• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Zachráni nás remdesivir? Unikli výsledky skúšok potenciálneho lieku na Covid-19

  • 21:07 20.04.2020
  • Chicago
Zachráni nás remdesivir? Unikli výsledky skúšok potenciálneho lieku na Covid-19

Klinické skúšky testovali, ako by liek na ebolu mohol účinkovať na pacientov s ochorením Covid-19.

Antivirálny liek, ktorý bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly môže byť účinný u pacientov so závažným ochorením COVID-19. Naznačujú to veľmi predbežné výsledky z časti klinických skúšok.

113 ľudí s ťažkým priebehom COVID-19, ktorí boli hospitalizovaní na University of Chicago Medicine, dostávali denne infúzie s liekom remdesivir, ktorý vyrába farmaceutická spoločnosť Gilead Sciences.

"Najlepšia správa je, že väčšina našich pacientov už bola prepustená, čo je skvelé. Mali sme úmrtia iba dvoch pacientov," uviedla v súkromnom videohovore s kolegami infektologička Kathleen Mullaneová z University of Chicago, ktorá dohliadala na štúdie remdesiviru v nemocnici. Video sa dostalo do redakcie portálu Stat News.

Zdá sa, že liek znižuje horúčku a zmierňuje respiračné príznaky spojené s infekciou novým koronavírusom. Pacientov, ktorí liek dostali, mohli z nemocnice prepustiť do domácej liečby za menej ako týždeň. Pacienti, ktorí dostávali remdesivir na University of Chicago Medicine, boli súčasťou 3. fázy klinickej skúšky lieku. Počas 3. fázy lekári testujú liek u niekoľkých stoviek pacientov, pričom skúmajú účinnosť a monitorujú nežiaduce účinky. Štvrtá a posledná fáza zahŕňa testovanie lieku u oveľa väčšej skupiny pacientov.

Neexistuje však žiadna kontrolná skupina, čo znamená, že vedci nemôžu porovnávať týchto pacientov so skupinou rovnako chorých jedincov, ktorí nedostali liek. Ide o dôležitý fakt, pretože je možné, že pri zotavovaní týchto pacientov mohlo hrať úlohu placebo alebo iná neznáma príčina.

Rovnaké klinické skúšky závažných prípadov COVID-19 sa uskutočňujú na 2 400 účastníkoch v 152 inštitúciách po celom svete, ale tieto výsledky ešte nie sú verejné. „V tejto fáze môžeme povedať, že sa tešíme na dostupnosť údajov z prebiehajúcich štúdií,“ povedala spoločnosť Gilead Sciences pre Stat News.

Gilead tiež vedie skúšky u 1600 pacientov s miernym priebehom COVID-19 v 169 rôznych centrách. Tieto štúdie skúmajú, aké účinné a bezpečné je 5 až 10-dňové podávanie lieku.

Remdesivir tiež preukázal sľubné výsledky v malej štúdii uverejnenej online 10. apríla v New England Journal of Medicine (NEJM). Lekári dali liek 53 pacientom s COVID-19 v nemocniciach po celom svete. Každý pacient dostával liek 10 dní. Pri ďalšom sledovaní 36 pacientov (68%) preukázalo zlepšenie. To zahŕňalo 17 z 30 (57%) pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, ktorých mohli neskôr extubovať.

Nakoniec bolo prepustených 25 pacientov (47%) a sedem pacientov (13%) zomrelo, uviedli vedci. Naproti tomu štúdie z Číny (ktoré nezahŕňali liečbu remdesivirom) ukazujú, že 17 až 78% ľudí so závažnými prípadmi COVID-19 zomiera. Avšak, rovnako ako výsledky, ktoré unikli z Chicaga, štúdia NEJM neobsahovala kontrolnú skupinu.

„Je to stále sľubný liek, ale [štúdia NEJM] definitívne nič nedokazuje,“ povedal Paul Goepfert, infektológ na University of Alabama v Birminghame pre Washington Post. Goepfert zaraďuje pacientov do kontrolnej klinickej štúdie s remdesivirom financovanou Národnými inštitútmi zdravia (NIH). V tejto štúdii budú pacienti okrem lieku dostávať aj placebo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, statnews.com, nejm.org, washingtonpost.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

15:02 30.05.2020Veda

Spoločnosť SpaceX pokračuje v prípravách na plánovaný sobotňajší štart rakety Falcon 9.

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

20:42 15.05.2020Veda

Podľa vedcov by sa pri ochrane pred následkami koronavírusu mohli využiť lieky na depresiu.

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

20:42 13.05.2020Veda

Zábery porovnávajú kašeľ s rôznymi typmi ochrany tváre.

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

19:58 11.05.2020Veda

Experti odhadli tri možné verzie toho, ako sa bude pandémia vyvíjať najbližšie dva roky.

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

20:04 30.04.2020Veda

Vizualizácia ukazuje, ako môžu kvapôčky z jedného kašľa infikovať celé lietadlo.