• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.8.2020Meniny má Vavrinec
21°Bratislava

Chlapec s Covid-19 prišiel do kontaktu so 172 ľuďmi. Sú deti skutočne "superprenášači"?

  • 18:54 23.04.2020
  • Francúzsko
Chlapec s Covid-19 prišiel do kontaktu so 172 ľuďmi. Sú deti skutočne

Lekári overili, či sú deti prenášačmi nového koronavírusu rovnakým spôsobom ako pri chrípke.

Deti sú už roky považované za „superprenášačov“ bežných vírusov prechladnutia a chrípky. Lekári však tvrdia, že to nemusí nutne platiť aj pre koronavírusy. Nový výskum naznačuje, že deti nie sú hlavnými šíriteľmi choroby Covid-19.

Vo Francúzsku zaznamenali prípad deväťročného chlapca, ktorý sa nakazil novým koronavírsom, no nepreniesol ho na nikoho zo 172 ľudí, s ktorými bol v kontakte. Vedci sa tomuto prípadu venovali v štúdii, ktorú zverejnili v časopise Clinical Infectious Diseases.

Nemenovaný chlapec sa spolu s ďalšími desiatimi ľuďmi nakazil pri pobyte v lyžiarskej chate v obci Contamines-Montjoie vo francúzskych Alpách. Dieťa chodilo do troch rôznych lyžiarskych škôl na východe Francúzska, pričom nevedelo o tom, že bolo infikované a bolo tak v kontakte s ostatnými deťmi aj dospelými.

Chlapec nebol šíriteľom vírusu

Rýchlym zásahom zdravotníckych orgánov sa zistilo, že dieťa, ktoré malo iba mierne príznaky, prišlo do kontaktu so 172 ľuďmi. Po tom, ako u chlapca vyšiel pozitívny test na Covid-19, boli všetci umiestnení do karantény.

41% ľudí v karanténe malo určité respiračné príznaky. U približne 64% sa potvrdili iné sezónne choroby, ako je chrípka.

Zo všetkých kontaktov bolo nakazené len jedno jediné dieťa, pričom neboli nakazení ani súrodenci chlapca. V nasledujúcich dvoch týždňoch sa však neobjavili žiadne ďalšie prípady COVID-19.

Lekári tvrdia, že aj keď sa potvrdil jeden prípad, 9-ročný chlapec nebol šíriteľom vírusu, pretože prišiel do kontaktu s mnohými ľuďmi bez ďalšieho prenosu.

Vedci uviedli, že prípad dieťaťa môže „naznačovať, že deti nemusia byť dôležitým zdrojom prenosu tohto nového vírusu“. To je v ostrom kontraste s inými vírusmi, ako je napríklad vírus chrípky, ktorý sa bežne šíri medzi deťmi kvôli nedostatočnej hygiene a množstvu kontaktu v školách a škôlkach.

Koronavírus sa medzi deťmi nešíri ako chrípka

Vedci dodali, že ak medzi deťmi cirkulujú ďalšie vírusy, čo je pravdepodobné, tie by mohli potlačiť prenos SARS-CoV-2.

„Jedno dieťa, ktoré bolo súčasne infikované inými respiračnými vírusmi, navštevovalo tri školy, zatiaľ čo bolo symptomatické, ale vírus neprenášalo, čo naznačuje možnú odlišnú dynamiku prenosu u detí,“ povedal hlavný autor štúdie epidemiológ Kostas Danis pre agentúru AFP.

Lekári zdôraznili, že vírusom sú ohrozené aj deti, aj keď sa u nich málokedy prejavujú závažné príznaky. Zatiaľ čo infekcie koronavírusmi u detí sa zdajú byť väčšinou mierne, deti sú stále schopné šíriť chorobu na starších ľudí, ktorí sú viac ohrození.

Desiatky krajín zatvorili školy v nádeji, že to zastaví šírenie vírusu do ďalších domácností. Profesor Danis a jeho kolegovia však píšu:

„Súčasné dôkazy naznačujú, že u detí sa COVID-19 vyvinie menej často ako u dospelých a klinické prejavy choroby sú miernejšie. Z uvedených skutočností vyplýva, že deti, ktoré sú menej náchylné na infekcie a u ktorých je väčšia pravdepodobnosť výskytu mierneho ochorenia, môžu pri prenose tohto nového vírusu zohrávať menej dôležitú úlohu."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, theguardian.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

VČERA - 20:09Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

20:12 06.08.2020Zdravie

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.