• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.4.2020Meniny má Zoltán
Bratislava

Nezvestný bývalý agent FBI Levinson opustil Irán už pred rokmi

  • 14:30 26.03.2020
  • Dubaj
Nezvestný bývalý agent FBI Levinson opustil Irán už pred rokmi

Iránski predstavitelia opakovanie tvrdili, že o ňom nemajú žiadne informácie.

Teherán vo štvrtok oznámil, že bývalý agent amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Robert Levinson, ktorý zmizol v Iráne v roku 2007, odišiel z tejto krajiny pred rokmi, aj keď jeho rodina tvrdí, že zomrel v iránskej väzbe.

Na základe dôveryhodných dôkazov Levinson odišiel z Iránu pred rokmi do nešpecifikovanej destinácie,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví v štátnej televízii.

V minulých rokoch sa Irán pokúšal zistiť jeho status, ale nebolo možné objaviť žiadne náznaky toho, že by bol nažive,“ dodal podľa agentúry Reuters.

Americký prezident Donald Trump nepotvrdil Levinsonovu smrť s tým, že Irán neposkytol žiadne správy o bývalom agentovi, ktorý by sa tento mesiac dožil 72 rokov.

Levinsonova rodina uviedla, že dostala od amerických predstaviteľov informácie, z ktorých vyplýva, že zomrel v iránskej väzbe. Podľa rodiny zomrel ešte pred koronavírusovou pandémiou, ktorá tvrdo zasiahla Irán a viedla tamojšie úrady k dočasnému prepusteniu tisícov väzňov.

Agentúra AFP pripomína, že Levinson je jedným z viacerých Američanov, ktorí zmizli v nepriateľskom Iráne, pričom jeho rodina až doposiaľ tvrdila, že je nažive.

Otec siedmich detí zmizol v marci 2007 na ostrove Kiš, na ktorom sú miernejšie vízové pravidlá ako vo zvyšku Iránu. Hovorilo sa, že vyšetroval falšovanie cigariet. Podľa článku denníka Washington Post z roku 2013 však Levinson, exagent FBI, pracoval pre americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA) a bol na nebezpečnej misii s cieľom zbierať spravodajské informácie o Iráne.

Iránski predstavitelia opakovanie tvrdili, že o ňom nemajú žiadne informácie. Iránske ministerstvo zahraničných vecí v roku 2018 uviedlo, že Levinson „v istej chvíli pricestoval do Iránu a potom odišiel“. Ministerstvo nemalo podľa svojho vyhlásenia žiadne informácie o tom, čo sa mohlo stať po jeho odchode, dodala AFP.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trumpa zarmútila správa, že britského premiéra Johnsona presunuli na JIS-ku

Trumpa zarmútila správa, že britského premiéra Johnsona presunuli na JIS-ku

DNES - 6:20Zahraničné

Trump a Johnson majú blízky priateľský vzťah, podobné nacionalistické postoje k prisťahovalectvu a sú zástancami skôr dvojstranných, než regionálnych obchodných dohôd, dodala agentúra AFP.

Epidémia koronavírusu v Nórsku je podľa vlády už pod kontrolou

Epidémia koronavírusu v Nórsku je podľa vlády už pod kontrolou

DNES - 6:18Zahraničné

V tejto severskej krajine v pondelok evidovali dovedna 5755 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 59 úmrtí.

Von der Leyenová, Barnier a Macron želajú Johnsonovi

Von der Leyenová, Barnier a Macron želajú Johnsonovi "rýchle a úplné" uzdravenie

DNES - 6:12Zahraničné

Želania všetkého najlepšieho od dvoch hlavným predstaviteľov EÚ ukazujú, že politické hádky a naťahovanie, ktoré boli také typické v období pred šírením koronavírusu, idú teraz bokom.

Česká vláda schválila možnosť vycestovať po 14. apríli z Česka

Česká vláda schválila možnosť vycestovať po 14. apríli z Česka

DNES - 6:06Zahraničné

Obmedzenie voľného pohybu osôb v Česku bude platiť do konca núdzového stavu. Informácie priniesol v pondelok neskoro večer portál Novinky.cz.

WHO považuje výzvy testovať vakcíny proti koronavírusu v Afrike za rasistické

WHO považuje výzvy testovať vakcíny proti koronavírusu v Afrike za rasistické

DNES - 6:02Zahraničné

„Afrika nemôže a nebude miestom na testovanie nijakej vakcíny,“ povedal Tedros Adhanom na tlačovej telekonferencii v Ženeve.