• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.7.2020Meniny má Patrícia, Patrik
32°Bratislava

PPS Group ohlásila hromadné prepúšťanie všetkých zamestnancov

  • 12:57 06.04.2020
  • Detva
PPS Group ohlásila hromadné prepúšťanie všetkých zamestnancov

Na zozname ohrozených sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti.

Spoločnosť PPS Group Detva oznámila v pondelok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Zvolene hromadné prepúšťanie. Na zozname ohrozených pracovných miest, ktorý ešte v piatok 3. apríla prerokovalo vedenie spoločnosti s odbormi, sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

„Spoločnosť od 9. apríla úplne preruší výrobu a zavrie svoje brány,“ uviedol hovorca PPS Group. Ako ďalej informoval, manažment spoločnosti si pre krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu od 1. apríla znížil platy o 20 percent. PPS Group tak reagovala na vyhlásený núdzový stav, sprísnené opatrenia vrátane možnosti úplného odstavenia ekonomiky, neistotu v oblasti vývoja svetovej ekonomiky a zníženie objednávok na obdobie celého 2. a 3. štvrťroku 2020 v objeme viac ako o 25 %.

„Ekonomické opatrenia vlády, ktoré by pomohli znížiť naše mzdové a prevádzkové náklady a umožnili tak udržanie zamestnanosti v súčasnom rozsahu, považujeme za nedostatočné,“ uviedol k oznámeniu o hromadnom prepúšťaní generálny riaditeľ spoločnosti Michal Sýkora.

V zozname hromadného prepúšťania je uvedených všetkých 736 zamestnancov spoločnosti, pričom prepúšťanie sa môže uskutočniť v období od 15. apríla do 31. júla 2020. Ohrozené sú aj pracovné pozície agentúrnych zamestnancov a živnostníkov, spolu sa to týka približne 1000 ľudí. „Zdôrazňujeme ale, že žiadnemu zamestnancovi doteraz nebola doručená výpoveď z pracovného pomeru a každé skončenie pracovného pomeru bude v zmysle Zákonníka práce prerokované s odbormi,“ pripomenul Sýkora.

Napriek tomu, že ohrozené je každé jedno pracovné miesto v strojárskom závode, vedenie spoločnosti zdôrazňuje, že v podmienkach obrovskej neistoty ide z veľkej časti o preventívne opatrenie. „Počas najbližších dní a týždňov využije PPS Group všetky dostupné nástroje a podporné projekty, aby sa v maximálnej miere zachovala zamestnanosť aj výrobná kapacita,“ informovali zástupcovia spoločnosti.

Pokles tržieb v apríli má predstavovať medziročne viac ako 40 %, pričom každý zamestnanec bude mať v tomto mesiaci prekážku v práci v rozsahu ôsmich až desiatich pracovných dní s náhradou mzdy vo výške 60 %.

Nové projekty, ktoré mali firme priniesť tržby v objeme viac ako 10 miliónov eur ročne, sú podľa hovorcu spoločnosti pozastavené. Odstavené sú totiž montážne linky v Nemecku, Francúzsku a Švédsku – teda na tradičných trhoch, kde PPS Group dodáva svoje produkty.

Základná organizácia OZ KOVO Podpolianske strojárne vyjadrila s krokmi vedenia spoločnosti súhlas. „Samozrejme, že nás to neteší, ale ak to bude v záujme prežitia spoločnosti nevyhnutné, budeme súhlasiť aj so znížením zamestnanosti v podniku," vyhlásil odborový predák Stanislav Ľupták.

PPS Group spoločne so Základnou organizáciou OZ KOVO Podpolianske strojárne vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby neodkladne prijala legislatívu, ktorá by umožnila zavedenie režimu „kurzarbeit“ v rozsahu navrhovanom ministrom hospodárstva (60/20/20), nakoľko je to opatrenie, ktoré podľa názoru sociálnych partnerov umožní udržať konkurencieschopnosť strojárskych firiem voči jej konkurentom z ostatných krajín východnej a strednej Európy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NBS rozhodla o znížení proticyklického kapitálového vankúša pre banky

NBS rozhodla o znížení proticyklického kapitálového vankúša pre banky

DNES - 14:05Ekonomické

Banky na Slovensku nebudú musieť od augusta tohto roka držať viac kapitálu. Banková rada Národnej banky Slovenska predbežne rozhodla o znížení miery proticyklického kapitálového vankúša na úroveň jedného percenta.

Remišová: Od prvého dňa vláda bojovala s koronavírusom i vírusom korupcie

Remišová: Od prvého dňa vláda bojovala s koronavírusom i vírusom korupcie

DNES - 12:23Ekonomické

Nový vládny kabinet Igora Matoviča nemal k dispozícii 100 dní relatívneho pokoja, od prvého dňa musel bojovať hneď na dvoch frontoch.

Vlastníci pozemkov si môžu overiť, kto na ich pôdu poberal agrodotácie

Vlastníci pozemkov si môžu overiť, kto na ich pôdu poberal agrodotácie

DNES - 9:45Ekonomické

Vlastníci pozemkov si odteraz môžu na jednom mieste overiť, kto na ich pôdu poberal agrodotácie prostredníctvom takzvaných priamych podpôr.

Británia sa vraj pripravuje na zastavenie inštalácie zariadení od Huawei

Británia sa vraj pripravuje na zastavenie inštalácie zariadení od Huawei

VČERA - 15:53Ekonomické

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei má jasne stanovené podmienky, ktoré musí splniť, ak sa chce zapojiť do budovania novej telekomunikačnej infraštruktúry 5G v Spojenom kráľovstve.

Hlivák: Štát už dnes dokáže nakupovať rýchlo, kľúčová je odborná príprava

Hlivák: Štát už dnes dokáže nakupovať rýchlo, kľúčová je odborná príprava

VČERA - 14:53Ekonomické

Štát už dnes dokáže nakúpiť za verejné peniaze flexibilne a v primeraných lehotách, myslí si predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák.