• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
20°Bratislava

Ako prekonať COVID-19 v domácej izolácii

  • 19:48 03.04.2020
  • Svet
Ako prekonať COVID-19 v domácej izolácii

Ako liečiť koronavírus, keď vám zdravotníci nariadia domácu izoláciu? Všetky dôležité informácie nájdete v tomto článku.

Cítite sa chorí a z nemocnice dorazili výsledky testovania: máte COVID-19 a liečiť sa máte doma.

Na celom svete sa s takýmto scenárom stretáva čoraz viac ľudí. Zatiaľ sa nám nepodarilo vyvinúť klinicky testované lieky, ktoré by preukázateľne zmierňovali príznaky nového koronavírusu alebo urýchľovali jeho liečbu.

Väčšina ľudí, ktorí sa koronavírusom nakazia, sa ale dokáže vyliečiť aj bez lieku, pričom majú len mierne príznaky ochorenia a odporúča sa im liečiť v domácej izolácii.

Starostlivosť o zdravie pri domácej izolácii by mala byť podobná ako v prípade chrípky alebo prechladnutia: odpočívajte, pite veľa tekutín, izolujte sa od ostatných členov rodiny,“ hovorí lekár z Harvardskej zdravotníckej školy Abraar Karan. Pri COVID-19 je posledná rada, týkajúca sa izolácie od ostatných členov rodiny, dôležitejšia ako v prípade chrípky alebo prechladnutia.

Podľa Karana môžu pacienti s pozitívnou diagnózou využiť aj pomoc voľne dostupných liekov, ako je Paralen, ktoré pomôžu zmierniť vysokú teplotu. Pokiaľ ide o nesteroidné protizápalové lieky, ako je Ibuprofen, nie je jasné, či pri ochorení pomáhajú, alebo či by dokonca mohli uškodiť.

Ak vás pozitívne testovali na COVID-19, mali by ste spávať samostatne a ak je to možné, mali by ste používať samostatnú kúpeľňu a neopúšťať domácnosť. Namiesto čistej vody by sme podľa lekára, ktorý bojuje proti šíreniu COVID-19 Rishiho Desaia, mali piť vodu s trochou soli alebo cukru. „Telu to pomáha absorbovať tekutiny,“ hovorí Desai.

Žena infikovaná koronavírusom: Toto je ten najskorší príznak

Pacienti, ktorí sa liečia doma, by mali pozorne sledovať akékoľvek zhoršenie príznakov. „V prípade, že sa dostaví krátkosť dychu, extrémna slabosť alebo príznaky nedostatku kyslíka, ako je zmodranie pier, je veľmi dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc,“ spresňuje lekár z Huntingtonovej nemocnice v Pasadene (Kalifornia) Michael Grosso.

Okrem karantény a denného dezinfikovania povrchov v domácnosti by nakazení mali informovať každého, s kým prišli do kontaktu, o svojom ochorení.

„Spomeňte si na každého, s kým ste boli v kontakte, keď sa u vás objavili prvé príznaky a aj dva týždne pred ich objavením, a dajte mu vedieť, že máte COVID-19,“ radí Desai. „Títo ľudia by mali vedieť, že s vami boli v kontakte, a musia tak sledovať vlastný zdravotný stav.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.