• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.1.2021Meniny má Bohdana
-9°Bratislava

Chlapec s Covid-19 prišiel do kontaktu so 172 ľuďmi. Sú deti skutočne "superprenášači"?

  • 18:54 23.04.2020
  • Francúzsko
Chlapec s Covid-19 prišiel do kontaktu so 172 ľuďmi. Sú deti skutočne

Lekári overili, či sú deti prenášačmi nového koronavírusu rovnakým spôsobom ako pri chrípke.

Deti sú už roky považované za „superprenášačov“ bežných vírusov prechladnutia a chrípky. Lekári však tvrdia, že to nemusí nutne platiť aj pre koronavírusy. Nový výskum naznačuje, že deti nie sú hlavnými šíriteľmi choroby Covid-19.

Vo Francúzsku zaznamenali prípad deväťročného chlapca, ktorý sa nakazil novým koronavírsom, no nepreniesol ho na nikoho zo 172 ľudí, s ktorými bol v kontakte. Vedci sa tomuto prípadu venovali v štúdii, ktorú zverejnili v časopise Clinical Infectious Diseases.

Nemenovaný chlapec sa spolu s ďalšími desiatimi ľuďmi nakazil pri pobyte v lyžiarskej chate v obci Contamines-Montjoie vo francúzskych Alpách. Dieťa chodilo do troch rôznych lyžiarskych škôl na východe Francúzska, pričom nevedelo o tom, že bolo infikované a bolo tak v kontakte s ostatnými deťmi aj dospelými.

Chlapec nebol šíriteľom vírusu

Rýchlym zásahom zdravotníckych orgánov sa zistilo, že dieťa, ktoré malo iba mierne príznaky, prišlo do kontaktu so 172 ľuďmi. Po tom, ako u chlapca vyšiel pozitívny test na Covid-19, boli všetci umiestnení do karantény.

41% ľudí v karanténe malo určité respiračné príznaky. U približne 64% sa potvrdili iné sezónne choroby, ako je chrípka.

Zo všetkých kontaktov bolo nakazené len jedno jediné dieťa, pričom neboli nakazení ani súrodenci chlapca. V nasledujúcich dvoch týždňoch sa však neobjavili žiadne ďalšie prípady COVID-19.

Lekári tvrdia, že aj keď sa potvrdil jeden prípad, 9-ročný chlapec nebol šíriteľom vírusu, pretože prišiel do kontaktu s mnohými ľuďmi bez ďalšieho prenosu.

Vedci uviedli, že prípad dieťaťa môže „naznačovať, že deti nemusia byť dôležitým zdrojom prenosu tohto nového vírusu“. To je v ostrom kontraste s inými vírusmi, ako je napríklad vírus chrípky, ktorý sa bežne šíri medzi deťmi kvôli nedostatočnej hygiene a množstvu kontaktu v školách a škôlkach.

Koronavírus sa medzi deťmi nešíri ako chrípka

Vedci dodali, že ak medzi deťmi cirkulujú ďalšie vírusy, čo je pravdepodobné, tie by mohli potlačiť prenos SARS-CoV-2.

„Jedno dieťa, ktoré bolo súčasne infikované inými respiračnými vírusmi, navštevovalo tri školy, zatiaľ čo bolo symptomatické, ale vírus neprenášalo, čo naznačuje možnú odlišnú dynamiku prenosu u detí,“ povedal hlavný autor štúdie epidemiológ Kostas Danis pre agentúru AFP.

Lekári zdôraznili, že vírusom sú ohrozené aj deti, aj keď sa u nich málokedy prejavujú závažné príznaky. Zatiaľ čo infekcie koronavírusmi u detí sa zdajú byť väčšinou mierne, deti sú stále schopné šíriť chorobu na starších ľudí, ktorí sú viac ohrození.

Desiatky krajín zatvorili školy v nádeji, že to zastaví šírenie vírusu do ďalších domácností. Profesor Danis a jeho kolegovia však píšu:

„Súčasné dôkazy naznačujú, že u detí sa COVID-19 vyvinie menej často ako u dospelých a klinické prejavy choroby sú miernejšie. Z uvedených skutočností vyplýva, že deti, ktoré sú menej náchylné na infekcie a u ktorých je väčšia pravdepodobnosť výskytu mierneho ochorenia, môžu pri prenose tohto nového vírusu zohrávať menej dôležitú úlohu."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, theguardian.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

VČERA - 20:12Zdravie

Posilnite imunitu pľúc pomocou vhodne zvolených vitamínov. Tie môžete získať buď zo stravy alebo z vitamínových doplnkov.

Infarkt sa dá predpovedať niekoľko aj rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa dá predpovedať niekoľko aj rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

VČERA - 19:39Zdravie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

VČERA - 18:34Zdravie

Ak sa pokúšate zmeniť životný štýl a čím skôr schudnúť, tieto cviky rozhodne nevynechávajte.

3 spôsoby, ako sa vyhnúť problémom s pamäťou v neskoršom živote

3 spôsoby, ako sa vyhnúť problémom s pamäťou v neskoršom živote

VČERA - 7:29Zdravie

Vedci určili niekoľko spôsobov, ako predchádzať problémom s pamäťou.

Antiživiny: Čo to je, v ktorých potravinách sa nachádzajú a sú vôbec bezpečné?

Antiživiny: Čo to je, v ktorých potravinách sa nachádzajú a sú vôbec bezpečné?

19:37 16.01.2021Zdravie

Možno ste doteraz ani netušili, že antiživiny sú prirodzenou súčasťou vašej každodennej stravy. Viete, ako sa správajú v tele?