• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.9.2019Meniny má Móric
14°Bratislava

Zuzanu Zvolenskú žiadajú o zrušenie potratových tabletiek

  • 10:52 08.02.2013
  • BRATISLAVA
Zuzanu Zvolenskú žiadajú o zrušenie potratových tabletiek

Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku (HFI) zaslal ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej list, v ktorom ju žiada, aby zabezpečila zrušenie registrácií potratových tabletiek na Slovensku.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Patrik Daniška z Inštitútu, v liste sa opierajú o skutočnosť, že spôsob užívania prípravkov, ktorý bol schválený počas registrácie, je v rozpore so slovenskou legislatívou, čo potvrdila aj ministerka zdravotníctva.

Pre Slovenský rozhlas Zvolenská podľa Danišku uviedla, že pokiaľ by lekár aplikoval tento liek, skutočne sa dopúšťa porušenia zákona, pretože nie je možné legálne vykonať chemické prerušenie tehotenstva.

Napriek tomu, že postupy užívania týchto prípravkov sú nelegálne, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zatiaľ registrácie nezrušil.
Štátny ústav by registrácie mal zrušiť

Podľa predsedu HFI Patrika Danišku je takýto postup ŠÚKL nesprávny. "Ak sú tu dôkazy o nelegálnosti schválených postupov, registrácie treba zrušiť. Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa nemôže tváriť, že sa vlastne nič nestalo a ponechať nelegálne registrácie v platnosti," uviedol pre agentúru SITA.

Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku preto žiada ministerku, aby v tejto veci aktívne zasiahla. "ŠÚKL sa dopustil závažného pochybenia, avšak politická zodpovednosť leží v tejto kauze na pleciach ministerstva zdravotníctva a následne aj celej vlády,“ poznamenal Daniška.

HFI v liste ministerku žiada, aby dohliadla na zrušenie registrácií a zabezpečila tak dodržiavanie zákonnosti v rezorte zdravotníctva.
Na internete je petícia

Inštitút tiež zorganizoval Výzvu proti registrácii potratových tabletiek v SR, ktorú do dnešného dňa podporilo viac ako 5 700 občanov a o priebežných výsledkoch informovalo aj ministerku zdravotníctva. Informáciu o aktuálnom počte sťažovateľov voči registrácii potratových tabletiek je možné nájsť na adrese: www.peticia.sk.

Príslušné povolenie na uvedenie potratových tabletiek na trh Slovenskej republiky, ako aj ich následné používanie v praxi však naráža na viaceré právne problémy. Ide najmä o rozpor so Zákonom o umelom prerušení tehotenstva.

Zákon o umelom prerušení tehotenstva podľa Danišku požaduje, aby sa úkon urobil v príslušnom zdravotníckom zariadení.

"Z dikcie zákona je zrejmé, že je potrebné, aby sa v tomto zariadení spravil celý úkon umelého prerušenia tehotenstva a nielen niektorá jeho časť," uviedol a dodal, že túto požiadavku ŠÚKL nerešpektoval.
K prerušeniu tehotenstva by mohlo prísť hocikde

Ako vyplýva zo schválenej dokumentácie, k prerušeniu tehotenstva nemusí, a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedôjde v zdravotníckom zariadení.

Tiež ide o rozpor s Trestným zákonom, pričom porušenia zákona sa dopustí ten, kto so súhlasom tehotnej ženy umelo preruší jej tehotenstvo postupom alebo za podmienok, ktoré odporujú všeobecne záväzným právnym predpisom o umelom prerušení tehotenstva.

Takisto porušuje zákon ten, kto tehotnú ženu navedie na to, aby svoje tehotenstvo sama umelo prerušila a rovnako bude potrestaný aj ten, kto tehotnej žene pomáha pri prerušení jej tehotenstva ňou samou.

Dôležitý je aj nesúlad so Zákonom o zdravotnej starostlivosti a vyhláškou upravujúcou poučenie pred potratom, umelé prerušenie tehotenstva možno vykonať len po predchádzajúcom poučení ženy žiadajúcej o interrupciu.

Súčasťou musí byť aj poučenie o povahe, priebehu a následkoch umelého prerušenia tehotenstva, ale aj o fyzických a psychických rizikách umelého prerušenia tehotenstva.

Obsah poučenia je stanovený Zákonom o zdravotnej starostlivosti, pričom samotný vzor písomného poučenia je uvedený vo vykonávacej vyhláške k tomuto zákonu. Tieto predpisy však nijako nepočítajú s možnosťou vykonať umelý potrat medikamentóznym spôsobom.

ŠÚKL zaregistroval potratové tabletky koncom roka 2012, pričom ich cieľom je spôsobiť umelé prerušenie tehotenstva medikamentóznym spôsobom. Ide o lieky s účinnou látkou mifepristón.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SNS chce podporovať dostupné bývanie a pôrodnosť Slovákov

SNS chce podporovať dostupné bývanie a pôrodnosť Slovákov

DNES - 18:53Domáce

SNS chce viac prihliadať na oprávnené požiadavky slovenských rodín a jednou z jej priorít v najbližšom volebnom období je podpora dostupného bývania.

V hlavnom meste pochodovalo 50.000 ľudí za práva nenarodených detí

V hlavnom meste pochodovalo 50.000 ľudí za práva nenarodených detí

DNES - 17:56Domáce

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne podporiť ochranu života každého človeka

Najdôveryhodnejším politikom je Čaputová, nasledujú Pellegrini a Kiska

Najdôveryhodnejším politikom je Čaputová, nasledujú Pellegrini a Kiska

DNES - 16:57Domáce

Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je prezidentka Zuzana Čaputová. Za ňou nasleduje predseda vlády Peter Pellegrini a exprezident Andrej Kiska.

Raši: Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor života obyvateľov

Raši: Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor života obyvateľov

DNES - 15:13Domáce

Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor obyvateľov, povedal v nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič chce spojiť opozíciu

Tomáš odmieta spoluprácu Smeru s ĽSNS, Matovič chce spojiť opozíciu

DNES - 15:10Domáce

Smer-SD nepôjde do vlády s Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS). V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD).