• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

5 príznakov, ktoré naznačujú, že ste prekonali COVID-19 bez toho, aby ste o tom vedeli

  • 20:40 31.03.2020
  • Bratislava
5 príznakov, ktoré naznačujú, že ste prekonali COVID-19 bez toho, aby ste o tom vedeli

Nákaze novým koronavírusom sa najčastejšie pripisujú príznaky ako vysoká teplota a pretrvávajúci kašeľ. Existujú však aj ďalšie, pomocou ktorých môžete zistiť, či ste už ochorenie sami neprekonali.

Koronavírusu sa najčastejšie pripisujú príznaky ako vysoká telesná teplota a suchý a dráždivý kašeľ. Podľa novších výskumov a ľudí, ktorí ochorenie prekonali, existujú aj ďalšie spôsoby, akými sa ochorenie prejavuje, no nie vždy sú také zreteľné.

Týchto 5 príznakov môže naznačovať koronavírus aj bez prítomnosti kašľa a horúčky:

Strata čuchu

Na náhlu stratu čuchu, známu aj pod odborným pojmom anosmia, sa sťažovala asi tretina pacientov, ktorých pozitívne testovali na COVID-19 v Taliansku, Číne a Južnej Kórei. Niektorí z nich dokonca okrem anosmie neudávali výskyt žiadnych iných príznakov.

Okrem straty čuchu je u pacientov bežná aj strata chute a už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začlenila tieto príznaky medzi jeden z charakteristických prejavov koronavírusu, pričom sa bežne vyskytujú najmä u mladších ľudí s dobrou obranyschopnosťou, u ktorých sa neprejavia ďalšie problémy. Žiaľ, často sa o nich hovorí ako o „skrytých prenášačoch“. Viac sa dočítate v článku:

Zápal spojiviek

Podľa Americkej akadémie oftalmológie môže koronavírus „spôsobiť miernu folikulárnu konjuktivitídu, ktorá nie je inak odlíšiteľná od iných vírusových ochorení.“ Podľa akadémie sa zápal spojiviek prenáša kontaktom aerosólu so spojivkou, čo je sliznica pokrývajúca povrch oka a vnútornú stranu viečok.

Pri zápale spojiviek dochádza k začervenaniu očí, pocitu pálenia alebo podráždenia a hromadeniu hnisu, ktorý sa ukladá pri mihalniciach. Oči tiež často svrbia a slzia.

Hnačka

Podľa výskumu, ktorý prebehol na 203 pacientoch z čínskeho mesta Wu-chan, ktoré sa pokladá za kolísku epidémie koronavírusu, je hnačka jednou z prvých ťažkostí, na ktorú sa sťažujú niektorí nakazení koronavírusom.

Štúdia publikovaná v časopise American Journal od Gastroenterology hovorí, že 99 z 203 pozitívne testovaných pacientov pociťovalo tráviace ťažkosti, pričom 92 pacientov sa sťažovalo aj na respiračné ťažkosti. Tráviace ťažkosti sa u väčšiny z nich s postupom ochorenia zhoršovali.

Ľudí s tráviacimi ťažkosťami najčastejšie trápila strata chuti do jedla (83 percent) a hnačka (29 percent).

Bolesť brucha

V rámci tej istej pokusnej vzorky z Wu-chanu sa 0,4 percenta pacientov sťažovalo aj na bolesť brucha.

Vedúci pobočky Verejného zdravotníctva v anglickom meste Worchester Michael Hirsh hovorí, že v nemocniciach pribúdajú pacienti s koronavírusom, ktorí sa nesťažujú na žiadny príznak okrem bolesti brucha.

„V súčasnosti sa častejšie stretávame s pacientmi, ktorí sem neprišli kvôli dýchacím problémom, ale kvôli bolesti brucha,“ uviedol Hirsh pre spravodajský server Mass Live. Podľa odborníka môže byť príčinou bolesti brucha vznikajúci zápal pľúc v spodných pľúcnych lalokoch.

Únava

WHO uvádza únavu ako jeden z častých príznakov COVID-19. V tomto prípade ide o extrémny druh vyčerpania, pri ktorom má človek problém aj postaviť sa z postele.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk, aao.org, journals.lww.com, masslive.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?