• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.4.2020Meniny má Zoltán
Bratislava

Šefčovič: EÚ sa pre pandémiu pripravuje na ekonomickú krízu a na plán oživenia

  • 18:24 25.03.2020
  • Brusel
Šefčovič: EÚ sa pre pandémiu pripravuje na ekonomickú krízu a na plán oživenia

Všetky ekonomické indexy naznačujú, že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu EÚ čaká hospodárska kríza a recesia. Uviedol pre TASR podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič po stredajšom zasadnutí kolégia komisárov.

Šefčovič upozornil, že ekonomické ukazovatele naznačujú, že Európanov čaká hospodárska kríza, pričom tieto indexy sú horšie ako v roku 2008, na prahu finančnej a dlhovej krízy. Tentoraz ide o krízu špecifickú, ktorej koreňmi nie sú ekonomické problémy, ale zdravotná kríza, keď došlo takmer k zastaveniu ekonomickej činnosti, aby ľudia mohli zostať v domácej karanténe a predísť tak šíreniu nákazy.

V tomto momente sa Európska komisia sústreďuje na tri hlavné ciele: na zabezpečenie likvidity pre banky, na zabezpečenie likvidity pre podniky a na ochranu pracovných miest,“ vysvetlil slovenský eurokomisár.

Spresnil, že EK privítala oznámenie Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá je pripravená napumpovať vyše bilióna eur do finančného systému EÚ. Poukázal aj na to, že Európska investičná banka (EIB) získala dostatočné prostriedky na to, aby mohla vypracovať systém záruk pre pôžičky vo výške až 200 miliárd eur, ktoré by mali byť nasmerované hlavne do sektora malých a stredných podnikov.

Pre väčšie podniky sme ponúkli maximálnu flexibilitu pre poskytovanie štátnej pomoci, kde pomoc do výšky jedného milióna eur, respektíve podpora exportných úverov, sa schvaľuje veľmi rýchlo, v priebehu 48 hodín,“ uviedol Šefčovič.

Podľa jeho slov sa očakáva že po schválených schémach pomoci, ktoré v dôsledku negatívnych ekonomických dosahov nového koronavírusu, už do Bruselu zaslali niektoré členské krajiny EÚ (Litva, Luxembursko, Nemecko, Španielsko), aj krajiny zo strednej a východnej Európy vypracujú vlastné schémy na podporu podnikov a pracovných miest. Vyjadril nádej, že Európska komisia bude aj v ich prípade postupovať rovnako a schémy pomoci odobrí.

Šefčovič zároveň upozornil na moment, ktorý je dôležitý aj pre Slovensko, lebo EK rozhodla, že finančné prostriedky, ktoré neboli vyčerpané z eurofondov (na obdobie 2014 - 2020), a ktoré by sa ináč museli vrátiť do spoločného rozpočtu EÚ - ide o sumu vyše 500 miliónov eur -, budú ponechané v prospech členských krajín. Aby ich mohli využiť práve na boj s ekonomickými a zdravotnými dôsledkami spôsobenými chorobou COVID-19.

Toto je veľmi aktuálna operatíva a zároveň diskutujeme o tom, ako pripraviť rozsiahly plán obnovy európskej ekonomiky, ktorá bude musieť byť naštartovaná hneď po tom, ako prekonáme súčasnú zdravotnícku krízu,“ opísal situáciu Šefčovič. Dodal, že EK v tejto situácii nezabudla na iné rozsiahle projekty, ktoré avizovala ešte pred koronakrízou, expertné tímy na nich aj naďalej pracujú, akurát sa hľadajú spôsoby, ako ich aktualizovať, aby bolo možné načrtnúť nové termíny a zároveň zvládať aj súčasnú krízu okolo nového koronavírusu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Von der Leyenová: EÚ chce počas pandémie dôraznejšie pomôcť agrosektoru

Von der Leyenová: EÚ chce počas pandémie dôraznejšie pomôcť agrosektoru

VČERA - 18:58Ekonomické

Európska komisia (EK) v pondelok pripomenula, že prijala opatrenia na podporu poľnohospodárov a agrosektora v Európskej únii (EÚ) počas zdravotnej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu.

Krajniak: Vláda bude môcť nevyužité eurofondy využiť aj na pomoc väčším zamestnáteľom

Krajniak: Vláda bude môcť nevyužité eurofondy využiť aj na pomoc väčším zamestnáteľom

VČERA - 18:06Ekonomické

Mali by padnúť zákonné prekážky na pomoc väčším zamestnávateľom.

Prieskum: Riešením krízy na Slovensku je selektívna izolácia a riadené reštrikcie

Prieskum: Riešením krízy na Slovensku je selektívna izolácia a riadené reštrikcie

VČERA - 15:11Ekonomické

Najlepším riešením krízy na Slovensku spôsobenej novým koronavírusom je zavedenie prísnej izolácie rizikových skupín obyvateľstva.

Z povinnej karantény majú výnimku aj vodiči repatriačných autobusov

Z povinnej karantény majú výnimku aj vodiči repatriačných autobusov

VČERA - 13:44Ekonomické

Výnimky objasňuje opatrenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré sa uplatňuje od pondelka 7.00 h.

Premiér: Odborárov považuje vláda za partnerov, sociálny dialóg je potrebný

Premiér: Odborárov považuje vláda za partnerov, sociálny dialóg je potrebný

VČERA - 13:30Ekonomické

Odborárov považuje vláda za partnerov. Sociálny dialóg je potrebný nielen v mieri, ešte viac v situácii ako je koronakríza. Uviedol to na tlačovej konferencii predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).