• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Nový koronavírus zmutoval: Vedci potvrdili odlišný kmeň v Európe

  • 20:39 22.04.2020
  • Če-ťiang
Nový koronavírus zmutoval: Vedci potvrdili odlišný kmeň v Európe

Podľa čínskej štúdie nový koronavírus zmutoval a v Európe sa stal omnoho smrteľnejší než kmeň, ktorý sa šíri na západe USA.

Štúdia pacientov v Číne ukázala, že v súčasnosti sa vo svete môže nachádzať až 30 rôznych kmeňov vírusu SARS-CoV-2. Vedci z Če-ťiangskej univerzity skúmali malý počet pacientov s ochorením Covid-19 a odhalili desiatky mutácií, pričom 19 z nich nebolo nikdy predtým zaznamenaných.

Niektoré mutácie posilnili schopnosť vírusu napadnúť bunky v tele, iné pomohli rýchlejšiemu množeniu choroby. Najsmrtelnejšie kmene boli geneticky podobné kmeňom, ktoré sa šírili v Európe a New Yorku, informoval denník South China Morning Post. Slabšie kmene boli podobné kmeňom šíriacich sa v iných častiach USA, napríklad v štáte Washington.

Mutácia môže vysvetliť množstvo úmrtí v jednotlivých krajinách

Autori tvrdia, že ich zistenia po prvý raz ukazujú, že mutácia môže ovplyvniť závažnosť ochorenia Covid-19. Domnievajú sa, že predtým nezaznamenané mutácie by mohli byť dôvodom množstva obetí v Európe a New Yorku.

Stále nie je jasné, prečo sa agresívne kmene vírusu rozšírili v Európe a miernejšie zasiahli veľké oblasti USA. Vedci však tvrdia, že vírusy neustále mutujú, aby prekonali odolnosť imunitného systému v rôznych populáciách.

Tieto zistenia prichádzajú po rade štúdií, ktoré tvrdia, že USA boli zasiahnuté dvoma rôznymi typmi SARS-CoV-2, pričom na západnom pobreží dominoval typ A a v New Yorku smrtiaci typ B. Odborníci tvrdia, že typ A sa do USA dostal z Číny, pričom v New Yorku došlo ku kríze pravdepodobne pre typ vírusu z Európy - typ B.

Rôzne kmene vírusu budú potrebovať odlišné prístupy k liečbe

V novej štúdii zverejnenej na serveri medRxiv tím analyzoval vírusové kmene od 11 čínskych pacientov infikovaných novým koronavírusom. Profesor Li Lanjuan a jeho kolegovia z Če-ťiangskej univerzity testovali, ako efektívne môže vírus infikovať a zabíjať ľudské bunky v laboratóriu.

Tím našiel niektoré z najsmrteľnejších mutácií práve v Če-ťiangu. Tieto mutácie sa vyskytli aj v niektorých z najviac zasiahnutých európskych krajín, ako napríklad v Taliansku a Španielsku. Následne sa rozšírili do amerického epicentra, New Yorku.

Niektoré z miernejších mutácií však boli kmene, ktoré sa zväčša vyskytovali v ostatných oblastiach USA, vrátane štátu Washington. Mohlo by ísť o kmeň, ktorý sa šíril vo Wu-chane.

Vedci však pripustili, že „úplná mutačná rozmanitosť vírusu vo Wu-chane v prvých dňoch stále nie je známa“. Vedci zistili celkovo asi 30 mutácií, pričom 19 z nich bolo úplne nových.

Autori tvrdia, že skúmaní pacienti s COVID-19 dostávali v nemocnici rovnakú liečbu bez ohľadu na to, aký mali kmeň. Vedci tvrdia, že s rôznymi kmeňmi bude potrebné bojovať odlišným spôsobom, pričom vírus prechádza približne jednou mutáciou mesačne. „Vývoj liekov a vakcín, aj keď je naliehavý, musí brať do úvahy vplyv týchto hromadiacich sa mutácií ... aby sa predišlo možným nástrahám,“ dodali vedci.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, scmp.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

15:02 30.05.2020Veda

Spoločnosť SpaceX pokračuje v prípravách na plánovaný sobotňajší štart rakety Falcon 9.

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

20:42 15.05.2020Veda

Podľa vedcov by sa pri ochrane pred následkami koronavírusu mohli využiť lieky na depresiu.

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

20:42 13.05.2020Veda

Zábery porovnávajú kašeľ s rôznymi typmi ochrany tváre.

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

19:58 11.05.2020Veda

Experti odhadli tri možné verzie toho, ako sa bude pandémia vyvíjať najbližšie dva roky.

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

20:04 30.04.2020Veda

Vizualizácia ukazuje, ako môžu kvapôčky z jedného kašľa infikovať celé lietadlo.