Medical Center.

Na vine môže byť imunitný systém

Vzhľadom na to, že COVID-19 je ochorenie dýchacích ciest, lekári očakávali, že najzávažnejšie účinky budú v pľúcach, nie v krvi. Stále nie je jasné, prečo sa u pacientov s COVID-19 častejšie objavujú krvné zrazeniny.

Zrazeniny by mohli byť výsledkom hyperaktívneho imunitného systému, ktorý vedie k nerovnováhe vo „faktoroch zrážania“, ktoré môžu spôsobiť zrážanie alebo krvácanie, uvádza Washington Post.

Lekári však poznamenávajú, že veľa pacientov COVID-19 na JIS má aj iné rizikové faktory krvných zrazenín, ako sú cukrovka, srdcové choroby a vysoký krvný tlak.

Podľa lekárov je potrebné tento problém preštudovať, aby sa potvrdilo, či riedenie krvi môže pomôcť pacientom s COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cnn.com, thrombosisresearch.com, washingtonpost.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

VČERA - 20:09Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

20:12 06.08.2020Zdravie

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.