• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 5.4.2020Meniny má Miroslava
17°Bratislava

Dostál: Podmienky sprístupnenia údajov od operátorov pre ÚVZ sa upravia

  • 15:27 25.03.2020
  • Bratislava
Dostál: Podmienky sprístupnenia údajov od operátorov pre ÚVZ sa upravia

Vo vládnom návrhu zákona, ktorý predpokladá sprístupnenie údajov od mobilných operátorov, ktoré sú súčasťou telekomunikačného tajomstva, by sa mali bližšie špecifikovať podmienky poskytnutia údajov. Spracovávať by ich mal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) anonymizovane na štatistické účely, a to len v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Pozmeňujúce návrhy zo spoločnej správy výborov v pléne priblížil poslanec Ondrej Dostál (SaS).

Na poskytnutie údajov bude musieť ÚVZ podľa Dostálových slov v zmysle pozmeňujúcich návrhov podať odôvodnenú písomnú žiadosť. Upozornil, že ÚVZ môže tieto údaje zbierať, spracúvať a uchovávať len počas trvania mimoriadnej situácie a maximálne do konca roka. „Neznamená to, že ich môže zbierať bez ohľadu na to, či trvá núdzová situácia,“ podotkol s tým, že zber je možný, len ak trvá mimoriadna situácia. Koniec roka v návrhu označil za poistku v prípade, že by sa mimoriadna situácia predĺžila aj za horizont kalendárneho roka, aby opatrenie automaticky nepokračovalo, ale aby bol potrebný opätovný súhlas parlamentu.

Okrem toho by sa mala v pôvodnom návrhu upraviť aj oblasť dražieb. Upravili by sa tiež podmienky neverejných zasadnutí súdov. Ak bude vylúčená verejnosť z pojednávania, bude povinné zabezpečiť a zverejniť zvukový záznam pojednávania. „Aby sa nestalo, že súdne konanie bude neverejné do tej miery, že sa verejnosť vôbec nedozvie o jeho priebehu,“ vysvetlil Dostál.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s návrhmi súhlasila a ocenila diskusiu v ústavnoprávnom výbore. Údaje takto získané majú slúžiť na vytvorenie aplikácie, ktorá by pomohla chrániť občanov. Zúžil sa podľa jej slov priestor, ktorý licencia ÚVZ v súvislosti s údajmi dáva.

Súčasťou vládneho návrhu zákona je aj rozširovanie dôvodov na odvolanie predsedu Súdnej rady, poslanec Boris Susko (Smer-SD) v pléne kritizoval, že tento návrh nemá nič spoločné so situáciou s novým koronavírusom, nevidí dôvod to riešiť práve v tomto návrhu, v zrýchlenom režime a bez širšej diskusie s odbornou verejnosťou.

V dôvodovej správe návrhu sa podľa Suska píše, že získavanie údajov sa bude týkať len tých, ktorí sú potenciálnymi nositeľmi nákazy, Susko však tvrdí, že navrhovaná úprava sa týka všetkých občanov. „Nepotrebujeme vedieť, kto si s kým volá. Potrebujeme vedieť, kde konkrétna osoba, ktorá je držiteľom nejakého zariadenia, sa v danom čase nachádza,“ skonštatoval s tým, že nejde čisto o telefonickú komunikáciu. Návrh sa podľa neho týka aj prenosu elektronickou poštou či komunikácie na internete. Nevidí dôvod zhromažďovať takéto údaje, z ktorých sa podľa neho nedá zistiť lokalizácia človeka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Za dva dni otestovali 244 ľudí z rómskych osád vracajúcich sa zo zahraničia

Za dva dni otestovali 244 ľudí z rómskych osád vracajúcich sa zo zahraničia

DNES - 17:36Domáce

Ministerstvo obrany (MO) SR realizuje v 33 vybraných rómskych komunitách pilotné testovanie obyvateľov zamerané na prípadné šírenie nového koronavírusu.

Hasiči odoberajú vzorky ľuďom s podozrením na COVID-19 aj počas nedele

Hasiči odoberajú vzorky ľuďom s podozrením na COVID-19 aj počas nedele

DNES - 15:39Domáce

Hasiči vykonávajú odbery vzoriek u osôb s podozrením na ochorenie COVID-19 vo viacerých miestach Slovenska aj počas nedele, a to s najvyšším stupňom ochrany. 

Gröhling: Hodnotenie žiakov ZŠ na vysvedčení by mohlo byť slovné

Gröhling: Hodnotenie žiakov ZŠ na vysvedčení by mohlo byť slovné

DNES - 14:48Domáce

Hodnotenie žiakov základných škôl (ZŠ) na konci školského roka by mohlo byť slovné.

Kollár: Veľmi by som rozmýšľal, či obmedziť pohyb počas sviatkov

Kollár: Veľmi by som rozmýšľal, či obmedziť pohyb počas sviatkov

DNES - 14:01Domáce

Nad prísnym obmedzením pohybu počas veľkonočných sviatkov by predseda parlamentu Boris Kollár veľmi rozmýšľal, podľa svojich slov by ešte viac obmedzil cestovanie.

Budeme sa musieť zamerať na opatrenia pre Bratislavu, mieni Krajčí

Budeme sa musieť zamerať na opatrenia pre Bratislavu, mieni Krajčí

DNES - 12:48Domáce

Aj keď epidémia nového koronavírusu je celoslovenského rázu, jej najväčšie ohnisko je v Bratislave.