• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
18°Bratislava

Nový koronavírus sa môže držať vo vzduchu. Vedci skúmali, či sa ním aj šíri

  • 10:44 01.04.2020
  • Lincoln
Nový koronavírus sa môže držať vo vzduchu. Vedci skúmali, či sa ním aj šíri

Podľa nových zistení sa nový koronavírus udržuje vo vzduchu dlho aj po odchode nakazených pacientov.

Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 je predmetom neustáleho výskumu, ktorý by pomohol odhaliť jeho vlastnosti a schopnosti šírenia. V novej štúdii vedci namerali vysokú hladinu vírusu vo vzduchu v miestnostiach niekoľko hodín potom, čo z nich pacienti nakazení koronavírusom odišli.

Stopy koronavírusu boli objavené aj mimo izieb s infikovanými pacientmi, vo vzduchu na chodbách nemocníc, cez ktoré prechádzalo množstvo zamestnancov. Vedci z University of Nebraska v štúdii uvádzajú, že tento nález zdôrazňuje dôležitosť ochranného odevu pre zdravotníckych pracovníkov.

Malá štúdia naznačuje, že vysoko nákazlivé ochorenie Covid-19 sa nemusí rozširovať len kvapôčkami pri kašli alebo kýchaní a vo vzduchu sa udrží až niekoľko hodín.

Autori však dodávajú, že štúdia zatiaľ definitívne nepotvrdzuje, že by sa ochorenie šírilo vzduchom a bude potrebný ďalší výskum.

Štúdia zdôrazňuje dôležitosť ochranných oblekov v nemocnici

Vedci z celého sveta sa snažia pochopiť, ako sa vírus správa v prostredí a šíri. Najnovšia štúdia, ktorá ešte nebola preskúmaná inými vedcami a nebola uverejnená vo vedeckom časopise, odobrala vzorky z 11 izieb pacientov izolovaných v nemocnici.

Vedci našli vírusové častice vo vzduchu tak vnútri miestnosti, ako aj na chodbách mimo miestnosti. Ich zistenie naznačuje, že ľudia sa môžu nakaziť bez toho, aby boli v bezprostrednej blízkosti infikovanej osoby.

Autori štúdie uviedli, že to zdôrazňuje dôležitosť používania ochranných prostriedkov u personálu nemocnice. Vedúci autor štúdie James Lawler, odborník na infekčné choroby na univerzite v Nebraske, uviedol vo vyhlásení:

„Náš tím už prijal preventívne opatrenia vo vzťahu k počiatočným pacientom, o ktorých sme sa starali. Táto správa posilňuje naše podozrenie. Z tohto dôvodu sme udržiavali pacientov s COVID v miestnostiach s podtlakom a budeme sa o to usilovať aj naďalej, a to aj so zvýšením počtu pacientov.

Naši zdravotnícki pracovníci, ktorí poskytujú starostlivosť, budú vybavení primeranou úrovňou osobných ochranných prostriedkov. Je zrejmé, že na charakterizáciu environmentálneho rizika je potrebný ďalší výskum.“

Vedci tiež našli stopy vírusu na bežne používaných predmetoch a zariadeniach, ako sú toalety. Už staršie štúdie potvrdili, že nový koronavírus môže zostať na tvrdých kovových alebo plastových povrchoch, ako sú kľučky dverí alebo zábradlia, až tri dni.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, unmc.edu, medrxiv.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.