• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.4.2020Meniny má Zoltán
Bratislava

V Peru zachránili 200 netopierov; ľudia ich chceli upáliť v obave z koronavírusu

  • 6:06 26.03.2020
  • Lima
V Peru zachránili 200 netopierov; ľudia ich chceli upáliť v obave z koronavírusu

Peruánske úrady zachránili približne 200 netopierov, ktoré chceli upáliť dedinčania, podľa ktorých mohlo dôjsť k šíreniu nového koronavírusu práve kvôli nim.

Peruánske úrady v stredu apelovali na občanov, aby prestali zabíjať netopiere. K takejto výzve podľa agentúry AFP pristúpili po tom, ako sa im podarilo zachrániť približne 200 netopierov, ktorých sa chystali upáliť na severe krajiny miestni dedinčania veriaci, že práve netopiere môžu za šírenie nového koronavírusu SARS-CoV-2.

Nesmieme pre pandémiu prekrúcať situáciu. Netopiere nie sú naši nepriatelia,“ uviedla peruánska správa lesov a fauny (SERFOR). Obyvateľov zároveň vyzvala, aby sa upokojili.

SERFOR takéto vyhlásenie vydala v reakcii na správanie roľníkov v dedine Culden ležiacej v regióne Cajamarca na severe krajiny, ktorí sa pokúsili netopiere upáliť.

Na tieto cicavce zaútočili, lebo sa domnievali, že môžu za šírenie koronavírusu,“ uviedla SERFOR, ktorej príslušníkom sa netopiere podarilo zachrániť a neskôr vypustiť do jaskyne ležiacej ďaleko od zmienenej dediny.

Peruánska štátna správa lesov a fauny okrem toho uviedla, že netopiere sú pre ľudí prospešné, keďže až 70 percent z ich druhov sa živí hmyzom, a to často aj takým, ktorý je škodlivý pre poľnohospodárstvo i zdravie ľudí. Ako príklad uviedla SERFOR komáre, ktoré prenášajú horúčku dengue i ďalšie choroby. Podľa Jessicy Gálvezovej-Durandovej zo SERFOR by sa však ľudia mali vyhýbať konzumácii mäsa divo žijúcich zvierat.

Netopierie mäso sa považuje za delikatesu v niektorých ázijských krajinách vrátane Číny, odkiaľ sa nový koronavírus rozšíril do celého sveta.

Mnohí experti a vedci podľa agentúry AFP veria, že pôvodcom nákazy sú skutočne netopiere, ktoré však koronavírus na človeka nepreniesli priamo, ale prostredníctvom iného infikovaného zvieraťa. Možno cez šupinavca - jediného šupinatého cicavca na svete patriaceho k ohrozeným druhom -, ktorého mäso sa často v Číne konzumuje, lebo sa mu pripisujú nepotvrdené liečebné účinky.

V Peru dosiaľ zaznamenali v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 vyše 400 nakazených a deväť úmrtí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čína prvýkrát nehlásila žiadne nové úmrtia na koronavírus

Čína prvýkrát nehlásila žiadne nové úmrtia na koronavírus

DNES - 6:25Zahraničné

Čína v utorok nehlásila žiadne nové úmrtia na koronavírus - prvýkrát od januára, keď začala zverejňovať údaje. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na čínsku Národnú zdravotnícku komisiu.

USA zaznamenali za 24 hodín 1150 úmrtí na koronavírus

USA zaznamenali za 24 hodín 1150 úmrtí na koronavírus

DNES - 6:23Zahraničné

Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa je v USA celkový počet nakazených koronavírusom vyše 366.000 - vrátane viac ako 30.000 nových prípadov nákazy za 24 hodín. Celkový počet úmrtí je konkrétne 10.783.

Austrálskeho kardinála Pella pustia z väzenia, uspel s odvolaním na súde

Austrálskeho kardinála Pella pustia z väzenia, uspel s odvolaním na súde

DNES - 6:22Zahraničné

Austrálsky najvyšší súd v meste Brisbane vyhovel v utorok odvolaniu kardinála Georgea Pella (78) a zbavil ho všetkých piatich obvinení zo sexuálneho zneužívania detí. Pella môžu pustiť z väzenia na slobodu.

Trumpa zarmútila správa, že britského premiéra Johnsona presunuli na JIS-ku

Trumpa zarmútila správa, že britského premiéra Johnsona presunuli na JIS-ku

DNES - 6:20Zahraničné

Trump a Johnson majú blízky priateľský vzťah, podobné nacionalistické postoje k prisťahovalectvu a sú zástancami skôr dvojstranných, než regionálnych obchodných dohôd, dodala agentúra AFP.

Epidémia koronavírusu v Nórsku je podľa vlády už pod kontrolou

Epidémia koronavírusu v Nórsku je podľa vlády už pod kontrolou

DNES - 6:18Zahraničné

V tejto severskej krajine v pondelok evidovali dovedna 5755 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 59 úmrtí.